4 najczęstsze błędy popełniane podczas wykonywania izolacji termicznej i akustycznej

4 najczęstsze błędy popełniane podczas wykonywania izolacji termicznej i akustycznej

Współczesne budownictwo stawia na energooszczędność oraz wysoki komfort cieplny i akustyczny. To oczekiwania zarówno inwestorów, jak i przyszłych mieszkańców. Mimo rosnącej świadomości w zakresie izolacji, wciąż popełniane są błędy, które obniżają wartość budynku i komfort jego użytkowników. W artykule przedstawiamy najczęstsze z nich.

Czym są mostki termiczne?

Mostki termiczne to miejsca w przegrodach budowlanych (ścianach, dachach, fundamentach) budynku, przez które ciepło przenika szybciej niż przez inne obszary, co prowadzi do strat energii cieplnej. Są to zazwyczaj fragmenty konstrukcji o gorszej izolacyjności termicznej w porównaniu do otaczających je materiałów. Mostki termiczne mogą powstawać z różnych powodów, takich jak nieodpowiednia izolacja, błędy konstrukcyjne, czy stosowanie materiałów o niskiej odporności cieplnej.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas wykonywania izolacji termicznej i akustycznej?

1. Nieprawidłowe izolowanie mostków cieplnych przy elementach wspornikowych

Błąd. Zaniedbanie lub niewłaściwe izolowanie mostków cieplnych powstających przy wspornikowych elementach konstrukcji, takich jak balkony.

Konsekwencje. Mostki termiczne powodują szereg niekorzystnych skutków, takich jak zwiększona utrata ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo, sprzyjają one powstawaniu wilgoci na ścianach, tworząc idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, co z kolei negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców i obniża komfort życia.

Rozwiązanie. Zastosowanie łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb®, które minimalizują mostki cieplne na najwyższym poziomie technologicznym.

System Schöck Isokorb T

2. Brak skutecznej izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych

Błąd. Ignorowanie znaczenia izolacji akustycznej, szczególnie od dźwięków uderzeniowych.

Konsekwencje. Ciągłe narażenie na hałas, będące efektem słabej izolacji akustycznej mieszkania, negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, obniżając ich komfort życia i prowadząc do problemów zdrowotnych. Dodatkowo, takie mieszkanie jest mniej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców, co obniża jego wartość rynkową.

Rozwiązanie. Wykorzystanie Schöck Tronsole®, która zapewnia skuteczną izolację akustyczną i gwarantuje ciszę w domu.

System Schöck Tronsole

UWAGA! 1 sierpnia 2024 weszły w życie zmiany przepisów w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

Minimalne wymagania normowe w zakresie izolacyjności akustycznej reguluje norma PN-B-02151-3.

Dla klatek schodowych w budynkach mieszkalnych wymagany jest standardowy poziom dźwięku uderzeniowego L'n,w < 55 dB.

3. Niedostateczna izolacja połączeń ścian i słupów

Błąd. Pominięcie izolacji termicznej w obrębie połączeń ścian i słupów, gdzie występują znaczące mostki termiczne.

Konsekwencje. Mostki termiczne są przyczyną strat energii cieplnej na poziomie około 10%, co nie tylko obniża efektywność energetyczną budynku, ale także generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem, zwiększając tym samym wydatki mieszkańców.

Rozwiązanie. Zastosowanie łączników Schöck Sconnex®, które redukują mostki termiczne w tych krytycznych miejscach.

System Schöck Sconnex

4. Niewykorzystanie możliwości prefabrykacji

Błąd. Pomijanie możliwości przyspieszenia procesu budowy poprzez montaż elementów prefabrykowanych, takich jak balkony czy schody.

Konsekwencje. Zastosowanie tego rozwiązania niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, takich jak wydłużenie czasu realizacji inwestycji, co przekłada się na wzrost kosztów, brak standaryzacji, który może prowadzić do błędów wykonawczych i utrudniać kontrolę jakości, oraz ograniczenie swobody projektowej, co może wpłynąć negatywnie na estetykę elewacji.

Rozwiązanie. Wykorzystanie produktów Schöck umożliwia montaż prefabrykowanych elementów, przyspieszając proces budowy i zapewniając wysoką jakość wykonania.

Podsumowanie

Energooszczędność, komfort cieplny i akustyczny oraz zrównoważone budownictwo to nie tylko modne hasła, ale realne korzyści, które przekładają się na atrakcyjność i wartość nieruchomości. Wybierając rozwiązania firmy Schöck, inwestorzy mogą oferować więcej niż podstawowe wymagania, tworząc przyszłościowe i wartościowe budynki.


www.schoeck.com
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz