Remont kuchni w domu z bali

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont kuchni w domu z bali

W kuchni, po poprzednich właścicielach domu, nienawidziłam posadzki. Raziła mnie bardziej niż wysłużone staromodne szafki i blat - mówi Karolina, która wraz z Marcinem remontowała kuchnię w 2019 roku.

Zakres remontu:

Kuchnia:

  • 11,50 m2, 2 okna; wcześniej i obecnie zabudowa w kształcie litery L, podczas remontu dodano wyspę.
  • Posadzka - kamień wymieniony na deski warstwowe dąb.
  • Meble - poprzednio tradycyjne z drewnianymi frontami, obecnie z płyty MDF polakierowanej na biało (mat).
  • Blaty - najpierw wyklejone z płytek ceramicznych, teraz konglomerat (czarny i biały).
  • Urządzenia - wymienione na energooszczędne, w tym kuchenka elektryczna na indukcyjną, tradycyjna lodówka na model do zabudowy, LED; większa zmywarka, dodana lodówka na wino.

Decyzja: Karolina - W kuchni, po poprzednich właścicielach domu, nienawidziłam posadzki. Dla mnie odłamki granitu szarego i brązowego wyglądały jak salceson. Raziły mnie bardziej niż wysłużone staromodne szafki i blat - zajmuję się zawodowo projektowaniem wnętrz. Podobała mi się natomiast lokalizacja tej strefy z boku połączonej strefy dziennej oraz położenie spiżarni pod klatką schodową.

Podczas remontu, do zabudowy w kształcie litery L dodałam wyspę. Wykorzystałam ją do zasłonięcia urządzeń (m.in. płyty indukcyjnej i piekarnika), w nowej dolnej zabudowie na czołowej ścianie z oknem. W tej wysokiej do sufitu, przy prostopadłej ścianie, ukryłam lodówkę i wejście do spiżarni. Wewnątrz wyspy zaprojektowałam pojemne szafki i szuflady, od strony salonu - dwa hokery wsuwane pod blat. W celu optycznego powiększenia przestrzeni, zrezygnowałam z górnych szafek i zmieniłam kolorystykę na białą z szarymi i czarnymi akcentami. Białe są szafki, blat na wyspie, glazura nad resztą blatów (ułożona w jodełkę). Czarne - blat pod ścianami, szafki na wyspie, okap, belki stropowe, osprzęt elektroinstalacyjny. Szare - fragmenty ścian.

Przytulną atmosferę stworzyłam przez wykończenie posadzki deskami dębowymi, nadającymi się na ogrzewanie podłogowe, poprzednicy ułożyli w betonowej wylewce maty grzewcze. Identyczne deski biegną przez cały parter (w strefie gotowania też się świetnie sprawdzają). W kuchni osiągnęłam wygląd podobny do pokoju, bez widocznego sprzętu (np. żeby nie mnożyć urządzeń, celowo zamówiłam piekarnik z funkcją mikrofalówki).

W wysokiej zabudowie zręcznie ukryto wejście do spiżarni i lodówkę
W wysokiej zabudowie zręcznie ukryto wejście do spiżarni i lodówkę.

Remont kuchni w domu z bali - rady i przestrogi:

  • Marcin: Ja z kolei zajmuję się zawodowo systemami inteligentnymi, więc włączyłem kuchnię do nowo założonej w całym budynku instalacji inteligentnej. Dzięki niej możemy wygodnie sterować m.in. oświetleniem, ogrzewaniem, funkcją multiroom, wentylacją mechaniczną. Dodałem tę ostatnią, bo nie ufałem starej grawitacyjnej. Ponieważ kupiliśmy dom z bali, który miał już 20 lat, zleciłem wymianę wszystkich instalacji - chodziło o bezpieczeństwo i unowocześnienie. W kuchni lekko przesunęli np. wodną i kanalizacyjną, żeby powiększyć pole robocze przy zlewozmywaku. Grzejnik na ścianie zamaskowałem nakładką, umocowaną magnesami.
  • Kiedy żona zaprojektowała wyspę, obawiałem się, czy nie upośledzi to komunikacji. Na szczęście, udało się nam dobrać jej właściwy rozmiar (1,20 × 1 m) i możemy wygodnie przechodzić wokół niej (taki mebel to dodatkowa przestrzeń do składowania i pracy - dużo lepsza opcja od stołu). W podobnie precyzyjny sposób zajęliśmy się ustaleniem wysokości blatów. Poprzednie znajdowały się za nisko dla mnie i synów, oprócz tego uderzaliśmy głowami w szafki górne. Wypośrodkowana wysokość blatów wynosi 84 cm, przy głębokości 62 cm.

Koszty remontu kuchni w domu z bali:

  • Całość z robocizną około 48 000 zł, w tym zabudowa szafkowa 17 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Obecnie przestrzeń ma wyspę, drewnianą podłogę i biało-czarną kolorystykę.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje