Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

O czym trzeba pamiętać używając do ocieplenia styropianu grafitowego zamiast zwykłego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Dobre ocieplenie czyni budynek bardziej komfortowy w użytkowaniu niż budynki słabo ocieplone lub nie posiadające ocieplenia. Ponadto niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie domowego budżetu.

Stosowany w budownictwie od ponad 15 lat styropian grafitowy zyskuje coraz większą popularność, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda).

Współczynnik lambda λ to najważniejszy parametr użytkowy dla styropianu, im mniejsza jego wartość tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Tak dobre parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych dodatków w produkcji styropianu jak np. grafit, który skutecznie ogranicza starty ciepła z budynku.

Przykładowo płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/mK (co jest standardem ocieplania ścian budynków energooszczędnych) będą izolować budynek jak zwykły biały styropian o grubości 27 cm.

Zastosowanie grafitowego styropianu skutkuje tym, że jego warstwa może być dużo cieńsza od tradycyjnego styropianu w celu uzyskania właściwej izolacyjności. Kupimy go więc mniej, uważam, że ten fakt należy uwzględnić przy tworzeniu rachunku kosztów.

Cieńsza warstwa izolacji w oczywisty sposób wpływa na również łatwiejsze prace związane z mocowaniem ( przyklejaniem) płyt. Wykonywanie dociepleń przy użyciu grafitowego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić przestrzegając instrukcji aplikacyjnych.

Najistotniejsza jest ochrona płyt przed intensywnym słońcem, którą w ekonomiczny sposób zapewnią np. siatki ochronne na rusztowaniach.

Krzysztof Krzemień
Dyrektor Techniczny d/s produktów
TERMO ORGANIKA
fot. Termo Organika

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum