Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

W jakim domu można mieszkać zgodnie z Healthy Living?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Zdrowa dieta, zdrowy sen, zdrowy tryb życia… Do modnych ostatnio haseł dotyczących dbałości o własny organizm dołączyło również zdrowe mieszkanie. Eksperci zgodnie przyznają, że w tym wypadku warto być na czasie, bo warunki panujące w naszym domu mogą nam w znaczący sposób pomóc, ale też zaszkodzić. Na co więc powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę?

Jak mieszkać zgodnie z filozofią Healthy Living?

Nasz dom to miejsce, które kojarzy nam się z bezpieczeństwem, odpoczynkiem po ciężkim dniu oraz czasem spędzonym w gronie najbliższych. Starannie wybieramy wszystkie elementy dekoracyjne, meble, kolory i wzory, ponieważ chcemy czuć się w nim jak najlepiej. Planując budowę lub remont, nie powinniśmy jednak pomijać takich kwestii, jak wybór odpowiednich materiałów.

Blisko 90% naszego życia spędzamy wewnątrz budynków
Blisko 90% naszego życia spędzamy wewnątrz budynków
W 30% budynków występuje syndrom chorego budynku (tzw. SBS)
W 30% budynków występuje syndrom chorego budynku (tzw. SBS)

Wszyscy chcielibyśmy oddychać świeżym powietrzem, w szczególności tęsknią za nim mieszkańcy dużych miast skarżący się na zanieczyszczenia. Aby zaczerpnąć go choć odrobinę, weekendy chętnie spędzamy na łonie natury. Pamiętajmy jednak, by zadbać o jego jakość również we wnętrzu naszych domów.

To właśnie ten aspekt stanowi jeden z kluczowych elementów filozofii Healthy Living, ponieważ właściwy mikroklimat wewnętrzny oraz odpowiednia temperatura ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i komfort życia.

Jak spełnić główne zasady zdrowego budownictwa?

Jak podpowiada Tomasz Dzierwa z firmy Baumit, po pierwsze skierujmy naszą uwagę na właściwe ocieplenie domu. Optymalna temperatura wewnętrzna powinna wynosić 18-22°C (zależnie od typu pomieszczenia), a właściwa termoizolacja powinna być w stanie nam ją zagwarantować niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Dodatkowo, ciepłe ściany są po prostu przytulne, a przecież tego głównie pragniemy w naszych zdrowych domach.

Wahania temperatury wewnątrz pomieszczeń w sezonie letnim i zimowym, mogą wyrównać także odpowiednio masywne ściany, które będą pełnić funkcję bufora gromadzącego energię. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również portfela - pomoże nam zminimalizować zużycie energii.

Warto więc wybrać rozwiązania i materiały oferujące dodatkowe korzyści. Przykładowo odpowiedni tynk w połączeniu z masywną ścianą np. ceglaną pomoże regulować mikroklimat wnętrz, a dodatkowo zapewnić dobrą izolację akustyczną. Ważną kwestią w staraniach o zdrowe mieszkanie są tynki mające wysoką zdolność do przepuszczania i akumulacji pary wodnej, dzięki czemu regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Wilgotność ta powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%, ponieważ wtedy będziemy czuć się komfortowo, jednocześnie nie ryzykując rozwoju grzybów-pleśni czy dolegliwości takich jak np. zaburzenia snu czy problemy z oddychaniem.

Gwarancją zachowania odpowiedniego poziomu wilgoci są wysokiej jakości tynki wewnętrzne, które buforują ją oraz dzięki swoim właściwościom minimalizują ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się naturalne tynki wapienne, dlatego warto się nimi zainteresować podczas planowania budowy lub remontu.

Natura na plus - produkty z certyfikatem natureplus

Często możemy nie zdawać sobie sprawy, że dolegliwości takie jak ból głowy czy zmęczenie mogą być spowodowane użyciem niewłaściwych materiałów budowlanych. Szkodliwe substancje, które się w nich znajdują mogą negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniu oraz wydzielać uciążliwy zapach. Dlatego właśnie wybór odpowiednich materiałów budowlanych to niezwykle istotny etap.

Certyfikat natureplus przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa i Mieszkania
Certyfikat natureplus przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa i Mieszkania

- Zastanawiając się jaki produkt wybrać, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on potwierdzony certyfikat, świadczący o jego bezpieczeństwie i naturalnym pochodzeniu. Dzięki temu możemy być pewni, że produkt, którego użyjemy podczas remontu, nie będzie szkodził naszemu zdrowiu - przekonuje ekspert.

Jednym z takich certyfikatów jest natureplus przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa i Mieszkania.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ekspert Baumit na temat certyfikatu natureplus

- Certyfikat natureplus to potwierdzenie najwyższych standardów jakości oraz bezpieczeństwa dla użytkowników wytwarzanych materiałów budowlanych, przeznaczonych do wykańczania wnętrz. Przyznanie znaku poprzedzone jest wnikliwą kontrolą jednostki certyfikującej. Analizie poddawany jest zarówno cykl życia produktu, jak i jego skład czy emisyjność. Oceniana jest także jego funkcjonalność oraz przydatność w zastosowaniu - wyjaśnia Tomasz Dzierwa z firmy Baumit, która posiada w swojej ofercie produkty z takim oznaczeniem.

Produkty z linii Baumit Klima

Rekomendację w postaci znaku jakości natureplus posiadają produkty z linii Baumit Klima. Naturalne tynki i gładzie wapienne takie jak KlimaWhite, KlimaFino czy KlimaFinish, tworzą na ścianie „oddychającą” warstwę.

Farby, tynki i gładzie z grupy produktów Baumit Klima
Farby, tynki i gładzie z grupy produktów Baumit Klima

Dzięki doskonałym właściwościom sorpcyjnym, pochłaniają nadmiar pary wodnej z pomieszczenia, magazynują ją, po czym stopniowo uwalniają, gdy w powietrzu jest jej za mało. Tym samym tego typu tynki i gładzie przejmują rolę naturalnego regulatora wilgotności. Dodatkowo produkty na bazie wapna nie emitują szkodliwych substancji, nieprzyjemnych zapachów i nie przyciągają kurzu.

Wszystko to czyni z nich świetne rozwiązanie nie tylko dla alergików, ale również każdego, kto ceni sobie dobre samopoczucie i lubi otaczać się naturą. Wapienny tynk czy gładź najlepiej działają w duecie z farbą krzemianową KlimaColor, która podobnie jak inne produkty z linii Baumit Klima jest wysoce paroprzepuszczalna, bezemisyjna oraz bezzapachowa i ma także certyfikat natureplus.

Produkty oznaczone wspomnianym certyfikatem pomogą spełnić podstawowe warunki zdrowego mieszkania, warto więc poszukiwać tego oznaczenia wybierając artykuły budowlane.

źródło i zdjęcia: Baumit

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum