Przygotowanie domu i mieszkania pod system smart home jest prostsze niż sądzisz!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przygotowanie domu i mieszkania pod system smart home jest prostsze niż sądzisz!

Budujesz dom lub kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim i zastanawiasz się, jak wprowadzić rozwiązania smart home? To prostsze niż myślisz, a w dodatku nie wymaga długich przygotowań i wielu działań.

aktualizacja: 2021-08-11 08:01:45

Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć, kiedy powinieneś wykonać pierwsze kroki i jak się w ogóle za to wszystko zabrać - Somfy przychodzi z pomocą i podpowiada, o czym powinieneś pamiętać. Z artykułu dowiesz się między innymi na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę, a także jakie korzyści niesie ze sobą smart home.

Zamknij oczy i dopuść do głosu wyobraźnię

Pierwszy krok to pomysł. Zanim wystartujemy z aktywnym przeszukiwaniem internetu w celu znalezienia idealnych rozwiązań i produktów, warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć na kilka pytań. Czego właściwie oczekujemy? Co jest dla nas najważniejsze i czego potrzebujemy w wymarzonych czterech kątach? Ale także, jakie udogodnienia ma nieść ze sobą system smart? To moment, w którym możemy pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji i dopuszczenie do głosu naszej wyobraźni.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy dane rozwiązanie jest odpowiednie, albo mamy wątpliwości i potrzebujemy wsparcia - na każdym etapie z pomocą przychodzą wykwalifikowani doradcy Somfy. Pomogą znaleźć profesjonalnego instalatora, przeprowadzą przez cały proces i wskażą obszary rozwoju smart home. Wszystko dopasowane do potrzeb i budżetu. Bo taki właśnie jest dom inteligentny Somfy - indywidualnie dobrany do każdego klienta.

Zautomatyzowany dom - czego potrzebuję?

Automatyka, choć bardzo pomocna, wymaga wsparcia. Jakiego? Stałego dostępu do prądu. Decydując się na rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe wyposażone w napędy elektryczne, musimy pamiętać o doprowadzeniu zasilania.

Automatyczne rolety to rozwiązanie, które się świetnie sprawdza o każdej porze roku. Latem zapewniają komfort cieplny - chronią przed nagrzewaniem wnętrz, a także dają odpowiednie zacienienie w słoneczne dni. To również ważne, w kontekście ochrony mebli znajdujących się w zasięgu promieni słonecznych, które nie ulegają blaknięciu. Natomiast zimą podnoszą parametry izolacyjne okien. Dzięki nim w chłodne dni nie ucieka nam ciepło.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe wyposażone w napędy elektryczne (fot. Somfy)

Doprowadzenie zasilania jest także istotne na etapie planowania i wyboru zautomatyzowanej bramy wjazdowej i garażowej z napędem. Kiedy już wybierzesz te, które spełniają Twoje wymagania, system smart dodatkowo zapewni Ci, że obie bramy będą się otwierać automatycznie. Wszystko odbywa się bez wychodzenia na zewnątrz i bez zbędnego wysiłku. Jedyne co będziesz musiał zrobić, to nacisnąć przycisk na pilocielub w aplikacji w smartfonie.

Brama wjazdowa i garaż otwierany napędem elektrycznym
Brama wjazdowa i garaż otwierany napędem elektrycznym (fot. Somfy)

Jeśli jednak jesteś już na zaawansowanym etapie budowy, a zasilanie nie zostało doprowadzone - czy to do rolet czy do bramy - nic straconego! W takiej sytuacji nie ma potrzeby kucia ścian, fasad, niszczenie dotychczasowej pracy i planowanie doprowadzenia zasilania od początku. Somfy ma na to rozwiązanie - zasilanie solarne oparte na panelach fotowoltaicznych. To dodatkowo doskonały przykład, jak połączyć komfortowe sterowanie z troską o środowisko naturalne.

Jak przygotować się do zamontowania oświetlenia smart?

Myśląc o sterowaniu oświetleniem i innymi elementami wyposażenia domowego, warto pamiętać o zastosowaniu pogłębionej puszki elektrycznej z tzw. kieszenią. W tym miejscu zainstalujemy odbiorniki Izymo ON/OFF, które w połączeniu z centralą smart home TaHoma switch pozwolą nam skorzystać z wielu udogodnień, jak chociażby zdalne z poziomu aplikacji w smartfonie włączenie i wyłączenie oświetlenia, a także na przykład wiatraka czy sprzętu muzycznego.

Poznaj nową centralę Somfy - TaHoma switch

Wybór odpowiedniego systemu do sterowania urządzeniami znajdujących się w domu to niezwykle ważna kwestia. Jako że nie musimy wszystkich rozwiązań montować czy wybierać od ręki, to warto kierować się kompatybilnością rozwiązań różnych producentów. Co to oznacza w praktyce? Decydując się na kupno danego urządzenia np. rolet czy bram z napędami istotny jest wybór takiego producenta, który umożliwia połączenie rozwiązań z wiodącymi na rynku produktami i usługami, jak na przykład sterowanie głosowe czy w oparciu o scenariusze warunkowe z platformą IFTTT. Nowoczesność to zdecydowanie hasło przewodnie.

Sterowanie oświetleniem w smart home
Sterowanie oświetleniem w smart home (fot. Somfy)

Komfort i bezpieczeństwo

System smart home niesie ze sobą wiele korzyści, które ułatwiają codzienne obowiązki. Rutynowe działania mogą być wykonywane bez angażowania naszego czasu czy uwagi. Kiedy Ty będziesz cieszyć się smakiem świeżo zaparzonej kawy, system wyłączy za Ciebie oświetlenie, odsłoni rolety czy ustawi odpowiednią temperaturę. Ponadto, zadba o Twój komfort i bezpieczeństwo. System Somfy pozwala również na symulację obecności - co świetnie się sprawdza szczególnie podczas wakacji, kiedy w spokoju możemy się relaksować, a nasz dom czy mieszkanie są bezpieczne.

Warto pamiętać, że na każdym etapie można rozpocząć smart przygodę z ekosystemem Somfy. Na początek stopniowo, krok po kroku, dokładając kolejne elementy do układanki w swoim tempie i w miarę zmieniających się potrzeb.

Somfy - logo
www.somfy.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje