Remont kuchni w domu z bali

Remont kuchni w domu z bali

W kuchni, po poprzednich właścicielach domu, nienawidziłam posadzki. Raziła mnie bardziej niż wysłużone staromodne szafki i blat - mówi Karolina, która wraz z Marcinem remontowała kuchnię w 2019 roku.

Zakres remontu:

Kuchnia:

  • 11,50 m2, 2 okna; wcześniej i obecnie zabudowa w kształcie litery L, podczas remontu dodano wyspę.
  • Posadzka - kamień wymieniony na deski warstwowe dąb.
  • Meble - poprzednio tradycyjne z drewnianymi frontami, obecnie z płyty MDF polakierowanej na biało (mat).
  • Blaty - najpierw wyklejone z płytek ceramicznych, teraz konglomerat (czarny i biały).
  • Urządzenia - wymienione na energooszczędne, w tym kuchenka elektryczna na indukcyjną, tradycyjna lodówka na model do zabudowy, LED; większa zmywarka, dodana lodówka na wino.

Decyzja: Karolina - W kuchni, po poprzednich właścicielach domu, nienawidziłam posadzki. Dla mnie odłamki granitu szarego i brązowego wyglądały jak salceson. Raziły mnie bardziej niż wysłużone staromodne szafki i blat - zajmuję się zawodowo projektowaniem wnętrz. Podobała mi się natomiast lokalizacja tej strefy z boku połączonej strefy dziennej oraz położenie spiżarni pod klatką schodową.

Podczas remontu, do zabudowy w kształcie litery L dodałam wyspę. Wykorzystałam ją do zasłonięcia urządzeń (m.in. płyty indukcyjnej i piekarnika), w nowej dolnej zabudowie na czołowej ścianie z oknem. W tej wysokiej do sufitu, przy prostopadłej ścianie, ukryłam lodówkę i wejście do spiżarni. Wewnątrz wyspy zaprojektowałam pojemne szafki i szuflady, od strony salonu - dwa hokery wsuwane pod blat. W celu optycznego powiększenia przestrzeni, zrezygnowałam z górnych szafek i zmieniłam kolorystykę na białą z szarymi i czarnymi akcentami. Białe są szafki, blat na wyspie, glazura nad resztą blatów (ułożona w jodełkę). Czarne - blat pod ścianami, szafki na wyspie, okap, belki stropowe, osprzęt elektroinstalacyjny. Szare - fragmenty ścian.

Przytulną atmosferę stworzyłam przez wykończenie posadzki deskami dębowymi, nadającymi się na ogrzewanie podłogowe, poprzednicy ułożyli w betonowej wylewce maty grzewcze. Identyczne deski biegną przez cały parter (w strefie gotowania też się świetnie sprawdzają). W kuchni osiągnęłam wygląd podobny do pokoju, bez widocznego sprzętu (np. żeby nie mnożyć urządzeń, celowo zamówiłam piekarnik z funkcją mikrofalówki).

W wysokiej zabudowie zręcznie ukryto wejście do spiżarni i lodówkę
W wysokiej zabudowie zręcznie ukryto wejście do spiżarni i lodówkę.

Remont kuchni w domu z bali - rady i przestrogi:

  • Marcin: Ja z kolei zajmuję się zawodowo systemami inteligentnymi, więc włączyłem kuchnię do nowo założonej w całym budynku instalacji inteligentnej. Dzięki niej możemy wygodnie sterować m.in. oświetleniem, ogrzewaniem, funkcją multiroom, wentylacją mechaniczną. Dodałem tę ostatnią, bo nie ufałem starej grawitacyjnej. Ponieważ kupiliśmy dom z bali, który miał już 20 lat, zleciłem wymianę wszystkich instalacji - chodziło o bezpieczeństwo i unowocześnienie. W kuchni lekko przesunęli np. wodną i kanalizacyjną, żeby powiększyć pole robocze przy zlewozmywaku. Grzejnik na ścianie zamaskowałem nakładką, umocowaną magnesami.
  • Kiedy żona zaprojektowała wyspę, obawiałem się, czy nie upośledzi to komunikacji. Na szczęście, udało się nam dobrać jej właściwy rozmiar (1,20 × 1 m) i możemy wygodnie przechodzić wokół niej (taki mebel to dodatkowa przestrzeń do składowania i pracy - dużo lepsza opcja od stołu). W podobnie precyzyjny sposób zajęliśmy się ustaleniem wysokości blatów. Poprzednie znajdowały się za nisko dla mnie i synów, oprócz tego uderzaliśmy głowami w szafki górne. Wypośrodkowana wysokość blatów wynosi 84 cm, przy głębokości 62 cm.

Koszty remontu kuchni w domu z bali:

  • Całość z robocizną około 48 000 zł, w tym zabudowa szafkowa 17 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Obecnie przestrzeń ma wyspę, drewnianą podłogę i biało-czarną kolorystykę.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz