Czy rynek ociepleń styropianowych może jeszcze czymś zaskoczyć inwestora?
Na ustabilizowanym pod względem oferty rynku ociepleń styropianowych projektanci, inwestorzy i wykonawcy oczekują nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, efektywnego i możliwie łatwego w aplikacji ocieplenia. To o wiele więcej niż po prostu “dobry styropian”.
Na rynku pojawiają się pierwsze płyty styropianowe o polepszonych właściwościach użytkowych w zakresie
- nasiąkliwości płyt,
- wytrzymałości na ścinanie i moduł sprężystości poprzecznej płyt,
- zwiększonej jednorodności,
- zmniejszonym rozrzucie gęstości,
- stabilności współczynnika przewodzenia ciepła.
Polepszenie tych właściwości może sprawić, że produkty będą spełniały wymogi norm ETAG 004, EN 12090, EN 13163.
Zwiększona powierzchnia klejąca płyt styropianowych
W skali europejskiej szczególną i jak na razie rzadko spotykaną innowacją płyt styropianowych jest zastosowanie w nich zwiększonej powierzchni klejącej, co ułatwia wykonawcom proces aplikacji. Użycie takich płyt może być dodatkową korzyścią dla firm budowlanych, ponieważ pozwala na zmniejszenie zużycia kleju na budowie lub przy użyciu tej samej ilości kleju na uzyskanie warstwy klejącej o większej przyczepności na ścinanie.
To ważne szczególnie przy klejeniu płyt grafitowych, których aplikacja wymaga szczególnej staranności i często zastosowania większej ilości kleju niż w przypadku tradycyjnych, białych płyt styropianowych. Takie innowacyjne wyroby pozwalają pracować lepiej, oszczędniej i bezpieczniej. Dla użytkowników ocieplonych tymi produktami obiektów oznacza to większe poczucie bezpieczeństwa przy korzystaniu z budynku.
źródło i zdjęcia: ARBET