Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą?

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej wymuszają na użytkownikach domów jednorodzinnych decyzję związaną z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na pompę ciepła. Jednak w przypadku istniejących domów kosztem jest nie tylko sama wymiana, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Jest na to proste, skuteczne i co najważniejsze tanie rozwiązanie - wymiana i dopasowanie istniejących grzejników!

aktualizacja: 2022-09-14 08:38:50

W celu poprawy efektywności energetycznej budynku coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła, które minimalizują koszty ogrzewania i są przyjazne dla środowiska, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii. Większość inwestorów ma jednak przekonanie, że taka wymiana wiąże się także z koniecznością modernizacji ogrzewania, a co za tym idzie drogich, kłopotliwych i czasochłonnych prac takich jak wykonanie ogrzewania podłogowego i montaż nowej podłogi. W większości domów wybudowanych kilkanaście lat temu i wcześniej dominującym systemem ogrzewania są grzejniki.

Nowa instalacja ogrzewania podłogowego w takim budynku to koszt co najmniej 200-400 złotych za metr kwadratowy powierzchni, wliczając w to remont i nowe posadzki. Prawdą jest, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z systemami ogrzewania niskotemperaturowego do których należy ogrzewanie płaszczyznowe, ale mówiąc dokładniej, instalacje ścienne i podłogowe zdecydowanie nie wyczerpują możliwości w tym zakresie.

W przypadku istniejącego budynku najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie grzejniki płytowe. Jest to nie tylko skuteczne i energooszczędne, ale także znacznie tańsze rozwiązanie. W istniejącym domu doskonale sprawdzi się wymiana części grzejników na nowe o odpowiednich parametrach oraz wykorzystanie i dopasowanie istniejących grzejników. Przykładowo w budynku o powierzchni 200 m2 będzie to koszt zaledwie kilku tysięcy złotych bez konieczności planowania gruntownego i czasochłonnego remontu.

Grzejniki są najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem w przypadku istniejących domów zarówno pod kątem szybkości wykonania instalacji, jak i ekonomii całego przedsięwzięcia. W przypadku budynków o najwyższej efektywności energetycznej, czyli mających odpowiednie ocieplenie, roczny koszt ogrzewania powierzchni za pomocą grzejników będzie zaledwie kilkaset złotych wyższy niż w przypadku ogrzewania podłogowego przy wielokrotnie niższych kosztach modernizacji całej instalacji oraz remontu domu. Dlatego inwestorzy wcale nie muszą rezygnować z instalacji pompy, rozwiązaniem jest szybka wymiana grzejników. Wystarczy dobry instalator i kilka dni pracy - podsumowuje Piotr Krzemiński, kierownik działu technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Więcej informacji na temat marki Purmo oraz energooszczędnych rozwiązań i produktów dostępnych jest na stronie: www.purmo.pl 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!