Jak wybrać wideodomofon?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak wybrać wideodomofon?

Od niedawna jestem właścicielem małego domu jednorodzinnego, wybudowanego w latach 70. Przy wejściu na ogrodzoną posesję, które jest w sporej odległości od domu, zamontowany jest dzwonek. Aby sprawdzić, kto stoi przy furtce, muszę wychodzić na zewnątrz, co nie jest wygodne zwłaszcza w deszczowe dni oraz zimą. Dlatego chcę zainstalować domofon z możliwością komunikacji audio i wideo. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku, które w moim przypadku będzie lepsze i jak się za to zabrać?

aktualizacja: 2022-10-31 09:02:42

Wideodomofon zapewnia dużą wygodę domownikom. Jest to urządzenie ograniczające dostęp oraz kontrolujące wejście na posesję. W skład zestawu wchodzą zazwyczaj dwa główne elementy: panel sterujący z monitorem LCD (umieszczony na ogół w holu) oraz panel zewnętrzny z przyciskiem dzwonka (bramofon). Jest on wyposażony w szerokokątną kamerę, która zamontowana przy furtce przekazuje sygnał do monitora. Zestaw umożliwia obustronną komunikację głosową oraz jednostronną komunikację wideo. Pozwala bez konieczności wychodzenia z domu sprawdzić, kto czeka przed naszymi drzwiami.

Wyświetlacz LCD
Jednostka wewnętrzna wyposażana jest w dotykowy wyświetlacz LCD, który umożliwia wygodne sterowanie wszystkimi funkcjami urządzenia. (fot. Kanwei)

Rodzaje i funkcje wideodomofonów

Na rynku znajdziemy wideodomofony przewodowe oraz bezprzewodowe. Mogą one być wyposażone w dotykowy monitor wewnętrzny instalowany na ścianie, przenośny panel sterujący z małym wyświetlaczem (przypominający pilot od telewizora), lub wyłącznie w funkcję zdalnej kontroli za pomocą laptopa i smartfona. Drugim elementem systemu jest bramofon z wbudowaną kamerą reagującą na podczerwień. Dzięki temu może ona pracować nocą przy całkowitym braku oświetlania, zapewniając kontrolę tego, co dzieje się przed furtką.

Dostępne są też modele umożliwiające podłączenie dodatkowej kamery zewnętrznej CCTV, pozwalającej obserwować obraz z innego ujęcia. Stacje bramowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a konsole sterujące wykonane są z dbałością o detale. W przypadku niektórych modeli, oferowana jest nawet możliwość dobrania koloru obudowy, dzięki czemu z łatwością można dopasować konsolę do wnętrza. Dodatkowo ekran monitora sterującego może pełnić rolę cyfrowej ramki, na której w czasie bezczynności urządzenia wyświetlane są zdjęcia odczytywane z karty pamięci.

Niektóre modele wideodomofonów mogą sygnalizować, czy furtka jest zamknięta, sterować otwieraniem i zamykaniem bram wjazdowych, drzwi wejściowych, a nawet oświetleniem. W modelach z wyższej półki cenowej, dostępna jest funkcja monitoringu (detekcji ruchu), dzięki której kamera wbudowana w bramofon automatycznie zapisuje zdjęcia, rejestruje wideo lub uruchamia alarm, gdy tylko wykryje jakikolwiek ruch przed obiektywem. Oferowane są też urządzenia z funkcją "nie przeszkadzaj", umożliwiającą czasowe wyłączanie dzwonka tak, aby nikt nie zakłócał naszego spokoju. W wideodomofonach wyposażonych w nowinki technologiczne znaleźć można czytnik biometryczny, skanujący odcisk palca osoby chcącej otworzyć furtkę czy funkcję automatycznego rozpoznawania twarzy.

Ceny wideodomofonów są zróżnicowane. W zależności od marki, możliwości i wyposażenia w dodatkowe funkcje, koszt zestawu wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Niektóre modele wideodomofonów umożliwiają wyświetlanie obrazu z dodatkowych kamer monitoringu
Niektóre modele wideodomofonów umożliwiają wyświetlanie obrazu z dodatkowych kamer monitoringu. (fot. Satel)

Systemy przewodowe

Wideodomofon przewodowy z pewnością będzie lepszym wyborem w przypadku układania instalacji w nowym jeszcze nie wykończonym domu. Łączność monitora z jednostką bramową realizowana jest za pośrednictwem kabla, służącego do przesyłania obrazu i dźwięku, a także pozwalającego sterować otwieraniem furtki. Zaletami takiego rozwiązania są stabilność pracy, odporność na zakłócenia oraz próby namierzenia i przejęcia sygnału przez osoby niepowołane.

W starszych domach, tradycyjna instalacja dzwonkowa wykorzystuje najczęściej dwużyłowy przewód zasilający, którym płynie prąd o napięciu 12 V. W takim przypadku, decydując się na nowoczesny wideodomofon przewodowy, trzeba się liczyć z koniecznością zastosowania kabla z większą liczbą żył (4 lub 6). Instalacja jest zwykle niskonapięciowa. Przekrój żył kabla trzeba dobrać tak, aby spadek napięcia nie był zbyt duży w przypadku długich przewodów. Ponadto ze względów praktycznych lepiej nie stosować przekroju poniżej 0,5 mm2, gdyż w przypadku cieńszych łatwo o uszkodzenie czy choćby utlenienie jego końcówek. Ponadto musi to być przewód dopuszczony do układania w ziemi, o odpowiednio solidnej izolacji. Trzeba pamiętać, że wymiana okablowania może się wiązać z koniecznością zdejmowania kostki brukowej, rozkopywaniem trawnika, wierceniem otworów, a nawet kuciem bruzd w ścianach.

Na szczęście, na rynku dostać można również wideodomofony bazujące na okablowaniu dwużyłowym. Umożliwiają one wykorzystanie istniejącego przewodu dzwonkowego do skomunikowania jednostki wewnętrznej i bramofonu, do którego podłączamy dodatkowo elektrozaczep w furtce oraz ewentualnie przycisk opuszczania posesji. Po podłączeniu jednostki wewnętrznej do zasilania system jest gotowy do pracy. W sytuacji, gdy możemy wykorzystać przewód instalacji dzwonkowej - jeśli ten jest w dobrym stanie - taki wariant będzie najprostszy do zainstalowania i w ostatecznym rachunku dość tani.

Elektrozaczep
Elementem zestawu, który wymaga dodatkowego zasilania jest elektrozaczep. Dzięki niemu można zdalnie otwierać furtkę. (fot. Lob)

Systemy z komunikacją bezprzewodową

Często najwygodniejszym pod względem instalacji rozwiązaniem jest zastosowanie systemu bezprzewodowego. Jednak pod warunkiem, że mamy skąd doprowadzić zasilanie do panelu zewnętrznego oraz elektrozaczepu w furtce. Technicznie i funkcjonalnie nie ustępuje on swojemu przewodowemu odpowiednikowi. Zamiast kabla, panele wewnętrzny i zewnętrzny używają do komunikacji fal radiowych. Moduł wewnętrzny podłączamy do sieci za pośrednictwem dedykowanego zasilacza wtyczkowego lub używamy dołączonych do zestawu akumulatorków. W ten sam sposób może być zasilany moduł zewnętrzny.

Decydując się na zestaw bezprzewodowy, nie unikniemy jednak całkowicie problemu okablowania. Elementem, który potrzebuje zasilania z sieci jest elektrozaczep - zamek magnetyczny w furtce. Aby doprowadzić do niego prąd, można wykorzystać istniejący już, dwużyłowy przewód dzwonkowy lub podłączyć elektrozaczep bezpośrednio do umieszczonej w linii ogrodzenia skrzynki z licznikiem. Ponadto elektrozaczep należy połączyć kablem do przekaźnika sterującego, znajdującego się w module zewnętrznym. To samo tyczy się przycisku opuszczania posesji.

Zdalne sterowanie smartfonem

Wideodomofony wyposażone w komunikację Wi-Fi (zarówno te przewodowe, jak i bezprzewodowe) mogą współpracować z urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu mamy pod kontrolą dom i jego otoczenie bez względu na to, gdzie się aktualnie znajdujemy. Za pośrednictwem Internetu system łączy się ze smartfonem lub tabletem, na którym zainstalowana jest właściwa aplikacja. Gdy gość naciśnie przycisk dzwonka, następuje przekierowanie połączenia, a na ekranie smartfona pojawia się obraz z kamery zamontowanej przy furtce oraz przyciski sterujące. W ten sposób możliwa jest wygodna komunikacja z osobą znajdującą się przed wejściem, a także zdalne zwalnianie zamka elektromagnetycznego furtki, ewentualnie również otwieranie bramy z napędem.

Ciekawostką jest fakt, że nasz gość nie zdaje sobie sprawy z tego, że właściciela nie ma w domu, a rozmowa prowadzona jest np. z drugiego końca świata. Audio i wideo z bramofonu może być przesyłane na kilka telefonów, ponadto możliwe jest zapisywanie zdjęć lub rejestracja filmów z rozmowy oraz wgląd w historię połączeń.

Wideodomofony z komunikacją Wi-Fi mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie
Wideodomofony z komunikacją Wi-Fi mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. (fot. Krispol)

Kamera IP zamiast wideodomofonu

Interesującym rozwiązaniem jest pozostawienie dotychczasowego domofonu lub dzwonka i zainstalowanie w pobliżu wejścia na posesję zewnętrznej kamery IP do monitoringu. Zastosowanie kamery ze sterowaną smartfonem głowicą obrotową pozwoli monitorować cały teren przed naszą posesją, także nocą.

Instalacja kamery IP nie jest kłopotliwa. Montuje się ją np. na ścianie budynku za pomocą specjalnego uchwytu i podłącza do sieci 230 V. Następnie instalujemy aplikację na smartfonie, kamera łączy się z domową siecią Wi-Fi, następuje parowanie urządzeń i już po chwili możemy nią zdalnie sterować.

Sebastian Malinowski
Na zdjęciu otwierającym: Bramofon instalowany jest przy wejściu na posesję. W sprzedaży są wersje do montażu nad- lub podtynkowego. (fot. Kanwei)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!