Czy korzystanie z fotowoltaiki zimą jest opłacalne?

Czy panele fotowoltaiczne zimą są opłacalne? Tak, ponieważ potencjalne zyski oblicza się w skali roku, a nie dla konkretnych miesięcy. Natomiast bilans roczny często dobitnie świadczy o tym, że decyzja o podjęciu tej inwestycji była dobrym krokiem.

Czy korzystanie z fotowoltaiki zimą jest opłacalne?
OEM Energy Instalacje fotowoltaiczne, inwertery, mierniki instalacji PV, pompy ciepła, solary, zbiorniki, bufory, osprzęt instalacyjny
oemenergy.pl

Dodatkowo nowoczesna, odpowiednio dobrana i zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się już po 7-8 latach. Przy czym pamiętaj, że możesz też skorzystać z rządowego lub gminnego programu dofinansowania, w ramach którego otrzymasz dotację na montaż systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Na początek mamy dobrą wiadomość – według badań w Polsce produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych jest na bardzo dobrym poziomie, występują tu optymalne warunki do pozyskiwania prądu ze słońca.

Co więcej, zimą panele fotowoltaiczne działają, aczkolwiek nie da się ukryć, że ich wydajność spada, co jest związane z krótszym dniem (mniejszą ilością godzin, w których występuje nasłonecznienie). Nie sprawia to jednak od razu, że fotowoltaika nie opłaca się, ponieważ pod uwagę należy brać nie bilans miesięczny, a roczny.

Wydajność fotowoltaiki w sezonie wiosenno-letnim jest na tyle duża, że rekompensuje to straty występujące w miesiącach jesienno-zimowych. O ile jednak nie posiadasz instalacji off-grid, która umożliwia magazynowanie energii, w okresie zimowym konieczne będzie pobieranie prądu z sieci energetycznej.

źródło i zdjęcia: OEM Energy