PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Nowy design dociepleń budynków dzięki listwom PVC z siatką ozdobną

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Użycie listew PVC z siatką ozdobną na rąbek jest innowacyjnym sposobem na kształtowanie estetyki elewacji. Listwa BP19 została zaprojektowana po to, by umożliwić tworzenie na fasadzie identycznych wzdłużnych bruzd znanych z techniki łączenia blach na tzw. rąbek.

Rozwiązanie to idealnie wpisuje się w coraz bardziej powszechny trend montowania blachy płaskiej łączonej na rąbek na elewacji budynków. Niefortunnie montaż blachy na ścianach budynków przysparza wielu problemów technicznych dla wykonawcy.

Przede wszystkim jest to metoda zaczerpnięta z dekarstwa - wymaga zatem stosowania technik typowo dekarskich, które po pierwsze nie są tanie, zarówno z punktu widzenia droższych specjalistów, jakimi są niewątpliwie dekarze, a także zdecydowanie droższych materiałów budowlanych, po drugie - to dużo bardziej skomplikowana technika wykonywania takiej elewacji.

Jednak największe zastrzeżenia odnoszą się w tym przypadku do przygotowania podłoża dla blachy, którym są drewniane łaty, niekorzystne z powodu wypaczania się drewna i uzyskania dobrych parametrów izolacji termicznej z powodu montażu łat bezpośrednio do ściany budynku i braku miejsca na docieplenie już samych łat.

Rozwiązanie Bella Plast, czyli listwa BP19 PVC z siatką ozdobna na rąbek, pozwala na uzyskanie na powierzchni elewacji identycznego efektu wizualnego, który powstaje po łączeniu blach na tzw. rąbek, jednak już bez całego szeregu ograniczeń i problemów typowych dla trudnej w obróbce i montażu blachy płaskiej na rąbek.

Stosowanie listwy BP19 pozwala w bardziej dostępny sposób kształtować widok elewacji i uzyskać dobry efekt ciekawszej architektury.

Listwa BP19 PVC ozdobna na rąbek pozwala dowolnie kształtować odległości między kolejnymi listwami, co nie jest możliwe w przypadku gotowych arkuszy blachy na rąbek, której odległość pomiędzy rąbkami (łączeniami blachy) jest stała i wynosi 51 cm.

Elewacja z użyciem listew BP19
Elewacja z użyciem listew BP19

Warto również dodać, że stosowanie listwy BP19 eliminuje problemy połączenia elewacji wykonaną metodą lekką-mokrą BSO z tą częścią elewacji, w której zamontowana jest blacha na rąbek. Listwa BP19 gwarantuje jednolitość systemu na całym budynku. Uzyskała ochronę w Urzędzie Patentowym R.P.

Wśród rozwiązań w zakresie designu elewacji, wprowadzony został system profili elewacyjnych Bella Plast - w jego skład wchodzą listwy o nazwie BP19 oraz BP11 HTS.

Listwa BP19 ma kształt stojącego zewnętrznego rąbka o przekroju trójkąta, natomiast listwa BP11 HTS jest negatywem listwy BP19, czyli odwróconym rąbkiem także o przekroju trójkąta. Obydwie listwy można stosować razem lub oddzielnie. Rozmieszczenie listew na powierzchni elewacji jest zupełnie dowolne.

Aranżacja elewacji z listwami Bella Plast BP19
Aranżacja elewacji z listwami Bella Plast BP19 i BP11 HTS

Listwy BP19 i BP11 HTS mogą być montowane zarówno w pionie, jak i w poziomie, oraz w każdym innym położeniu, np. naprzemiennie. Możliwości wynikające z zestawiania obydwu listew na powierzchni elewacji są bardzo szerokie.

Za pomocą listew BP11 HTS można uzyskać np. typowe poziome boniowanie w kształcie trójkątnego rowka, a za pomocą listew BP19 - pionowe (bruzdy) rąbki stojące. Ciekawy efekt na elewacji powstaje po użyciu listew BP19 w formie Matrixa, czyli pionowych odcinków o różnej długości położonych w różnych odległościach od siebie.

Na szczególną uwagę zasługuje także zastosowanie jednocześnie listew BP19 i BP11 HTS w położeniu pionowym, na zmianę, czyli raz listwa BP19 (rąbek stojący), a raz listwa BP11 HTS, czyli rąbek wklęsły (bonia trójkątna).

Źródło i zdjęcia: Bella Plast

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum