Na co warto zwrócić uwagę wykonując instalacje z miedzi?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na co warto zwrócić uwagę wykonując instalacje z miedzi?

Odpowiedź eksperta: Wykonując instalacje z miedzi warto zwrócić uwagę na:

aktualizacja: 2020-02-13 09:31:14

Instalacje z miedzi - zalety:

  • to trwałość instalacji, rury nie ulegają starzeniu
  • miedź ma właściwości bakteriostatyczne (na wewnętrznych ściankach rur nie rozwijają się wirusy i bakterie)
  • gazoszczelność (nie następuje przenikanie tlenu przez ściankę, co chroni elementy stalowe i mosiężne instalacji przed korozją)
  • odporność na korozyjne działanie ciepłej i zimnej wody oraz promieni UV
  • stosunkowo mały ciężar, co ułatwia montaż
  • miedź charakteryzuje się dużym współczynnikiem rozszerzalności termicznej (pod wpływem długotrwałego działania wysokiej temperatury rura wydłuża się o określoną wartość), dlatego też wykonując instalacje należy stosować albo kompensację naturalną albo kompensatory wydłużeń
  • miedź jest dobrym przewodnikiem ciepła (gorąca woda podczas przepływu w przewodach nieizolowanych traci bardzo dużo ciepła), dlatego też instalacje c.w.u. oraz c.o. trzeba izolować termicznie
  • woda miękka o dużej zawartości CO2 wywołuje korozję instalacji wodnej
  • w instalacji c.o. z miedzi nie wolno instalować grzejników aluminiowych
  • w instalacji, w której jednocześnie występują rury miedziane i ze stali ocynkowanej, należy stosować tzw. regułę przepływu - elementy z miedzi muszą być zawsze instalowane za elementami ze stali, patrząc w kierunku przepływu wody

Czy miedź powoduje korozję?

Wykonując instalację wodną z miedzi, najlepiej nie łączyć jej ze stalą (czarną i ocynkowaną) oraz aluminium, gdyż spowoduje to ich korozję. Jeśli jest to nie do uniknięcia, różne metale trzeba rozdzielić przekładką izolacyjną (dielektryczną). Trzeba też pamiętać, że inne metale montuje się tylko przed miedzią - patrząc w kierunku przepływu wody. Jedynie połączenie miedzi ze stalą kwasoodporną nie jest korozyjne.

Miedź można natomiast łączyć z innymi metalami w instalacjach centralnego ogrzewania typu zamkniętego. Często więc do rur miedzianych podłącza się grzejniki stalowe lub aluminiowe. Woda instalacyjna powinna być jednak pozbawiona tlenu - to jego obecność sprzyja korozji. Zatem układ musi być hermetyczny, aby jak najrzadziej uzupełniać go świeżą wodą. Ale to nie wszystko.

W instalacjach z miedzi z grzejnikami aluminiowymi trzeba zastosować odpowiedni inhibitor korozji (związek, który po wprowadzeniu w nieznacznej ilości do wody powoduje znaczne spowolnienie korozji). Przy grzejnikach stalowych jego użycie jest zalecane, ale niekonieczne. W instalacjach z grzejnikami stalowymi, miedzianymi lub żeliwnymi kocioł musi mieć wymiennik ciepła ze stali, żeliwa, stali stopowej lub miedzi. Przy grzejnikach miedzianych wybierzmy wymiennik ze stali stopowej lub z miedzi.

Może cię zainteresować
System Master3Plus - kanalizacja wewnętrzna, która nie hałasuje Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Wszystko o rurach spustowych Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak działa pompa abisynka? Jak podłączyć pływak do pompy wody?
Zobacz więcej Zwiń
Redakcja BD
fot. otwierająca: hutmen.pl
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość VITCAS

29 Oct 2015, 11:49

W przypadku, gdy korozja już powstanie, można użyć środka regenerującego instalację, a później inhibitora. Środek czyszczący usunie zarówno produkty korozji, jak i kamień, który odłożył się w instalacji.

Gość copper

16 Apr 2011, 17:16

Koszty związane z budową i renowacją budownictwa mieszkaniowego gwałtownie wzrosły w ostatnich latach i inwestorzy chcąc obniżyć koszty inwestycji stosują tańsze materiały. Niestety często idzie to w parze z obniżeniem jakości wszelkich instalacji, w tym także instalacji wodociągowych. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!