Naprawa starego komina

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Naprawa starego komina

Stare kominy murowane, które przez lata służyły do odprowadzania dymu z palenisk węglowych, mogą stać się źródłem nieprzyjemnych doznań w domu. Ich powierzchnia często pokrywa się brunatnymi wykwitami, a w pomieszczeniach, przez które przechodzą, unosi się nieprzyjemny zapach spalenizny, niezależnie od pory roku. Aby pozbyć się tych uciążliwości, konieczne jest przynajmniej uszczelnienie zewnętrznej powierzchni komina. W zależności od planowanego sposobu jego dalszego użytkowania, może być również potrzebna modernizacja o większym zakresie.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co niszczy wnętrze komina?
  • Jaki będzie zakres prac remontowych?
  • Jak przeprowadzić powierzchniowe uszczelnienie komina?
  • Czy komin będzie potrzebny przy ogrzewaniu kotłem gazowym?
  • Kiedy musimy zamontować wkład kominowy?

Co niszczy wnętrze komina?

Dym i spaliny odprowadzane kanałami kominowymi, niezależnie od rodzaju spalanego paliwa, zawierają szkodliwe związki chemiczne, które niszczą materiał komina. Szczególnie agresywne są tzw. spaliny mokre, których skroplone składniki (kondensat) wnikają w ścianki komina i powodują jego degradację.

Kondensacja pary wodnej ze spalin zachodzi głównie podczas spalania gazu, ale może również wystąpić przy spalaniu paliw stałych, gdy temperatura spalin spadnie poniżej ok. 140°C - temperatury kondensacji kwasu siarkowego. Problem ten nasila się w przypadku nieprawidłowej eksploatacji kotłów węglowych nowej generacji, które mogą pracować przy niskiej temperaturze zasilania instalacji grzewczej.

Najczęstszym błędem jest utrzymywanie zbyt niskiej temperatury wody w obiegu kotłowym (poniżej 60-70°C). Oprócz osadzania się szkodliwych substancji na ściankach kotła, obniża to temperaturę spalin i sprzyja powstawaniu kondensatu, który niszczy wymiennik ciepła i komin.

W efekcie, po zainstalowaniu nowego kotła często dochodzi do szybkiego niszczenia komina. Nagromadzone podczas eksploatacji z poprzednim kotłem osady ulegają rozpuszczeniu, tworząc żrące dla cegły związki chemiczne. Ścianki komina stają się nasączone szkodliwymi substancjami, które wydzielają nieprzyjemne zapachy i powodują powstawanie brunatnych plam na powierzchni.

Sadza w przewodzie kominowym
Sadza w przewodzie kominowym może być jedną z przyczyn pożaru domu, dlatego stanowi poważne zagrożenie (fot. MK SP. z o.o.)

Strategia działania uzależniona od przeznaczenia komina

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że wielu właścicieli domów decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania na bardziej przyjazny dla środowiska. W takiej sytuacji istniejący komin może pełnić jedynie funkcje wentylacyjne lub wymagać dostosowania do odprowadzania spalin z nowego źródła ciepła, np. kotła gazowego, nowoczesnego kotła węglowego czy kominka.

Jeśli komin ma nadal służyć do odprowadzania spalin, ale z innego źródła ciepła, konieczne będzie jego uszczelnienie i modernizacja. W tym celu montuje się wkład kominowy, o ile komin jest w dobrym stanie technicznym (cegły nie uległy skruszeniu) i posiada odpowiednią wytrzymałość.

W przypadku rezygnacji z komina jako sposobu odprowadzania spalin, ale z zachowaniem funkcjonujących kanałów wentylacyjnych, np. po zamontowaniu pompy ciepła, zakres prac remontowych ograniczy się do uszczelnienia powierzchni komina i wykonania dekoracyjnego pokrycia.

Niezależnie od planowanych zmian, przed modernizacją komina należy zlecić jego kontrolę wykwalifikowanemu kominiarzowi. Specjalista oceni stan kanałów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych oraz określi zakres niezbędnych prac.

Powierzchniowe uszczelnienie komina

Komin z licznymi plamami spowodowanymi przenikaniem przez ścianki kanałów dymowych smolistych osadów wymaga gruntownej renowacji. Konieczne będzie usunięcie całego pokrycia tynkarskiego, które w takim stanie z reguły łatwo się odspaja, a nawet samoczynnie odpadają jego fragmenty.

Odsłoniętą ceglaną powierzchnię należy dokładnie zmyć preparatem usuwającym smoliste osady (np. Unsmoke Degrease-All). W razie potrzeby, uszkodzenia powierzchni należy uzupełnić zaprawą cementową.

Następnie, jako zasadniczą warstwę izolującą, należy dwukrotnie nałożyć powłokę z tzw. szlamu izolacyjnego (zaprawy wodoszczelnej), ściśle według instrukcji użycia dla danego produktu. Do wyboru są dwie odmiany tych zapraw: jedno- lub dwuskładnikowe. Różnią się one głównie łatwością przygotowania materiału. Grubość pokrycia powinna wynosić łącznie 2-5 mm i nanoszona jest z reguły pacą murarską.

Tak przygotowaną i szczelną powierzchnię można wykończyć na kilka sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest okładzina z płytek ceramicznych imitujących cegłę. Innym rozwiązaniem jest zamocowanie na klej płyt gipsowo-kartonowych.

Preparat usuwający smoliste osady Unsmoke Degrease-All
Preparat usuwający smoliste osady Unsmoke Degrease-All (fot. chemspecpolska.pl)

Adaptacja komina do współpracy z kotłem gazowym

Większość współczesnych kotłów gazowych posiada zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że w przypadku konieczności, można całkowicie zrezygnować z komina i wyprowadzić rurę powietrzno-spalinową przez ścianę budynku. Rozwiązanie to jest możliwe dla kotłów o mocy nominalnej nie przekraczającej 21 kW.

Alternatywą dla całkowitego demontażu komina jest poprowadzenie rury powietrzno-spalinowej przez istniejący kanał kominowy i zakończenie go odpowiednią nasadą. Teoretycznie możliwe jest również ograniczenie modernizacji do wprowadzenia jedynie rury spalinowej o niewielkiej średnicy (zwykle 80-100 mm), wykorzystując wolną przestrzeń w kanale kominowym jako czerpnię powietrza. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku zanieczyszczenia lub kruszenia się ścianek komina (zanieczyszczenia będą zasysane do kotła). W takiej sytuacji, jako oszczędną alternatywę, można doprowadzić powietrze oddzielnym kanałem wewnętrznym wyprowadzonym przez ścianę budynku.

Montaż przedłużenia komina
Montaż przedłużenia komina (fot. Komin-Flex)

Niezbędny wkład kominowy

Zgodnie z obowiązującymi normami, przewody spalinowe odprowadzające spaliny o wysokiej agresywności chemicznej muszą posiadać wewnętrzne powierzchnie odporne na działanie tych substancji. W praktyce zabezpieczenie to uzyskuje się poprzez montaż odpowiednich rur. Dla kotłów gazowych tradycyjnych stosuje się rury ze stali kwasoodpornej, natomiast dla kotłów na paliwa stałe - rury ze stali żaro- i kwasoodpornej.

Możliwość wprowadzenia wkładu kominowego do starego komina zależy przede wszystkim od jego przekroju i prostoliniowości. Średnica wkładu kominowego musi być nieco mniejsza niż średnica przekroju kanału w kominie. Zazwyczaj nie stanowi to problemu, pod warunkiem że w kanale nie ma przewężeń spowodowanych np. "puchnącymi" cegłami. Wymagane przekroje rur spalinowych do nowych kotłów są z reguły mniejsze niż przekrój kanału w starym kominie. Wkłady kominowe wykonuje się z odcinków stalowych rur o przekroju okrągłym lub owalnym (dla kanałów prostokątnych), które łączy się ze sobą kielichowo. W przypadku kanałów spalinowych o nieregularnym przebiegu stosuje się wkłady elastyczne, które można wprowadzić w jednym odcinku bez potrzeby łączenia.

Schematy stalowych systemów kominowych do współpracy z kotłami kondensacyjnymi: WSPS, SPS, SPS izolowany
Schematy stalowych systemów kominowych do współpracy z kotłami gazowymi: WSPS, SPS (otwarta komora spalania), SPS izolowany (z izolacją przewodu spalinowego) (rys. Komin-Flex)

Przed montażem wkładu kominowego, konieczne jest dokładne przygotowanie wnętrza kanału.

Obejmuje to:

  • Oczyszczenie: Usunięcie nagromadzonych osadów i luźnych fragmentów ścianek komina.
  • Rozkuwanie: W miejscu podłączenia kotła należy rozkuć komin, aby umożliwić wprowadzenie trójnika oraz wyczystki z odkraplaczem do odprowadzania skroplin.

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Kakaket / pixabay.com

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!