Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Inwestycja na wiele lat - termoizolacja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-04-29

Życie większości z nas zatrzymało się niczym w stop-klatce w obliczu pandemii koronawirusa. Pewnych rzeczy jednak nie można odłożyć, zwłaszcza kiedy zostały rozplanowane w dłuższej perspektywie czasowej jak np. budowa domu.

Trzeba więc zmienić pierwotne plany, aby jak najszybciej wrócić na plac budowy, gdy sytuacja stanie się spokojniejsza. Jeśli mieliście zaplanowane prace budowlane na kwiecień czy maj, prawdopodobnie nie dojdą do skutku.

Warto więc zarezerwować ten nowy termin z ekipą budowlaną. Trzeba też śledzić informacje o wprowadzanych obostrzeniach związanych z pandemią. Dotyczą one bowiem i dostępności usług i handlu.

Niepewność związana z epidemią skłania też większość z nas do oszczędzania. To bardzo naturalne i rozsądne podejście. Plan budowy trzeba więc przejrzeć również pod kątem kosztów i niezbędnych teraz rzeczy.

Korzyści dla przyszłego budżetu 

Każdy wydatek dotyczący samego wykończenia domu musi być odpowiednio oceniony: czy na pewno jest potrzebny w tej chwili i na kiedy można go odłożyć. Z kolei wszystkie "grube” prace, które przesądzają o konstrukcji domu, trzeba wykonać starannie i bez zbędnego przekładania. 

Na pewno nie warto oszczędzać na ociepleniu domu. Ułożenie prawidłowej warstwy izolacyjnej z płyt styropianowych ma bezpośrednie przełożenie na przyszłe rachunki za ogrzewanie.

Im lepiej budynek trzyma ciepło, tym mniej go potrzebuje, zmniejszają się więc tym samym nasze rachunki. Według niektórych szacunków ogrzewanie to nawet 80 proc. Każda oszczędność jest zatem na wagę złota.

Izolacja musi jednak obejmować cały dom, aby była efektywna. Warto też dobrać odpowiedni styropian do poszczególnych elementów domu. Np. fundamenty powinno się ocieplić płytami dedykowanymi miejscom o podwyższonej wilgotności, takimi jak Fundamin.

Wiemy powszechnie jak zatrzymać ciepło uciekające przez dachy i ściany, ale zapominamy o „stopach” domu. Stosując analogię do człowieka to czapka i kurtka zatrzymuje ciepło, ale abyśmy czuli się komfortowo musimy mieć suche i ciepłe obuwie. Podobnie w naszym domu. Jeśli będziemy mieli zimne i mokre fundamenty, dyskomfort cieplny w domu jest pewny - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Z kolei jeśli chodzi o dachy, Styropmin oferuje płyty wymierzone i przycięte według wytycznych z projektu i gotowe do położenia.

Fundusze na termoizolację 

Znaczenie termoizolacji nie tylko dla mieszkańców konkretnego domu, ale w skali globalnej dla praktycznego gospodarowania zasobami np. energią, jest już obecnie dobrze rozumiane. Dowodzą tego m.in. rządowe programy zachęcające do nowoczesnych technologii. 

Na ociepleniu domu nie warto oszczędzać, ale warto sięgnąć po pomoc. Korygując zatem tegoroczne plany budowlane sprawdźmy, jakie są możliwości uzyskania rządowej pomocy, czy to w postaci dopłat, pożyczek, czy wreszcie ulg podatkowych.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum