Stosowany w budownictwie od ponad 15 lat styropian grafitowy zyskuje coraz większą popularność, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda).
Współczynnik lambda λ to najważniejszy parametr użytkowy dla styropianu, im mniejsza jego wartość tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Tak dobre parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych dodatków w produkcji styropianu jak np. grafit, który skutecznie ogranicza starty ciepła z budynku.
Przykładowo płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/mK (co jest standardem ocieplania ścian budynków energooszczędnych) będą izolować budynek jak zwykły biały styropian o grubości 27 cm.
Zastosowanie grafitowego styropianu skutkuje tym, że jego warstwa może być dużo cieńsza od tradycyjnego styropianu w celu uzyskania właściwej izolacyjności. Kupimy go więc mniej, uważam, że ten fakt należy uwzględnić przy tworzeniu rachunku kosztów.
Cieńsza warstwa izolacji w oczywisty sposób wpływa na również łatwiejsze prace związane z mocowaniem ( przyklejaniem) płyt. Wykonywanie dociepleń przy użyciu grafitowego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić przestrzegając instrukcji aplikacyjnych.
Najistotniejsza jest ochrona płyt przed intensywnym słońcem, którą w ekonomiczny sposób zapewnią np. siatki ochronne na rusztowaniach.
Krzysztof Krzemień
Dyrektor Techniczny d/s produktów
TERMO ORGANIKA
fot. Termo Organika