PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Masy samopoziomujące, betonowe i żywiczne

Jastrych cementowy czy anhydrytowy? Która podłoga będzie lepsza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Podkład podłogowy to warstwa, od której jakości w dużym stopniu zależy trwałość i funkcjonalność podłogi. Rynek oferuje w tym zakresie różne możliwości. Do wyboru mamy tradycyjne jastrychy cementowe (potocznie nazywane też wylewkami) lub podkłady samopoziomujące - cementowe, anhydrytowe oraz alfa. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony, które warto poznać.

Stabilna podłoga - punkt wyjścia do dalszych prac instalacyjnych i wykończeniowych

Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, stanowiąc istotny element wykończenia stropu lub płyty podłogowej. Dlatego tak istotne jest, aby była równa oraz wytrzymała, charakteryzowała się parametrami technicznymi, które zapewnią jej bezproblemowe użytkowanie w przyszłości, gwarantując mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo (jeden z trzech filarów, na którym opiera się filozofia zdrowego mieszkania opracowana przez Baumit).

Trwała i użyteczna podłoga - tylko z odpowiednim podkładem

Dla zapewnienia właściwej trwałości i użyteczności podłogi decydujące znaczenie ma prawidłowo wykonany, równy i mający odpowiednią wytrzymałość mechaniczną podkład podłogowy (zwany również jastrychem). Jego zadaniem jest przeniesienie obciążeń oraz zapewnienie równej powierzchni przed położeniem posadzki, np. parkietu, płytek podłogowych, wykładziny.

Odpowiednio wytrzymałe cementowe podkłady podłogowe mogą pełnić też funkcję posadzki (po zabezpieczeniu powierzchni odpowiednimi impregnatami). Zależnie od przeznaczenia i funkcji, jaką ma spełniać, podkład podłogowy musi charakteryzować się właściwymi parametrami technicznymi. Koronnym argumentem potwierdzającym wagę tego elementu niech będzie fakt, że źle zaprojektowania lub nieprawidłowo wykonana podłoga najczęściej oznacza kosztowny remont w przyszłości. A przecież nie o to nam chodzi.

Podkłady podłogowe Baumit Alfa - półwodny gips CaSuBi

Takie mieszanki wykorzystują nowoczesny materiał wiążący na bazie specjalnego gipsu odmiany alfa, zwanego również CaSuBi. Podkłady Baumit Alpha oparte na tym spoiwie charakteryzują się bardzo dobrym rozpływem, a uzyskanie gładkiej i równej powierzchni nie wymaga dodatkowego ręcznego czy maszynowego wygładzania.

Porównanie jastrychów z widocznym przekrojem przewodu grzewczego: jastrychu płynnego Baumit Alpha 2500 i tradycyjnego jastrychu cementowego
Porównanie przekroju jastrychów z widocznym otuleniem przewodu grzewczego: jastrychu płynnego Baumit Alpha 2500 i tradycyjnego jastrychu cementowego

Są bezskurczowe, co eliminuje konieczność zastosowania dylatacji na powierzchni do 800 m² (z ogrzewaniem podłogowym do 300 m2), poza wykonaniem dylatacji obwodowych - te są konieczne zawsze, bez względu na rodzaj podkładu, który wybierzemy. Ich atutem jest także odporność na wodę - wyższa niż w przypadku wylewek anhydrytowych.

Ważną zaletą wylewek samopoziomujących Baumit Alpha jest również perspektywa szybkiego użytkowania powierzchni - produkty te umożliwiają chodzenie po wylewce już na drugi dzień po aplikacji (w przypadku podkładów zespolonych z podłożem już nawet po 6 godzinach). Dzięki swoim właściwościom (m.in. wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła λ ≥ 1,6 W/mK), doskonale współpracują z systemem ogrzewania, zapewniając optymalne przekazywanie ciepła z rur grzewczych za pośrednictwem podkładu podłogowego.

 

Jastrychy (wylewki) cementowe m.in. charakteryzują się półsuchą konsystencją. Układa się je ręcznie lub maszynowo, a następnie wyrównuje łatą. Podkłady fabryczne są dodatkowo wodo- oraz mrozoodporne. Właściwościami roboczymi, wytrzymałością, a często też szybkością wysychania znacznie przewyższają zaprawy wykonywane na budowie. Dzięki temu sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych, mokrych, a także miejscach narażonych na duże obciążenia.

Tradycyjne wylewki cementowe są wodoodporne, jednak wymagają precyzji i długo wysychają | Fot. Baumit
Tradycyjne wylewki cementowe są wodoodporne, jednak wymagają precyzji i długo wysychają | Fot. Baumit

Jastrychy cementowe mogą być stosowane w zakresie grubości od 10 do 100 mm, a dzięki gęstoplastycznej konsystencji idealnie nadają się do formowania spadków, tak pożądanych na balkonach, tarasach czy schodach, by swobodnie mogła spływać z nich woda. Spoiwo tych jastrychów stanowi cement, a podkłady te są podatne na skurcz, dlatego ważnym elementem ich wykonania na większych powierzchniach są właściwie zaprojektowane i zrealizowane dylatacje. Ułożona powierzchnia wymaga zazwyczaj zatarcia.

Jak długo schnie jastrych cementowy?

Wadą tego rodzaju jastrychów jest długi czas wysychania. Na wykonaną powierzchnię można wchodzić zazwyczaj dopiero po 1-2 dniach od ułożenia, natomiast z jej pełnym obciążaniem i układaniem płytek należy poczekać zwykle 21 dni, a w przypadku wykładzin czy parkietów minimum 28 dni. Chyba, że sięgniemy po rozwiązanie takie jak posadzka cementowa Baumit Rapido 1 Speed - o błyskawicznym czasie wiązania i wysychania – wówczas ten czas skraca się odpowiednio do 3 godzin (ruch pieszy), a dowolne posadzki możemy układać już po 24 godzinach! (wilgotność ≤ 2% CM).

Podkłady anhydrytowe CA - bezwodny siarczan wapnia

Wytwarzane są na bazie anhydrytu - bezwodnej odmiany siarczanu wapnia (CaSO4). Mają płynną konsystencję i właściwości samopoziomujące. Pozwalają uzyskać równy i mocny podkład pod wszelkie okładziny podłogowe, ale tylko w pomieszczeniach suchych, bo nie są odporne na wilgoć. Mają nieco wyższy współczynnik przewodzenia ciepła ( ok. 1,4-1,6 W/mK) niż wylewki cementowe, więc lepiej od nich sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym.

Płynne jastrychy są idealnym uzupełnieniem systemu „ciepłej podłogi” | Fot. Baumit
Płynne jastrychy są idealnym uzupełnieniem systemu „ciepłej podłogi” | Fot. Baumit

Wylewki anhydrytowe są praktycznie bezskurczowe, dlatego takie podkłady mogą być układane na dużych powierzchniach bez konieczności wykonania dodatkowych dylatacji (poza obwodowymi). Z reguły wymagają jednak użycia aktywatora wiązania, który może doprowadzić do wytworzenia się na powierzchni jastrychu tzw. „mleczka” - należy je zeszlifować przed położeniem okładziny. Wchodzenie na podkład możliwe jest następnego dnia po wylaniu, a jego obciążanie zazwyczaj po 3 dniach.

Rodzaj podkładu podłogowego a ogrzewanie podłogowe

Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją rolę, do wykonania podkładu należy użyć materiału o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych i wysokiej przewodności cieplnej - im będzie wyższa, tym efektywniej zadziała podłogowa instalacja grzewcza.

Pod tym względem lepiej sprawdzają się podkłady samopoziomujące, których płynna konsystencja gwarantuje dokładne otoczenie rurek grzewczych zaprawą, a tym samym mających znacznie lepszą przewodność cieplną niż jastrychy cementowe (dla których λ to ok. 1,0-1,4 W/mK).

Podkłady cementowe mają konsystencję półsuchą, dlatego trudniej je zagęścić wokół przewodów, co może powodować powstanie pustek powietrznych obniżających wydajność całego systemu.

Podkład samopoziomujący Baumit Alpha - najlepszy do podłogówki

Reasumując, podkład samopoziomujący można wykonać łatwiej i dużo szybciej, a dodatkowo taki podkład nagrzewa się znacznie szybciej w porównaniu do wykonanego z tradycyjnej zaprawy cementowej, przynosząc wymierne oszczędności energii.

Tabela z porównaniem właściwości różnych typów podkładów podłogowych Baumit
Tabela z porównaniem właściwości różnych rodzajów podkładów podłogowych Baumit

Na korzyść podkładów samopoziomujących (CA) przemawia także wysoka wytrzymałość oraz parametry techniczne, co pozwala zapomnieć o konieczności zbrojenia wylewki, a dodatkowo umożliwia zmniejszenie jej grubości z 45-50 mm do 35 mm nad przewodami grzewczymi.

Samopoziomujące podkłady Baumit Alpha charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ ≥ 1,6 W/mK oraz wysoce homogeniczną strukturą, dzięki czemu nagrzewają się nawet ponad dwukrotnie szybciej od swojego cementowego odpowiednika i efektywniej oddają ciepło do pomieszczenia.

Jeśli zatem zależy nam na najwyższej wydajności instalacji ogrzewania podłogowego - wylewka na bazie spoiwa alfa to zdecydowanie najlepsza opcja. Także wówczas, jeśli chcemy szybko uruchomić instalację. Przy zastosowaniu tej technologii jest to możliwe już po 3 dniach. W przypadku jastrychów anhydrytowych trzeba z tym poczekać 7 dni, a przy cementowych ten czas wydłuża się do 21 dni.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jaki podkład podłogowy? Nie ma jednej odpowiedzi, ale...

Jeśli chcemy formować spadki, bezkonkurencyjne będą podkłady cementowe. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, zdecydowanie lepiej sprawdzą się wylewki samopoziomujące. Podobnie, gdy zależy nam na szybkiej i łatwej realizacji prac.

Jednak niezależnie od tego, jakiego dokonamy wyboru, zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta. Wybierajmy rozwiązania sprawdzone, a szukanie oszczędności na warstwach podkładu podłogowego może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dlatego zanim uprzykrzymy sobie życie, narażając się na konieczność skuwania podłogi, lepiej od razu zadbajmy o odpowiednią jakość materiałów oraz wykonawstwa. Sukces gwarantowany!

źródło i zdjęcia: Baumit

Powiązana firma
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum