Dom ocieplony kompleksowo styropianem. Poznaj korzyści takiego rozwiązania

Ocieplenie elewacji styropianem zawsze przynosiło korzyści inwestorowi w postaci niższych strat ciepła, czyli innymi słowy, niższym zużyciem energii lub paliw do ogrzania domu. Wzrostu cen na wolnym rynku na przestrzeni ostatniego roku wyniósł dla energii elektrycznej  ponad 400% i gazu o blisko 1000%. Wprawdzie klientów indywidualnych horrendalne podwyżki na razie nie dotyczą, bo chroni ich Urząd Regulacji Energetyki, to jednak wzrosty cen będą bolesne. Pytanie, czy warto ocieplać, staje się pytaniem retorycznym. Natomiast aktualne jest pytanie jak zrobić to dobrze i trwale.

Dom ocieplony kompleksowo styropianem. Poznaj korzyści takiego rozwiązania
Arbet Płyty styropianowe EPS, specjalistyczne płyty styropianowe
Dane kontaktowe:
94 342 20 76 (79)
Bohaterów Warszawy 32 75-211 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zacznijmy od projektu docieplenia budynku

Większość z nas termomodernizacje przeprowadzi tylko raz w życiu, więc warto zrobić to ze sztuką, aby nie poprawiać w przyszłości, bo najprościej rzecz ujmując szkoda na poprawki naszych pieniędzy.

Inwestycja w projekt docieplenia pozwoli uniknąć uchybień formalno-prawnych. Zyskujemy przewodnik robót zgodny ze sztuką budowlaną. Projektant uwzględni materiał, z którego jest zbudowany dom i dobierze właściwy styropian i jego grubość.

Projekt dostosuje do aktualnych wymogów izolacyjnych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Od 01.01.2021 roku ściany zewnętrze budynku powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uc ≤ 0,20 W/(m²K).

Elewacja budynku ocieplana metodą ETICS z wykorzystaniem styropianu z oferty FS ARBET
Elewacja budynku ocieplana metodą ETICS z wykorzystaniem styropianu z oferty FS ARBET

Ważnym zagadnieniem, choć często pomijanym w trakcie prowadzenia robót jest ochrona styropianu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi takimi jak deszcz, silny wiatr i promieniami słonecznymi poprzez stosowanie siatek osłonowych.

Zgodnie ze sztuką docieplania elewacji w systemie ETICS styropian nie może być odsłonięty. Długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych bezpośrednio na styropian może spowodować utlenianie i powstanie na powierzchni płyt żółtego lub szarego nalotu. Nalot należy zeszlifować przed nałożeniem kleju i siatki. 

Brak osłon zapewniających zacienienie ścian szczególnie przy montażu styropianu grafitowego jest złym pomysłem, jak każdy ciemny materiał absorbuje promienie ultrafioletowe, na powierzchni płyty kumuluje się wysoka temperatura, która może destrukcyjnie wpływać na materiał.

Docieplenie elewacji styropianem w systemie ETICS

Docieplenie elewacji rozpoczynamy od przygotowania i gruntowania podłoża. Po montażu listew cokołowych możemy przystąpić do przyklejania płyt styropianowych do ściany metodą obwodowo-punktową.

Płyty układamy na tzw. mijankę. Klej nie może znajdować się na powierzchni bocznych płyt. Dla ułatwienia rozciągamy linki w pionie i poziomie w celu uniknięcia odchyleń. Przyklejone płyty należy pozostawić do pełnego związania kleju.

Styropian Fasada GRAFIT z oferty FS ARBET
Styropian Fasada GRAFIT z oferty FS ARBET

Wymagany czas wiązania podaje producent kleju. Kolejnym etapem prac jest tarkowanie powierzchni. Potem możemy przystąpić do  nakładania na zewnętrzną powierzchnię płyt masy klejącej i zatapiamy w niej siatkę zbrojącą.

Siatkę układamy na zakładkę min 10 cm. Uskoki na elewacji, wnęki okien zabezpieczamy narożnikami z siatką. Dodatkowo naroża okien zabezpieczamy siatką ułożoną pod kątem 45 stopni. W systemie ETICS zaleca się kołkowanie styropianu, w zależności od metody kołkowania zwykle 4 do 8 kołków na 1 m2. Talerzyki kołków wpuszczany ok.2 cm w materiał i zabezpieczamy zaślepką styropianową.

W ofercie ARBET jest kilka odmian styropianu elewacyjnego z lambda od 0,045 do 0,031

Izolacja fundamentów

Styropian aplikowany na fundamenty układa się podobnie jak na elewacji, lecz bez kołkowania. Należy pamiętać, że styropian hydrofobowy nie zabezpiecza fundamentu przeciwwilgociowo. Tę czynność należy przeprowadzić masą dyspersyjną bezpośrednio na fundamencie lub z zastosowaniem folii kubełkowej.

Styropian fundamentowy musi być przebadany pod względem nasiąkliwości wodą. W trakcie badania zanurza się go całkowicie w wodzie na 28 dni. Po tym czasie sprawdza się, ile wody wchłonął. Wynik podajemy w %. Zadeklarowany przez producenta poziom nasiąkliwości wodą mniejszy niż  4% pozwala inwestorowi na „spokojny sen”.

Osadzone w gruncie fundamenty powodują nacisk masy ziemi na styropian. Dlatego powinien charakteryzować się wytrzymałością na naprężenia ściskające, na poziomie 100 kPa lub wyższym. Lambda to trzeci istotny parametr, który na przestrzeni lat pozwala nam zaoszczędzić pieniądze wydatkowane na ogrzewanie.

Hydrofobowe płyty styropianowe o obniżonej chłonności wody HYDROPIAN EPS P 150 z oferty FS ARBET
Hydrofobowe płyty styropianowe o obniżonej chłonności wody HYDROPIAN EPS P 150 z oferty FS ARBET

Do produkcji styropianu fundamentowego używa się surowców z dodatkiem substancji hydrofobowych, dodawanych na etapie polimeryzacji lub specjalnego surowca grafitowego, który sam w sobie jest hydrofobowy. Arbet ma w ofercie 3 produkty dedykowane na fundamenty. Hydropian EPS 100, Hydropian EPS 150 i EPS 100 Dach/podłoga Hydro Grafit.

Docieplenie stropodachów i dachów płaskich

Docieplenie stropodachów, dachów płaskich można wykonać twardą płytą styropianową Dach/Podłoga EXPERT lub EPS100 Dach/Podłoga. Płyty mogą być dostarczone już z laminowaną papą podkładową, co przyspieszy pracę w montażu papy termozgrzewalnej na dachu.

Styropian Dach/Podłoga EXPERT z oferty FS ARBET
Styropian Podłoga/Dach z oferty FS ARBET

Płytami styropianowymi spadkowymi ukierunkowujemy odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni dachu do rynien. Podobnie jak przy fundamentach należy zastosować izolację przeciwwilgociową. W zależności od wybranej technologii zabezpieczenie uzyskamy poprzez zastosowanie pap termozgrzewalnych, membran PCV, membran EPDM itp.

 

Źródło i zdjęcia: FS ARBET

Autor
Aleksander Rembisz
Aleksander Rembisz

Ciągły kontakt z ludźmi to dla mnie prawdziwa przyjemność i naturalne środowisko pracy. Może właśnie dlatego w redakcji czuję się niczym ryba w wodzie. Moja przygoda z pracą w wydawnictwie i budowlaną prasą branżową zaczęła się całkiem niewinnie - ponad 20 lat temu - jeszcze na studiach. I tak oto inżynier budowlany został redaktorem. Początkowo zakres moich obowiązków obejmował przygotowanie do druku wydań branżowych, ale wraz z rozwojem mediów musiałem siłą rzeczy przebranżowić się na copywritera, moderatora forum branżowego i administratora profili redakcyjnych na platformach SM. Znajdziecie mnie na Facebook - Budomisja Złote Porady Budowlańców, Linkedin - Grupa Budujemy Dom, forum.budujemydom.pl, oraz ślad po mnie na portalach budujemydom.pl i budownictwob2b.pl.