Zobacz oferty produktowe firm

Styropian

Znalezione pozycje: 6
Ostatnio dodane produkty
Zainwestuj mądrze i szybko, a zdążysz ocieplić dom jeszcze w tym roku! Aby ciepło nie uciekało z budynku, trzeba go odpowiednio zaizolować. Na rynku jest wiele materiałów ociepleniowych - każdy z nich ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach. Najpopularniejszym z nich jest styropian.

Jego fachowa nazwa to polistyren. Występuje w dwóch odmianach:

  • ekspandowany (popularny styropian - EPS);
  • ekstrudowany (XPS).

Oba mają dobre własności termoizolacyjne. Ich współczynnik przewodności cieplnej λ wynosi 0,032-0,045 W/(m·K). Powstają w wyniku spienienia granulek polistyrenu, przy czym procesowi wytwarzania polistyrenu ekstrudowanego towarzyszy wyciskanie stopionej masy i walcowanie jej na wymaganą grubość. Dlatego XPS cechuje przede wszystkim znacznie większa wytrzymałość mechaniczna. Materiały te są lekkie, a więc łatwe do transportu.

Izolacja styropianem fot. Knauf
Izolacja styropianem fot. Knauf

Charakteryzują się niską nasiąkliwością i dużą odpornością na ściskanie. Są proste w obróbce i montażu, obojętne dla skóry i błon śluzowych. Ich wadą jest słaba izolacyjność akustyczna. Wykorzystywane są do ocieplania podłóg i ścian metodą lekką mokrą.

Styropian do ocieplania ścian oferowany jest w kolorze białym i szarym. Pierwszy jest nieco tańszy (od 22 zł/m² za materiał o grubości 15 cm), drugi droższy (ok. 30 zł/m²), ale za to ma lepsze parametry cieplne.

Austrotherm Fasada7 fot. Austrotherm
Austrotherm Fasada fot. Austrotherm

Mocowanie obu rodzajów wygląda tak samo, ale trzeba pamiętać, że szary styropian o wiele szybciej od białego nagrzewa się pod wpływem słońca. Ciemniejszy kolor po prostu bardziej absorbuje energię słoneczną. Ma to duży wpływ na warunki prowadzonych prac izolacyjnych. Przy wykorzystaniu szarego styropianu trzeba zacienić nasłonecznione ściany, np. siatkami rozpiętymi na rusztowaniach. W przeciwnym razie nagrzane płyty ociepleniowe mogą się zdeformować i odspoić od podłoża.

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum