Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Czy kolor elewacji ma wpływ na temperaturę wnętrz?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Nie jest żadnym odkryciem, że ciemne powierzchnie szybciej się nagrzewają niż jasne. Wystarczy w ciepły, słoneczny dzień włożyć jasny, a potem ciemny t-shirt, by przekonać się o tym na własnej skórze. Jak to wygląda w przypadku elewacji? Czy wybór koloru wpływa na temperaturę wnętrz?

Utrzymujące się przez kilka dni ekstremalnie wysokie temperatury w okresie letnim są zjawiskiem naturalnym, jednak od 2000 r. obserwuje się wyraźny wzrost średniej temperatury i liczby fal upałów oraz związanych z tym problemów zdrowotnych. Te okoliczności sprawiają, że sięgamy po różne metody ochrony przed wysokimi temperaturami.

Czy elewacja w jasnym kolorze faktycznie jest jednym z nich? Czy unikanie ciemnych barw jest pomocne? Eksperci z parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości - oto, do jakich wniosków doszli.

Kolor elewacji ocieplonego domu nie ma wpływu na temperaturę w środku. fot. Baumit
Kolor elewacji ocieplonego domu nie ma wpływu na temperaturę w środku. fot. Baumit

Najważniejsze jest ocieplenie domu

Weźmy na początek izolowany dom wykonany z betonu. Przy symulowanej temperaturze na zewnątrz na poziomie 32˚C i bezpośrednim nasłonecznieniu, temperatura powierzchni ścian w pomieszczeniu w przypadku białej i czarnej fasady wyniosła odpowiednio 26,3°C i 26,9°C. Różnica praktycznie żadna. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku braku izolacji - w murowanym budynku bez ocieplenia czarna elewacja spowodowała wzrost temperatury ścian w pomieszczeniu o 5°C.

Jasna czy ciemna elewacja - bez różnicy

Wniosek nasuwa się sam - kolor elewacji nie ma większego wpływu na temperaturę i tym samym klimat panujący we wnętrzach ocieplonego budynku. Istotna jest natomiast rola termoizolacji, która latem zapewnia optymalną ochronę przed wysoką temperaturą i zapobiega nagrzewaniu się ścian i wnętrz, a zimą pozwala im utrzymać komfort cieplny.

Coolpigmenty ograniczą nagrzewanie ściany

Wybierając odpowiednie technologie budowlane nie musimy ograniczać swojej wyobraźni projektując i wykańczając fasadę budynku. Pełna paleta barw stoi przed nami otworem. Warto przy tym pamiętać, że niektórzy producenci, tacy jak na przykład Baumit, oferują w swoich systemach ociepleń tynki i farby elewacyjne w ciemnych kolorach, wyposażone w mechanizm chłodzenia.

Specjalne coolpigmenty odbijają znaczącą część promieni słonecznych, redukując w ten sposób temperaturę na powierzchni elewacji i zapobiegając w konsekwencji jej przegrzewaniu się. Kolory zachowują wysoką stabilność i nie blakną, a ocieplenie jest skutecznie chronione przed skutkami wysokich temperatur.

źródło i zdjęcia: Baumit

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum