Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Styropian

Znalezione pozycje: 6
Ostatnio dodane produkty
Aby dobrze przygotować powierzchnię ścian remontowanego domu do ocieplenia, należy oczyścić ją za pomocą miękkiej szczotki lub zmyć wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu lub specjalnych środków czyszczących, a następnie spłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Trzeba skuć luźne resztki tynku i zaprawę wystającą ze spoin, a ubytki uzupełnić.

Tak przyszykowaną powierzchnię ścian powinno się zagruntować emulsją głęboko penetrującą, która zredukuje chłonność podłoża oraz dodatkowo poprawi jego spójność. Na ogół po naniesieniu środka gruntującego należy odczekać jeden dzień, aby emulsja przeniknęła do podłoża, a zagruntowana powierzchnia wyschła.

Przygotowane w ten sposób podłoże będzie charakteryzowało się dobrą przyczepnością. Da nam to pewność, że warstwa izolacji termicznej zostanie prawidłowo zamocowana i będzie dobrze spełniać swoje funkcje.

Ocieplenie ścian styropianem - krok po kroku

Ocieplenie ścian styropianem - montaż listy startowej
Montaż listy startowej. Wyznacza ona poziom płyt termoizolacji, chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto zabezpiecza cokół przed zabrudzeniem i zaciekaniem wody opadowej. Szerokość listwy musi być dopasowana do grubości płyt. Mocuje się ją do ściany za pomocą łączników mechanicznych. Na 1 metrze bieżącym listwy należy umieścić min. 3 łączniki. Listwy łączy się specjalnymi klipsami montażowymi. (fot. Atlas)
Ocieplenie ścian styropianem - nakładanie zaprawy klejącej
Nakładanie zaprawy klejącej. Jeśli podłoże jest równe, to klej najlepiej nakładać na całą powierzchnię płyty, za pomocą pacy zębatej. Jeżeli powierzchnia ścian nie jest równa, to termoizolację przykleja się na placki - klej nanosi się na obwodzie płyt pasami o szerokości ok. 5 cm z odstępami o długości kilku centymetrów. Na reszcie powierzchni aplikuje się placki kleju o średnicy ok. 12 cm, tak by po dociśnięciu płyty klej pokrywał co najmniej połowę jej powierzchni. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - przyklejanie płyt styropianowych
Przyklejanie płyt styropianowych. Należy je kleić zgodnie z zaleceniami producenta. Przy mocowaniu trzeba zwrócić uwagę na układanie ich na tzw. mijankę oraz właściwe przyklejanie ich wokół otworów i wolnych krawędzi. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - wiercenie otworów pod kołki
Wiercenie otworów pod kołki. Wiertarką z odpowiednio długim wiertłem, w wyznaczonych punktach, robi się otwory pod kołki montażowe. Głębokość zakotwienia łączników w warstwie nośnej ściany nie może być mniejsza niż 5 cm w betonie pełnym, cegle pełnej ceramicznej i silikatowej oraz 8 cm w betonie komórkowym, pustakach ceramicznych. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - mocowanie kołków
Mocowanie kołków. Najczęściej stosuje się 4 łączniki na m2 płyty styropianowej. Na krawędziach budynku zaleca się 8 szt./m2. W przypadku wełny mineralnej wystarczy 5 szt./m2 - w środku płyty powinien znajdować się jeden łącznik, a na stykach (rogach) każdy łącznik ma dociskać 3 płyty. Kołki trzeba wbijać tak, by ich główki były zlicowane z ociepleniem. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - nakładanie zaprawy zbrojącej
Nakładanie zaprawy zbrojącej. Pacą zębatą nanosi się zaprawę, w której będzie zatopiona siatka. Stanowi ona wzmocnienie i zabezpieczenie płyt izolacyjnych przed zawilgoceniem lub zniszczeniem wskutek działalności ptaków, owadów i gryzoni. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - zatapianie siatki
Zatapianie siatki. Na całej powierzchni ścian, w zaprawie zbrojącej, przykleja się siatkę. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne należy przykleić podwójną warstwę zbrojenia. Siatka powinna mieć gramaturę nie mniejszą niż 145 g/m². (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - tynkowanie
Tynkowanie. Po wyschnięciu kleju na siatce nakłada się na nią podkład tynkarski i tynk. Na styropian można zastosować dowolny tynk cienkowarstwowy, na wełnę mineralną - tylko paroprzepuszczalny mineralny. (fot. Arsanit)

Joanna Dąbrowska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum