Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

O czym pamiętać kupując szybkoschnące podkłady podłogowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Inwestorzy i wykonawcy chcą sprawnie i szybko przeprowadzić każdy remont, co jednej stronie pozwoli prędzej cieszyć się nowym wyglądem pomieszczeń, a drugiej - zrealizować więcej zleceń w tym samym czasie. Producenci oferują szybkowiążące i szybkoschnące podkłady podłogowe, które w praktyce nie zawsze utrzymują deklarowane parametry. Na co zwracać uwagę podczas wyboru, aby się nie rozczarować?

Prace budowlano-remontowe to zazwyczaj złożone procesy, będące sumą wielu powiązanych ze sobą zdarzeń. Ukończenie jednego etapu często warunkuje rozpoczęcie kolejnego itd. Opóźnienia mogą się zatem łatwo kumulować i zagrozić realizacji pierwotnych założeń czasowych, a co za tym idzie – oddalić w czasie ukończenie inwestycji. Prace podłogowe znakomicie ukazują te zależności.

Czy podkłady podłogowe zachowują swe właściwości?

Szukając najlepszych rozwiązań pomagających zoptymalizować prace, wykonawcy lub inwestorzy sięgają po podkłady podłogowe określane mianem „szybkich”, „błyskawicznych” czy „ekspresowych”. Niekiedy jednak tego rodzaju sformułowania mogą nas wprowadzić w błąd. Bywa bowiem, że odnoszą się wyłącznie do czasu wiązania, który pozwala chodzić po nowym podkładzie podłogowym, a jak wiadomo wpływ na tempo prac ma również czas, po upływie którego możemy przystąpić do układania kolejnych warstw wykończenia (np. hydroizolacji czy docelowej okładziny). W efekcie może okazać się, że na prace związane z montażem wykładzin, paneli czy desek podłogowych trzeba poczekać niewiele krócej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Podkład Baumit Rapido 4 ułożony na posadzce
Posadzka wyłożona podkładem Baumit Rapido 4 fot. Baumit

Baumit Rapido 4 - wysokiej jakości podkład podłogowy 

Gdy naszym celem jest wykonanie podłogi w przyspieszonym tempie, śmiało możemy sięgnąć po szybką posadzkę Baumit Rapido 4 - jeden z produktów wprowadzonych do oferty w 2021 roku. Ma postać fabrycznie przygotowanej mieszkanki do zarobienia z wodą. Dzięki właściwościom szybkowiążącym i szybkoschnącym ruch pieszy jest możliwy już po 5 godzinach, a już po upływie doby można rozpocząć montaż płytek ceramicznych. Okładziny wrażliwe na wodę, jak pokrycia drewniane (np. parkiety, panele podłogowe) czy wykładziny dywanowe lub PVC, można układać już po 4 dniach od wykonania jastrychu.

Stawiając na ten produkt, oprócz skróconego czasu realizacji prac, zyskamy podkład podłogowy (lub posadzkę) o bardzo wysokiej wytrzymałości, określonej klasą CT-C30-F5-A12. Dodatkowo zaprawa ma doskonałe właściwości robocze a wykonana powierzchnia wyróżnia się wyjątkową trwałością.

Opadkowanie podkłądu podłogowego Rapido 4
Podkład podłogowy Rapido 4 dostępny w jest 25-kilowym opakowaniu fot. Baumit

Szybka posadzka Baumit Rapido 4 może być układana we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach - również wilgotnych i mokrych jak np. łazienki czy natryski, a także w garażach, piwnicach, kotłowniach itd. Doskonale sprawdza się również na zewnątrz – jako mrozoodporny podkład na tarasach i balkonach (konsystencja zaprawy pozwala na łatwe formowanie spadków o dowolnym kącie nachylenia względem podłoża). Charakteryzuje się dobrym przewodzeniem ciepła, dlatego z powodzeniem stosowana jest na ogrzewaniu podłogowym. Może być też układana jako posadzka zespolona z podłożem, podkład na warstwach oddzielających lub podkład pływający na izolacji akustycznej lub termicznej

Gdy w grę wchodzą duże powierzchnie, a zależy nam na jeszcze większej efektywności prac, z pewnością istotny będzie fakt, że materiał przystosowany jest zarówno do aplikację ręcznej jak i maszynowej z użyciem agregatów typu mixokret lub mieszarek przepływowych.

Szybki podkład Baumit Rapido 4 stosowany jest również na balkonach i tarasach
Baumit Rapido 4 – przykład zastosowania jako warstwa dociskowa na balkonach i tarasach fot. Baumit

Wybierając odpowiednie rozwiązania, możemy znacznie przyspieszyć proces realizacji prac podłogowych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, upewnijmy się, że nie mamy do czynienia wyłącznie z chwytem marketingowym i uważnie czytajmy informacje znajdujące się na opakowaniu. Tylko produkty o właściwościach szybkowiążących i zarazem szybkoschnących jak Baumit Rapido 4 pozwolą nam istotnie przybliżyć termin ukończenia remontu lub wykonania prac w nowo budowanym domu.

źródło i zdjęcia: Baumit

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA