Klasy filtrów powietrza: co oznaczają i jak je wybrać?

Filtracja jest jednym z podstawowych czynników uzdatniających powietrze w pomieszczeniach zamkniętych oraz zabezpieczających urządzenia dystrybucji powietrza przed uszkodzeniem podzespołów. Głównym zadaniem filtrów jest zatrzymywanie na swojej powierzchni zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych o różnym stopniu uziarnienia w zależności od deklarowanej klasy filtra, ale również zmniejszenie ciśnienia powietrza ze względu opór przepływu.

Klasy filtrów powietrza: co oznaczają i jak je wybrać?
OEM Energy Rekuperacja, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i solarne, zbiorniki, bufory, osprzęt instalacyjny
Dane kontaktowe:
+48 501 510 511
Składowa 17 41-500 Chorzów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Aby jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń wentylowanych była na tyle dobra, aby przede wszystkim oddziaływała pozytywnie na zdrowie człowieka, należy sobie zdawać sprawę z tego, jak ważna jest konserwacja urządzeń transportujących powietrze, wymiana i odpowiedni dobór filtrów.

Kluczowym kryterium wyboru filtrów dla urządzeń wentylacyjnych jest klasa filtracji, która definiuje skuteczność jego działania, przez co rozumie się zdolność do zatrzymywania na powierzchni filtra określonej liczby zanieczyszczeń o określonej wielkości.

Struktura podziału opiera się na rosnących wielkościach średnic aerodynamicznych cząstek pyłów i bioaerozoli, które są zatrzymywane na poziomie zdefiniowanym normowo przez klasę.

Najbardziej niebezpiecznymi cząstkami dla zdrowia ludzkiego są frakcje respirabilne o średnicy poniżej 3,3 µm, które są w stanie przedostać się do pęcherzyków płucnych i dalej do krwioobiegu powodując choroby układu oddechowego i inne.

Wybierając filtry wysokoskuteczne można mieć pewność, że frakcje najdrobniejsze i zarazem najbardziej niekorzystne będą przez nie wychwytywane w znacznym stopniu i nie będą przenoszone do wnętrza budynku.

Obecnie na rynku nadal można spotkać się z dwoma typamiklasyfikacji filtrów, tj. według starej nieobowiązującej już normy PN-EN 779: 2012 i nowej obowiązującej obecnie normy PN-EN ISO 16890: 2016.

Oba systemy różnią się od siebie znacząco i nie można przypisać dokładnego odpowiednika nowej normy do starej, dlatego warto wiedzieć, co w praktyce oznaczają oba te oznaczenia.

Norma PN-EN 779 dzieli filtry na 3 grupy główne:wstępne/zgrubne typuG, pośrednie typu M oraz dokładne typu F. Skuteczność poszczególnych grup przedstawiona jest w poniższej tabeli:

Klasa filtrów

Końcowy opór przepływu

Średnie zatrzymanie (Am) wyrażone w %

Średnia skuteczność (Em) wyrażona w %

Minimalna skuteczność dla cząstek o wymiarach 0,4 µm wyrażona w %

G1

250

50 ≤ Am< 65

-

-

G2

250

65 ≤ Am< 80

-

-

G3

250

80 ≤ Am< 90

-

-

G4

250

90 ≤ Am

-

-

M5

450

-

40 ≤ Em < 60

-

M6

450

-

60 ≤ Em < 80

-

F7

450

-

80 ≤ Em < 90

35

F8

450

-

90 ≤ Em < 95

55

F9

450

-

95 ≤ Em

70

 Klasyfikacja według normy PN-EN ISO 16890 podaje 4 grupy:

Klasa filtra

Skuteczność filtracji

Coarse (zgrubny)

< 50% PM10

ePM10

≥ 50% PM10

ePM2.5

≥ 50% PM2,5

ePM1

≥ 50% PM1

 

Nowa norma jest jednolita w zakresie jakości powietrza z standardami wyznaczanymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO i opiera się na skuteczności filtracji pyłów na poziomie
≥ 50% dla pyłów PM10, PM2,5, PM1 oraz <50% dla pyłów PM10.

W praktyce oznacza to, że jeśli producent deklaruje klasę filtra jako ISO ePM2,5 55%, to filtr ten ma minimalną sprawność pochłaniania cząstek stałych  o średnicy do 2,5 µm na poziomie 55%.

Wszystkie filtry o skuteczności filtracji poniżej 50% są filtrami zgrubnymi. Mateusz Pach z OEM Energy, dystrybutora rekuperatorów Oxygen na Polskę mówi: „Choć nowa klasyfikacja na pozór wygląda na bardziej skomplikowaną, to jednak po krótkim rozpoznaniu staje się intuicyjna, a przede wszystkim pozwala dokładnie dobrać filtr do warunków atmosferycznychpanujących w danej lokalizacji”

Analizując etykietę rekuperatorów Oxygen mamy dane podane zgodnie z obydwoma normami oraz dodatkowo listę urządzeń/modeli, do których dany filtr jest dedykowany:

Etykieta rekuperatorów Oxygen zawiera informacje o filtrze powietrza
Etykieta rekuperatorów Oxygen zawiera informacje o filtrze powietrza

Niezależnie od stosowanych norm zawsze warto pamiętać, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie oryginalnych filtrów dedykowanych przez producentów urządzeń wentylacyjnych, w celu uniknięcia przecieków powietrza spowodowanych przez złe dopasowanie filtrów do urządzenia.

źródło i zdjęcia: Oem Energy