Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Zdrowie mieszkanie bez grzybów i pleśni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Grzyby-pleśnie na ścianie czy suficie to częsty problem w domach, który najczęściej daje o sobie znać podczas jesieni i zimy, gdy rzadziej otwiera się okna. Tymczasem obecność pleśni i grzybów to zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Jak się przed nimi bronić?

Oprócz oczywistych względów estetycznych, grzyby-pleśnie rozwijające się w domu są jednym z największych źródeł skażenia powietrza. Mają też bardzo negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Rozwijają się zwykle w wilgotnych pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka, ale mogą pojawić się też w sypialni czy salonie. Problem ten dotyka nie tylko stare budownictwo, lecz nierzadko także nowe mieszkania.

Jak niebezpieczne są grzyby i pleśń?

Zarodniki grzybów-pleśni by mogły się rozwijać potrzebują wilgotnych warunków. Kiedy stężenie wilgoci w powietrzu przez dłuższy czas jest zbyt wysokie, dochodzi do kondensacji pary wodnej na ścianach, najczęściej w chłodnych zakątkach pomieszczeń. Nagromadzona w ten sposób wilgoć tworzy idealne warunki dla rozwoju grzybów–pleśni i w dalszej perspektywie prowadzi do pojawienia się widocznych wykwitów, które szkodzą nie tylko estetyce naszych wnętrz, lecz przede wszystkim zdrowiu mieszkańców - mówi Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska.

Dodatkowo, zawilgocone powierzchnie na których rozwijają się grzyby-pleśnie, wydzielają nieprzyjemny zapach. Co więcej, wdychane w dużych ilościach zarodniki wywołują wiele groźnych schorzeń, poczynając od chronicznego kaszlu, astmy, alergii, po nawracające zapalenia zatok, spojówek, czy bóle stawów.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?

Już na etapie budowy lub remontu domu można ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się na ścianach grzybów-pleśni. Jak? Choćby przez zastosowanie odpowiedniego ocieplenia domu i wykorzystania do wykończenia materiałów budowlanych, które oprócz szeregu innych funkcji, będą także wspierać regulację mikroklimatu.

Temperatura powierzchni izolowanych ścian wewnętrznych wynosi zazwyczaj od 17 do 19°C. W takich warunkach, przy sprawnej wentylacji zjawisko kondensacji zwykle nie zachodzi, co oznacza, że w odpowiednio ocieplonych i wentylowanych budynkach wilgoć nie gromadzi się na ścianach, pozbawiając grzyby, w tym pleśnie warunków do życia. Krytyczne znaczenie ma obniżenie temperatury ścian poniżej 14°C, w połączeniu z wyższą niż 50% wilgotnością - mówi Tomasz Jarzyna.

Właściwa izolacja zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, przeciwdziałając tym samym wspomnianej kondensacji pary wodnej, która z kolei sprzyja rozwojowi grzybów-pleśni.

Mostki termiczne powstają przy zróżnicowanym przewodnictwie cieplnym materiałów budowlanych. Mogą być także konsekwencją błędów na etapie projektu architektonicznego lub błędów wykonawczych. Nie tylko zwiększają zapotrzebowanie na ogrzewanie, lecz również przyczyniają się do rozwoju grzybów-pleśni ze względu na niższą temperaturę powierzchni w miejscu ich występowania. Ponadto wilgoć gromadząca się przez dłuższy czas w wyniku kondensacji może powodować uszkodzenia strukturalne materiałów w budynku - dodaje ekspert.

Odpowiednie materiały budowlane zapewniają zdrowy klimat w pomieszczeniach

Warto wiedzieć, że ryzyko pojawienia się grzybów-pleśni można zminimalizować już na etapie wykańczania ścian. Wystarczy zastosować materiały wysoko paroprzepuszczalne, które będą wspierały regulację mikroklimatu.

Warto zwrócić uwagę na tynki i gładzie wapienne Baumit Klima, które dzięki odpowiedniej budowie i wysokiej zawartości wapna pochłaniają parę wodną, zapobiegają gromadzeniu jej nadwyżki i odparowują w momencie, gdy w powietrzu jest jej za mało, zapewniając tym samym bardziej stabilne warunki w pomieszczeniu. Ponadto wysoki współczynnik pH minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.

Odpowiednia farba do malowania ścian

Zwracajmy uwagę na to, aby była to farba o wysokiej paroprzepuszczalności - podpowiada Tomasz Jarzyna. Biorąc pod uwagę, że większość czasu spędzamy wewnątrz budynków, jakość materiałów użytych do ich konstrukcji ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

Termoizolacja oraz ściany regulujące klimat w pomieszczeniach sprawią, że mieszkańcy będą czuć się komfortowo. Trzeba jednak pamiętać też o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i regularnym wietrzeniu wnętrz. Jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, grzyby-pleśnie będą bez szans, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się przyjemnym, zdrowym mikroklimatem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Baumit

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum