PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Ciepła płyta fundamentowa - zabezpieczenie domu przed wilgocią, pleśnią i utratą ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Czy można niedrogo ocieplić dom? Czy technologie związane z fundamentowaniem, które pozwalają na wznoszenie domów pasywnych i energooszczędnych, muszą wiązać się z dużymi nakładami finansowymi? Nie zawsze. Świetnym sposobem na niedrogą termoizolację domu od gruntu jest płyta fundamentowa - to materiał, który zabezpieczy Twój dom przed utratą ciepła, wilgocią i pleśnią.

Ciepła płyta fundamentowa - korzyści finansowe

Energooszczędność budynku to dziś dla inwestora podstawowe kryterium doboru technologii. Nowo budowany dom musi od podstaw oszczędzać energię. Jak inwestor ma zadbać o odpowiednie rozwiązania energooszczędne i jaką rolę może pełnić styropian?

Czy wiecie, że przez podłogę przy gruncie ucieka ok. 10% ciepła w budynku? Dalej - przez piwnice i fundamenty aż do 15%, a przez mostki termiczne następne 10%. Nieprawidłowo dobrane technologie budowlane, złe materiały i wykonawstwo - i już na etapie fundamentów można się spodziewać, że rachunek za ogrzewanie będzie w nowym domu aż o 1/3 wyższy.

W dobie rosnących cen energii potrzebnej do ogrzania domu, jest to zjawisko skrajnie niekorzystne.

Ciepły fundament - najlepszy w budownictwie energooszczędnym i pasywnym

Technologie związane z fundamentowaniem, które pozwalają na dalszym etapie wznosić domy energooszczędne i pasywne, nie muszą już być identyfikowane z wysokimi nakładami finansowymi. Zakupem drogich materiałów budowlanych nie jest tu konieczny. Dzisiaj rozwiązania dla budownictwa tego typu nie są drogie. Ponadto - i to jest najistotniejsze - ich zastosowanie przynosi użytkownikom obiektu konkretne korzyści finansowe.

Sposobem na izolację termiczną od gruntu jest płyta fundamentowa. Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii grzewczych charakteryzuje się ona dobrymi właściwościami akumulacyjnymi. Powiedzmy jasno - ciepły fundament jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym.

Technologia płyty fundamentowej zabezpiecza nowoczesne budynki przed niekontrolowaną utratą ciepła, wilgocią i pleśnią. Umożliwia w krótkim czasie na rozprowadzenie przyłącz kanalizacyjnych i wszystkich niezbędnych przepustów teletechnicznych.

Ciepły fundament - najlepszy w budownictwie energooszczędnym i pasywnym
Technologie związane z fundamentowaniem, które pozwalają na dalszym etapie wznosić domy energooszczędne i pasywne, nie muszą już być identyfikowane z wysokimi nakładami finansowymi

Proces budowy płyty to zaledwie ok. 5 dni roboczych przy założeniu średniej powierzchni budynku jednorodzinnego ok. 120 m². Krótki czas instalacji samej płyty oraz każdorazowa optymalizacja projektu, to wymierne oszczędności dla portfeli inwestorów.

Warto zaznaczyć, że technologia płyty fundamentowej jest kompletnym rozwiązaniem technicznym na etapie fundamentowania. Technologia ta to kompletny system rozwiązań dla inwestora, który zyskuje:

  • izolowany termicznie fundament,
  • przyłącza kanalizacyjne i teletechniczne,
  • podłogowy system grzewczy z właściwościami akumulacyjnymi,
  • gotową do dalszego wykończenia warstwę posadzkową.

Ponadto, co bardzo istotne, płyta fundamentowa rozwiązuje ewentualne problemy z wysoką wodą gruntową oraz gruntami o słabej nośności. Jest jeszcze jeden warunek, by płyta dobrze spełniała swoje zadania - zastosowane w niej materiały muszą być odpowiedniej, wysokiej jakości.

Technologia płyty fundamentowej zabezpiecza nowoczesne budynki przed niekontrolowaną utratą ciepła, wilgocią i pleśnią
Technologia płyty fundamentowej zabezpiecza nowoczesne budynki przed niekontrolowaną utratą ciepła, wilgocią i pleśnią

Ciepła płyta powstała na produktach Fabryki Styropianu ARBET

Twórcy technologii płyt fundamentowych PARATi, opracowując swój produkt, poszukiwali właśnie takiego materiału: o odpowiednich parametrach, zachowującego ich powtarzalność.

Aby sprostać wysokim dzisiaj wymaganiom w zakresie budownictwa energooszczędnego, należy zastosować materiały o wysokiej jakości i powtarzalności produkcyjnej. Dlatego najważniejszym od wielu lat partnerem pomorskiej firmy PARATi jest Fabryka Styropianu ARBET.

PARATi w procesie produkcyjnym elementów brzegowych oraz izolacji termicznej od gruntu stosuje płyty i bloki HYDROPIANu o niskiej nasiąkliwości wodą, produkowane i dostarczane przez FS ARBET.

Jakość produktów dostarczanych przez Fabrykę Styropianu ARBET była wielokrotnie sprawdzana i dokumentowana przez PARATi w wyspecjalizowanych laboratoriach.

Jak przekazują specjaliści z PARATi - podłoża ze styropianu EPS stosuje się od kilkudziesięciu lat w krajach Europy Zachodniej i w Skandynawii. Dzieje się tak nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale nawet przy budowie dróg i autostrad.

Mamy szerokie doświadczenie w wykorzystaniu tej technologii na podłożu ze styropianu EPS, szczególnie EPS Hydro - w ciągu wielu lat wykonaliśmy kilkaset takich budynków. Oferując swoje produkty stawiamy na najwyższą jakość, dlatego postawiliśmy na współpracę z Fabryką Styropianu ARBET - komentują inżynierowie z PARATi.

Styropian z ARBETu dostarczany jest do producenta ciepłych płyt fundamentowych w postaci bloków o wymiarach dostosowanych do potrzeb produkcyjnych PARATi. Jak mówi kierownik BH Przodkowo, który od lat nadzoruje dostawy produktu do PARATi, hydrofobowe produkty Fabryki idealnie wpisują się w założenia projektowe twórców energooszczędnej technologii.

Jakość produktów dostarczanych przez Fabrykę Styropianu ARBET była wielokrotnie sprawdzana i dokumentowana przez PARATi w wyspecjalizowanych laboratoriach
Jakość produktów dostarczanych przez Fabrykę Styropianu ARBET była wielokrotnie sprawdzana i dokumentowana przez PARATi w wyspecjalizowanych laboratoriach

Styropian, który wiele potrafi

Produkty ARBETu nie po raz pierwszy zostały zastosowane w różnych rozwiązaniach energooszczędnych i pasywnych. Warto tu wspomnieć o projekcie "Dom Rzeczywiście Pasywny". Koncepcję taniego domu pasywnego opracował Maciej Sempiński w oparciu o Prawdziwy Styropian z zakładu produkcyjnego ARBETu w Gostyniu.

Również i w tej technologii Dom Rzeczywiście Pasywny jest posadowiony na  ciepłej płycie fundamentowej. Płyta ta w pierwszym projekcie Macieja Sempińskiego wykonana została z HYDROPIANu. Kolejne realizacje powstawały z użyciem płyt PARKING EXPERT.

Produkty te twórca projektu określa mianem styropianu, który „wiele potrafi". To określenie przygotowane w fazie projektowej na prywatny użytek innowatora.

Maciejowi Sempińskiemu, tak jak i inżynierom z PARATi, zależało na styropianie wyprodukowanym:

  • w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm,
  • który ma korzystną lambdę,
  • z dużą odpornością na obciążenia,
  • za możliwie najlepszą cenę.

Źródło i zdjęcia: Arbet

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum