Rozbudowa nawierzchni z kostki betonowej w trzech etapach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rozbudowa nawierzchni z kostki betonowej w trzech etapach

Musiałem szybko utwardzić główne szlaki komunikacyjne. Najpierw wykonałem nawierzchnię przed wejściem do domu i garażem oraz opaskę-chodnik wokół budynku. W 2010 r. znowu wezwałem brukarzy, tym razem do rozbudowy istniejącej nawierzchni. Trzeci etap modernizacji brukowanych nawierzchni nastąpił, kiedy z wylanej płyty tarasowej odpadła posadzka z płytek ceramicznych - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który kostkę betonową położył w 2006 r., a rozbudował nawierzchnię w 2010 r. i 2016 r.

Wokół domu od razu ułożono opaskęchodnik o szer. 1 m
Wokół domu od razu ułożono opaskęchodnik o szer. 1 m.

Działka: grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami; powierzchnia 1000 m2.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu, zaimpregnowana oraz kostka z posypką imitującą granit. Położona najpierw na podjeździe do garażu i opasce wokół domu, później pod wiatą garażową, na ganku i tarasie. 
 • Wymiary – grubość 6 cm, 11,8 × 11,8 cm, 8,8 × 11,8 cm i 17,8 × 11,8. 
 • Kolor – brązowy i wzory żółte, szary i brązowe wzory. 
 • Obrzeża – na podjeździe i wzdłuż chodnika wylewki betonowe, na ganku i tarasie palisada.

Decyzja: po budowie domu musiałem szybko utwardzić główne szlaki komunikacyjne, bo grunt na działce jest okresowo grząski. Na pierwszy ogień poszła nawierzchnia przed wejściem do domu i garażem oraz opaska-chodnik wokół budynku.

Zleciłem firmie brukarskiej kompleksową usługę, od pomiarów i wykonania projektu, przez ułożenie podbudowy i wybranej kostki, po wypełnienie fug piaskiem. Sam podjazd ma szer. 10 m, dł. 7 m, reszta ze 120 m2 ułożonej wtedy nawierzchni to opaska-chodnik o szer. 1 m. Wybrałem z żoną popularną, ale dobrej jakości kostkę betonową.

Spodobały się nam jej zaokrąglone brzegi, porowata powierzchnia i to, że bruk powstaje z kostek o trzech różnych rozmiarach. W opisie technicznym doczytałem się, że wyroby są fabrycznie zabezpieczane przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Po ułożeniu bruku byłem zadowolony z jego wyglądu i funkcjonalności. Garaż w bryle domu jest mały, więc szybko zrodziła się potrzeba dobudowania przy nim wiaty parkingowej, a za nią jeszcze dwóch pomieszczeń gospodarczych.

W 2010 r. znowu wezwałem brukarzy, tym razem do rozbudowy istniejącej nawierzchni. Oczywiście, zamówiłem tę samą kostkę. Funkcjonalność bruku jest tak duża, że kilka lat później znowu użyłem go podczas remontu tarasu i budowy nowego ganku. Tym razem jednak wybraliśmy, z żoną, kostkę z posypką, imitującą granit. Kostka jest szara, wzory i palisada – brązowe. Rodzaj kostki dobraliśmy trafnie, rozjaśnia przestrzeń przy ganku i na tarasie, ale nie uwidacznia plam z tłuszczu i błota, jest antypoślizgowa.

Przy okazji remontu ganku, powstał podest z identycznej kostki, jak na tarasie
Przy okazji remontu ganku, powstał podest z identycznej kostki, jak na tarasie.

Rozbudowa nawierzchni z kostki betonowej - rady i przestrogi:

 • Brukarze pociągnęli nawierzchnię pod całą wiatą. Wcześniej zdemontowali w tym obszarze chodnik i utworzyli z niego tak samo szeroki trakt na zewnątrz słupów podpierających dach wiaty, aby wygodnie się przy niej chodziło. Łącznie zużyli wtedy 50 m2 nowej kostki.

   

 • Trzeci etap modernizacji brukowanych nawierzchni nastąpił, kiedy z wylanej płyty tarasowej odpadła posadzka z płytek ceramicznych. Wezwani na wizję lokalną brukarze (ku mojej radości) orzekli, że można będzie zrobić z kostki nową posadzkę bez zbijania płyty betonowej. Była na tyle nisko, że na niej mogli położyć warstwę piasku zmieszanego z cementem i kostkę o gr. 4 cm. Postanowiliśmy wtedy z żoną powiększyć taras i zmienić jego kształt. Wcześniej miał 20 m2 i prostokątny kształt, obecnie – 45 m2 i kształt owalny.

   

  Zakres remontu objął jeszcze ułożenie izolacji przeciwwilgociowej przy ścianie zewnętrznej budynku. Podczas pierwszej zimy weszły na ścianie mokre wykwity, więc konieczna była naprawa. Brukarze zdjęli od ściany pas kostek o szer. ok. 1 m i w tym obrębie skuli znajdującą się pod nim płytę betonową. Na ścianie domu położyli izolację przeciwwilgociową i warstwę styroduru, a na skutym podłożu – grubszą podbudowę i na niej zdjętą kostkę. Mając złe doświadczenia, radzę naśladowcom uważać na to newralgiczne miejsce tarasu i domu. Taką samą kostkę położyłem na dobudowanym ganku. Tu potrzebne było skucie poprzednich schodów.

   

 • Nawierzchnię tarasu i ganku oraz towarzyszące im schody kazałem ograniczyć palisadą, okrągłą na tarasie i kwadratową na ganku. Ostrzegam – te elementy nie są tanie. Wokół podjazdu i chodnika wolałem mieć wylewane obrzeża z betonu, bo nie podobają mi się gotowe krawężniki. Pod kostką poprowadziłem instalację elektryczną do napędu bramy wjazdowej i oświetlenia, instalację kanalizacyjną do szamba, przy rurach spustowych osadziłem wpusty i rury odwodnieniowe na deszczówkę z dachu.
Pod kostką na podjeździe znajduje się szambo, zamknięte płytą najazdową. W tym miejscu można swobodnie parkować
Pod kostką na podjeździe znajduje się szambo, zamknięte płytą najazdową. W tym miejscu można swobodnie parkować.
 • Pielęgnacja obu rodzajów kostki polega na umyciu raz albo dwa razy w roku myjką ciśnieniową. Kiedy zanadto zarastają mchem lub chwastami, polewam je herbicydem. Na brązowej nawierzchni mniej odznacza się błoto, szara z posypką natomiast jest bardziej antypoślizgowa. Żadna z kostek nie wypłowiała.

   

 • Układanie pierwszej nawierzchni trwało 4 dni, drugiej 3. Tarasu i ganku tydzień. Najdłużej wykonuje się podbudowę i osadzanie obrzeży. Potem robota idzie jak z płatka.

Rozbudowa nawierzchni z kostki betonowej - koszty:

 • I etap nawierzchni z materiałami i robocizną 96 zł/m2, 
 • II etap 100 zł/m2. 
 • Taras z naprawą i ganek – 12 000 zł.

Polecamy inne reportaże z budowy tego domu:

Dom z dobudowanym garażem

Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli zamieszkać w dużym domu. W wybranym gotowym projekcie prawie idealnie dopasowali wielkość strefy mieszkalnej, lecz mocno nie doszacowali garażowej i gospodarczej. Nie obyło się więc bez rozbudowy domu.

Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia

W 2014 r. postanowiliśmy wymienić nawierzchnię na kostkę z betonu i powiększyć taras metodą na sucho. Do remontu posadzki wynajęliśmy firmę brukarską, oczekując profesjonalnej obsługi i dopasowania technologii do istniejących warunków. Fachowcy nas zawiedli!

Nasz monter kominka był do kitu!

W 2005 r. monter nie położył rury nawiewającej zimne powietrze do kominka, bo twierdził, że wystarczy powietrze z salonu. Ogólnie był do kitu! Źle wykonał też obudowę... - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.

Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podczas remontu tarasu, zastąpiono nawierzchnię z płytek ceramicznych kostką z posypką imitującą granit. Płytę i schody zabezpieczono palisadą o okrągłym kształcie elementów.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny