Zalety przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zalety przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków

Są sytuacje, w których właściciele domów nie mogą skorzystać z możliwości podłączenia do kanalizacji zbiorczej. Do niedawna jedyną alternatywą było dla nich szambo, którego użytkowanie jest z wielu powodów uciążliwe, a do tego niesie ze sobą koszty związane z wywozem nieczystości. Innym, bardzo dobrym wyjściem z sytuacji okazują się być przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Ich zalety zaprezentujemy biorąc za przykład bardzo popularną na rynku oczyszczalnię VH od firmy Eko House Technologie Ekologiczne.

aktualizacja: 2021-12-07 07:40:00

Przede wszystkim - bezwonne i ekologiczne

Wszelkie nieczystości mają pewną bardzo uciążliwą cechę - odór. W tradycyjnych szambach ścieki gromadzone są w szczelnym zbiorniku, w którym dochodzi do rozwoju bakterii beztlenowych, a co za tym idzie - zachodzą procesy gnilne, powodujące nieprzyjemny zapach. W biologicznych oczyszczalniach ścieków VH zrezygnowano z osadnika wstępnego, czyli gnilnego a technologia oparta na napowietrzaniu sprawia, że urządzenie staje się całkowicie bezwonne.

Z brakiem wydzielania odoru wiąże się jeszcze jedna zaleta - oczyszczalnia w technologii VH pozwala na ponowne wprowadzenie do gleby oczyszczonej wody pościekowej. Ta cecha sprawia, że biooczyszczalnie VH są rozwiązaniami ekologicznymi.

Niższe koszty - możliwa dotacja

Oczyszczalnia VH, która dostarczana jest na polski rynek przez firmę Eko House pomimo, że zastosowano w niej nowoczesną technologię redukcji zanieczyszczeń w ściekach bytowych, ma przystępną cenę. To dlatego, że zamiast trzech zbiorników (jak ma to miejsce w oczyszczalni z osadnikiem wstępnym/gnilnym) kupujemy tylko jeden. Dodatkowo na zakup biooczyszczalni można uzyskać dotacje. Oba modele oferowane przez firmę - VH PREMIUM i VH LIGHT spełniają wymagania normy PN-EN 12566-3: 2005+A2: 2013, co oznacza, że można ubiegać się o dofinansowanie na ich zakup ze środków pochodzących z gminy lub z WFOŚiGW (do 40% dofinansowania). Firma Eko House pomaga klientom w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku.

Biooczyszczalnia VH przy domu jednorodzinnym

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że procedurę ubiegania się o dofinansowanie należy rozpocząć zanim zakupimy i zamontujemy oczyszczalnię. Rozważając zakup warto także we własnym zakresie skontaktować się z urzędem gminy i WFOŚiGW, aby uzyskać informację o aktualnie realizowanych programach dopłat, w tym o terminach i wysokości dotacji.

Bez względu na to, jak duży zwrot uda nam się uzyskać ze środków zewnętrznych, należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to inwestycja, która szybko się zwraca, nawet jeśli początkowo wymaga od nas większych nakładów finansowych. Montaż oczyszczalni biologicznej kosztuje więcej od montażu szamba, z tym, że w tym drugim przypadku do ceny samego zbiornika trzeba doliczyć koszty jego częstszego opróżniania, które nie występują w przypadku technologii VH. Użytkownik zaoszczędza zatem średnio około 200 zł miesięcznie, bo nie musi płacić za opróżnianie szamba. Koszty eksploatacyjne oczyszczalni są nieporównywalnie mniejsze - wynoszą mniej więcej 15 zł na miesiąc (biorąc pod uwagę prąd zużywany przez kompresor i wywóz nadmiaru osadu czynnego, który przeprowadzany jest średnio co 9 miesięcy). Z tych obliczeń wynika, że inwestycja w biooczyszczalnię VH może się zwrócić nawet w okresie 3 lat.

Zobacz, jak pracuje oczyszczalnia VH6 PREMIUM. Ściek oczyszczony w 97%, bez brzydkich zapachów, tania eksploatacja, możliwość wykorzystania wody pościekowej.

Kompaktowość - łatwiejszy montaż

Jak już zostało wspomniane, biooczyszczalnia VH zbudowana jest na bazie jednego zbiornika. Jaki z tego zysk? Poza wspomnianym niższym kosztem zakupu, również koszt montażu przydomowej oczyszczalni ścieków w technologii VH, jest niższy, niż ma to miejsce w przypadku oczyszczalni z osadnikami gnilnymi. Dzieje się tak dlatego, że jest banalnie prosty. Można go przeprowadzić samodzielnie. Co więcej, do montażu oczyszczalni wystarczy rozkopanie niewielkiej powierzchni działki (mniejsza dewastacja ogrodu), a tym samym łatwiej jest zachować zgodne z przepisami odległości od pozostałych obiektów zabudowy. Dzięki niewielkiej wadze zbiornika można również zrezygnować z wjazdu ciężkim sprzętem na posesję. Sam montaż trwa zwykle nie dłużej niż jeden dzień.

Biooczyszczalnia VH - schemat
Biooczyszczalnia VH - schemat

Obsługa - łatwiejsza, niż się wydaje

W przypadku większości biologicznych oczyszczalni ścieków konieczne jest cykliczne dosypywanie bakterii do zbiornika. Oczywiście, jest to uciążliwe, a dodatkowo podwyższa koszty eksploatacji. Problemy te nie występują jednak w przypadku technologii VH, która pracuje w oparciu o niskoobciążony osad czynny. Tu bakterie należy dozować jedynie na starcie. Jeśli oczyszczalnia zostanie prawidłowo zamontowana i będzie właściwie użytkowana - nie będzie konieczności dodawania bakterii czy jakichkolwiek preparatów podczas jej używania. Osad czynny, to w rzeczywistości żywa zawiesina bakterii tlenowych oraz mikroorganizmów żyjących w jego biocenozie, rozwijająca się pod wpływem napowietrzania i dopływu ścieku.

Test sedymentacyjny
Test sedymentacyjny - prosty sposób na zbadanie ilości i kondycji osadu czynnego.

Na koniec wisienka na torcie - aż 10 lat gwarancji obowiązujące nawet wtedy, gdy klient sam zamontuje biooczyszczalnię VH.

Jak mówią - dobry produkt broni się sam.


www.ekohouse-oczyszczalnie.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje