Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co jest potrzebne do poboru wody ze studni?

W budownictwie jednorodzinnym do poboru wody ze studni najczęściej stosuje się pompy powierzchniowe montowane w budynku i łączone ze studnią za pomocą rury ssawnej. Co jeszcze jest potrzebne do poboru wody ze studni?

Co jest potrzebne do poboru wody ze studni?
EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Pompy ze stali nierdzewnej i żeliwa do wody i ścieków, pompy do instalacji grzewczych, przepompowni ścieków, zestawy hydroforowe, falowniki
www.ebaraeurope.pl

Pompy powierzchniowe samozasysające sprawdzają się pod warunkiem, że tzw. wysokość ssania (czyli głębokość, z której mają zasysać wodę) nie przekracza 7–8 m (wynikający z praw fizyki limit wynosi ok. 10 m, ale w praktyce uwzględnione muszą zostać straty spowodowane m.in. oporami hydraulicznymi i nieszczelnościami).

Pompy powierzchniowe są tanie i z tego powodu stosowane niemal w każdej sytuacji, kiedy to tylko możliwe. Dostępne są najczęściej w zestawach hydroforowych, a więc razem z silnikiem elektrycznym i zbiornikiem wody.

Niekiedy montuje się je w studzienkach, co pozwala nieco obniżyć wysokość ssania i zminimalizować uciążliwe hałasy, które wydają w czasie pracy. Jeżeli lustro wody znajduje się na głębokości większej niż 8 m, do pobierania wody niezbędna będzie pompa głębinowa.

Pompy głębinowe mają kształt walca o średnicy ok. 90 mm. Należy opuścić je do studni (średnica rury studziennej w studni wierconej to zwykle 100–125 mm). Pracują zanurzone w wodzie, a dzięki temu mogą tłoczyć ją z niemal dowolnej głębokości. Cechuje je wysoka sprawność, ale też wyższa cena niż w przypadku urządzeń samozasysających.

Pompa głębinowa 4 z korpusem zewnętrznym ze stali nierdzewnej i wirnikami pływającymi z Norylu
Pompa głębinowa 4" z korpusem zewnętrznym ze stali nierdzewnej i wirnikami pływającymi z Norylu

Inną wadą pomp głębinowych jest konieczność wyjmowania ich ze studni w razie awarii. Mimo tego pompy głębinowe bywają wybierane przez wymagających inwestorów w sytuacji, kiedy można też skorzystać z tańszej pompy powierzchniowej. Dlaczego? Rozwiązuje to problem ich hałaśliwej pracy.

W typowych instalacjach w domach jednorodzinnych stosuje się pompy, które potrafią zapewnić po stronie tłocznej ciśnienie około 4 barów (0,4 MPa) przy przepływie 20–30 l/min.

Samozasysająca odśrodkowa pompa powierzchniowa JESX - JEX odpowiednia do użytku domowego
Samozasysająca odśrodkowa pompa powierzchniowa JESX - JEX odpowiednia do użytku domowego

Montowanie pompy o wydajności większej niż rzeczywiście jest potrzebna nie jest konieczne. Grozi to wysysaniem wody ze studni i awaryjnym wyłączaniem urządzenia (zadziała zabezpieczenie przed tzw. suchobiegiem).

Przy małej wydajności studni lepiej wybrać pompę o niewielkim przepływie i zbiornik hydroforowy o dużej pojemności, który będzie pełnił funkcję swoistego bufora umożliwiającego duży pobór wody po stronie instalacji domowej.

 

Opracowanie: redakcja IRBJ
Zdjęcia: Ebara