Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Ocieplenie domu od wewnątrz - sposób na wysoki koszt ogrzewania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Właściciele budynków często zastanawiają się, czy można zaradzić problemowi niewystarczającej termoizolacji. Gdy nie można ocieplić domu od zewnątrz, ciepło ucieka i w efekcie koszt ogrzewania rośnie z roku na rok. Problem - przynajmniej częściowo - można rozwiązać izolując dom od wewnątrz.

Kiedy trzeba zastosować ocieplenie budynku od wewnątrz?

Problem przynajmniej w części może rozwiązać izolacja termiczna domu od wewnątrz.

To przedsięwzięcie wymagające precyzji i fachowości, bo prace wewnątrz związane są z pewnymi ograniczeniami, ale jak najbardziej możliwe – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że izolacja wewnętrzna nie będzie tak szczelna, jak zewnętrzna, niemniej uda się dzięki temu wyraźnie poprawić rozkład temperatury. Jest to o tyle istotne, że często na izolację w środku decydują się właściciele starych, a przez to zimnych domów. Nie chcą zasłaniać elewacji – ceglanej, czy kamiennej – a czasem nawet nie mogą tego zrobić, jeśli dom jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Druga grupa właścicieli, którzy wybierają izolację wewnątrz, to ci, którzy z różnych powodów nie mogą się dogadać z innymi w sprawie ocieplenie całej nieruchomości. Może się zdarzyć, że ktoś ma prawo tylko do połowy domu, a współwłaściciel nie jest zainteresowany termomodernizacją. Taka sama sytuacja może wystąpić też w przypadku popularnych szeregowców.

Ocieplanie musi być nadzorowane przez specjalistę

Żadna termomodernizacja nie może być wolną amerykanką, projekt musi być wykonany przez fachowca, który zdiagnozuje, gdzie ucieka najwięcej ciepła i zaproponuje rozwiązanie odpowiadające potrzebom konkretnego domu. W przypadku ocieplenia od wewnątrz jest to w dwójnasób istotne, bo izolacja siłą rzeczy będzie częściowa, więc warto wykorzystać jej możliwości do maksimum. Dodatkowo w takiej sytuacji trzeba zadbać o to, by nie dopuścić do kondensowania się pary wodnej. Zatem oprócz fachowego projektu izolacji termicznej, konieczne jest sprawdzenie wentylacji i w razie potrzeby jej usprawnienie.

Wewnątrz domu izolację styropianem można wykonać na tzw. przegrodach poziomych, czyli podłogach i stropach. To przestrzenie, które muszą unieść spory ciężar, trzeba zatem zastosować specjalne płyty styropianowe charakteryzujące się dużą odpornością na obciążenia.

Jest to rodzina styropianów podkładowych. W Styropminie seria ta nazywa się DP CS PRO i są w niej materiały odporne na nacisk na poziomie od 1,8 do 6 ton na metr kwadratowy. W przypadku ocieplania domów warto wybrać styropian ze środka stawki taki, jak DP CS PRO 100, który wytrzymuje obciążenie do 3 ton ma metr kwadratowy wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.

Styropian grafitowy Styropmin Passive PRO 30
Styropian z dodatkiem grafitu przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników fot. Styropmin

Ocieplenie domu chroni również przed hałasem

Skoro przy ocieplaniu domu od wewnątrz, prace koncentrują się podłogach, można przy okazji także wyciszyć budynek. Zastosowanie styropianu akustycznego, takiego jak Stropomin EPS, sprawi, że między kondygnacjami nie będą się przedostawały dźwięki uderzeniowe. To odgłosy biegania, obcasów, trzaskania drzwiami, upadających przedmiotów – słowem zupełnie codzienne dźwięki w każdym domu. Tego rodzaju styropian stosuje się właśnie na przegrodach poziomych, szkoda więc nie wykorzystać sytuacji.

Styropian Styropmin EPS T
Styropian Styropmin EPS dodatkowo tłumi uciążliwe dźwięki fot. Styropmin

Dopasowanie grubości ocieplenia do warunków pomieszczenia

Izolacja podłogi oznacza, że pojawia się na niej dodatkowa warstwa z płyt styropianowych. Akceptując projekt, trzeba zwrócić uwagę, jaką grubość będzie miała ostatecznie posadzka. Po pierwsze dlatego, że zazwyczaj nie chcemy, by pomieszczenie było niższe, a po drugie – możemy nie planować wymiany drzwi i stanąć przed taką niechcianą koniecznością, jeśli będą zawadzać o podniesioną podłogę.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA