Arbet Płyty styropianowe EPS, specjalistyczne płyty styropianowe
Przejdź do:
Dystrybutorzy
PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie
Licznik odwiedzin: 131168
Porady od Arbet

Czy warto położyć styropian pod wylewkę? Zobacz, jakie są korzyści!
Wybór odpowiedniej izolacji podłogowej to klucz do efektywności cieplnej domu. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych jest styropian, który dzięki swojej porowatej strukturze doskonale sprawdza się jako izolator. Dlaczego warto położyć styropian pod wylewkę i jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania?

Jaka grubość styropianu na strop, by zminimalizować straty ciepła?
Ocieplenie domu to kluczowy element, który wpływa na komfort użytkowników i wysokość rachunków za ogrzewanie. Skuteczna termoizolacja pozwala na zmniejszenie strat ciepła, co przynosi realne oszczędności. Jednym z ważnych miejsc, które warto ocieplić, jest poddasze nieużytkowe – szczególnie strop oddzielający pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Jaka grubość styropianu będzie optymalna do ocieplenia stropu i na co warto zwrócić uwagę podczas instalacji?

Od fundamentów aż po dach. Jaki styropian na termomodernizację budynku?
Rosnące wymagania dotyczące energooszczędności budynków sprawiają, że termomodernizacja staje się dziś koniecznością – i to nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale także obiektów wielorodzinnych czy użyteczności publicznej. Dodatkowym bodźcem są unijne regulacje, w tym program ETS2, które nakładają opłaty emisyjne i wymuszają sukcesywne podnoszenie standardów cieplnych. Oczywiście jednym z najbardziej popularnych materiałów termoizolacyjnych jest wciąż styropian. Jak wybrać właściwy?

Wszystko, co musisz wiedzieć o XPS
Polistyren ekstrudowany (XPS) jest popularnym materiałem izolacyjnym wykorzystywanym w budownictwie ze względu na swoje korzystne właściwości termiczne i mechaniczne. Jakie są jego mocne strony i jakie ograniczenia?

Polistyren ekstrudowany XPS a Hydropian - podobieństwa i różnice
Zastanawiasz się, który materiał izolacyjny wybrać - XPS czy Hydropian? Porównujemy ich właściwości, takie jak nasiąkliwość, wytrzymałość i izolacyjność termiczną. Dowiedz się, który materiał lepiej sprawdzi się w Twoim projekcie budowlanym.

Czy styropian grafitowy trzeba przecierać przed przyklejeniem?
Styropian grafitowy to popularny materiał izolacyjny, który zdobywa coraz większe uznanie ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zawiera on dodatek grafitu, który obniża współczynnik przewodzenia ciepła, co sprawia, że jest bardziej efektywny w porównaniu do tradycyjnego styropianu białego. Jednak, ze względu na specyfikę materiału, pojawiają się pytania dotyczące odpowiedniego przygotowania płyt do montażu, w tym konieczności przecierania ich przed przyklejeniem. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym różni się XPS od styropianu?
Izolacja termiczna to kluczowy element każdego budynku. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego ma bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, XPS (polistyren ekstrudowany) i styropian (polistyren ekspandowany) są jednymi z najczęściej stosowanych. Choć oba materiały produkowane są z polistyrenu, różnią się procesem produkcji, co przekłada się na ich właściwości i zastosowania.

Jaki jest koszt budowy domu ze styropianu?
Budowa domu ze styropianu to coraz popularniejsze rozwiązanie, zwłaszcza w projektach humanitarnych, gdzie liczy się szybkość, koszt i łatwość montażu. Dzięki niskiej wadze, doskonałej izolacji termicznej oraz stosunkowo niskim kosztom materiałów, takie domy znajdują zastosowanie także na rynku komercyjnym.

Dom ocieplony kompleksowo styropianem. Poznaj korzyści takiego rozwiązania
Ocieplenie elewacji styropianem zawsze przynosiło korzyści inwestorowi w postaci niższych strat ciepła, czyli innymi słowy, niższym zużyciem energii lub paliw do ogrzania domu. Wzrostu cen na wolnym rynku na przestrzeni ostatniego roku wyniósł dla energii elektrycznej ponad 400% i gazu o blisko 1000%. Wprawdzie klientów indywidualnych horrendalne podwyżki na razie nie dotyczą, bo chroni ich Urząd Regulacji Energetyki, to jednak wzrosty cen będą bolesne. Pytanie, czy warto ocieplać, staje się pytaniem retorycznym. Natomiast aktualne jest pytanie jak zrobić to dobrze i trwale.

Zabezpieczenie domu przed zimnem, wilgocią i hałasem
Wysokiej jakości płyty styropianowe Fabryki Styropiany ARBET pozwalają na zgodne z najnowszymi przepisami podejście do zabezpieczenia domu przed zimnem, wilgocią, hałasem. W marcu 2023 wdrożono dyrektywę dotyczącą zero emisyjności budynków - nowo budowanych od 2028 i pozostałych do 2050 roku. Drogą do zeroemisyjności jest m.in. podwyższanie izolacyjności budynków (obniżanie współczynnika przenikania ciepła).

Podłoga pływająca - skuteczna izolacja akustyczna stropu
Ochrona akustyczna budynków obejmuje dwa rodzaje dźwięków: dźwięk powietrzny oraz dźwięk uderzeniowy. Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na poprawę izolacyjności stropu na dźwięki uderzeniowe jest zastosowanie tzw. podłogi pływającej, w której warstwa użytkowa podłogi oddzielona jest od warstwy konstrukcyjnej izolacją akustyczną.

Jak ograniczyć zużycie energii? Rozwiązaniem jest skuteczna izolacja
Kryzys geopolityczny negatywnie odbija się na portfelach przeciętnego Kowalskiego. Z jednej strony na giełdach utrzymują się wysokie ceny nośników energii, z drugiej - OPEC+ ogranicza wydobycie paliw kopalnych, co skutkuje utrzymaniem takich zakresów cen. Na końcu tej piramidy znajdują się nasze gospodarstwa domowe, bezlitośnie drenowane w efekcie wojny za wschodnią granicą i polityki wszelkich grup interesu.