ArmaFlex® Duct Plus Alu - wymagaj więcej od izolacji kanałów wentylacyjnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
ArmaFlex® Duct Plus Alu - wymagaj więcej od izolacji kanałów wentylacyjnych

Podstawową funkcją izolacji kanałów wentylacyjnych jest zapobieganie stratom energii, kontrola kondensacji oraz ochrona pomieszczeń przed hałasem. Dziś od dobrej izolacji powinniśmy jednak wymagać znacznie więcej. ArmaFlex® Duct Plus Alu to nowoczesny materiał izolacyjny, który dodatkowo zapewni ochronę instalacji przed korozją, zwiększy bezpieczeństwo pożarowe oraz świetnie sprawdzi się także w pomieszczeniach czystych: nie pyli i jest zmywalny, a dodatkowo zapewnia estetyczny wygląd.

aktualizacja: 2021-02-08 12:00:43

Dlaczego izolujemy kanały wentylacyjne?

Przewody wentylacyjne, to nieodzowny element wszystkich biur, galerii handlowych, obiektów publicznych, czy coraz częściej także naszych domów, w których mechaniczne systemy wentylacji są standardem zapewniającym lepszą wymianę powietrza, a dzięki rekuperacji także zmniejszają straty ciepła. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze złożonym systemem klimatyzacji, czy stosunkowo prostym rozwiązaniem w niedużym budynku, z przewodami wentylacyjnymi ściśle wiążą się zagadnienia izolacji termicznej i akustycznej.

Niezaizolowane przewody wentylacyjne (zwłaszcza te doprowadzające zewnętrzne powietrze, lub te, które przechodzą odcinkami przez nieogrzewane pomieszczenia) powodują, że mamy do czynienia z niepotrzebnym stratami energii. Wykonanie izolacji termicznej na przewodach wentylacyjnych pomoże więc poprawić komfort termiczny w budynku oraz zredukować koszty ogrzewania przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej wentylacji.

W systemach wentylacji mechanicznej dochodzi także kwestia ochrony akustycznej. Wymuszony ruch powietrza oraz odgłosy wentylatorów, turbin i innych urządzeń technicznych powodują powstanie odgłosów i drgań, które są następnie przenoszone do pomieszczeń użytkowych poprzez metalowe obudowy kanałów wentylacyjnych, które mogą działać jak pudła rezonansowe przyczyniające się do powstawania nieznośnych hałasów.

ArmaFlex® Duct Plus Alu to produkt, który jest doskonałą odpowiedzią zarówno w zakresie ochrony termicznej jak i akustycznej. Izolacja ta została wykonana z kauczukowej pianki elastomerowej, która jest świetnym termoizolatorem i zapewnia ochronę cieplną, a jej trwale elastyczna zamkniętokomórkowa struktura dodatkowo wytłumia drgania i wycisza powstające wewnątrz instalacji odgłosy. Kauczuk doskonale też zapobiega przedostawaniu się pary wodnej na powierzchnię instalacji, co zapobiega zjawisku kondensacji i zawilgoceniu przewodów, które mogłoby prowadzić do ich korozji.

Kanały wentylacyjne

ArmaFlex® Duct Plus Alu - izolacja, która potrafi więcej

Produkowane przez Armacell izolacje ArmaFlex® Duct Plus Alu potrafią jednak znacznie więcej niż zapewnienie ochrony termicznej, akustycznej oraz antykorozyjnej.

Na pierwszym miejscu należy tu postawić zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym. W czasach, gdy wszelkie przewody często montowane są bez dodatkowych osłon w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, niezwykle istotne jest, aby wszystkie materiały posiadały wysoką odporność na działanie ognia i nie stanowiły dodatkowego zagrożenia na wypadek wystąpienia pożaru. ArmaFlex® Duct Plus Alu ma wysoką klasę reakcji na ogień B-s3, d0 wg PN-EN 13501-1, co oznacza, że nie rozprzestrzenia ognia (NRO), pod wpływem wysokiej temperatury nie kapie oraz jest materiałem samogasnącym.

Umieszczenie przewodów w otwartej przestrzeni, co niewątpliwie zapewnia łatwość konserwacji, wymusza też stosowanie materiałów izolacyjnych łatwych do utrzymania w czystości. Tradycyjne izolacje z wełny mineralnej potrafią stać się prawdziwym siedliskiem kurzu, a także mogą powodować pylenie, co jest efektem niepożądanym, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i związanych utrzymaniem porządku. Zupełnie inaczej zachowują się izolacje ArmaFlex® Duct Plus Alu - kauczukowy materiał nie pyli, a dodatkowe pokrycie zewnętrznej strony folią aluminiową zbrojoną włóknem szklanym sprawia, że powierzchnia izolacji jest zmywalna oraz zachowuje estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania. Jest więc to produkt, który spełni oczekiwania stawiane dla pomieszczeń wymagających zachowania wysokich standardów higieny, jak i tych, w których zależy nam na zapewnieniu walorów wizualnych.

Dla wygody montażu izolacja dostępna jest także w wersji z wewnętrzną warstwą samoprzylepną reagująca na nacisk, co w połączeniu z elastyczną struktura materiału ułatwia dopasowanie i przymocowanie izolacji do przewodów bez dodatkowych produktów montażowych co zapobiega powstawaniu mostków, a także przyspiesza prowadzenie prac na budowie.

Doskonałe parametry izolacyjne, bezpieczeństwo pożarowe, ochrona przed korozją instalacji oraz estetyka produktu i jego łatwość w utrzymaniu w czystości - wszystko to sprawia, że izolacja ArmaFlex®Duct Plus Alu to wyrób, który wykracza poza standardowe oczekiwania wobec materiałów izolacyjnych i przez długi czas pozwala cieszyć się niezawodną, trwałą i dobrze wyglądającą izolacją o znakomitych właściwościach. Jeśli więc nie chcemy walczyć z kłopotliwym montażem, zapyleniem czy skraplaniem się wilgoci na metalowych powierzchniach kanałów wentylacyjnych, warto już na etapie projektu wybrać ArmaFlex® Duct Plus Alu - izolację, od której możemy wymagać więcej.

Firma powiązana:
Armacell Poland

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje