Rozbudowa nawierzchni z kostki betonowej w trzech etapach
Rozbudowa nawierzchni z kostki betonowej w trzech etapach
Musiałem szybko utwardzić główne szlaki komunikacyjne. Najpierw wykonałem nawierzchnię przed wejściem do domu i garażem oraz opaskę-chodnik wokół budynku. W 2010 r. znowu wezwałem brukarzy, tym razem do rozbudowy istniejącej nawierzchni. Trzeci etap modernizacji brukowanych nawierzchni nastąpił, kiedy z wylanej płyty tarasowej odpadła posadzka z płytek ceramicznych - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który kostkę betonową położył w 2006 r., a rozbudował nawierzchnię w 2010 r. i 2016 r.
Działka: grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami; powierzchnia 1000 m2.
Kostka brukowa:
Dwuwarstwowa z betonu, zaimpregnowana oraz kostka z posypką imitującą granit. Położona najpierw na podjeździe do garażu i opasce wokół domu, później pod wiatą garażową, na ganku i tarasie.
Wymiary - grubość 6 cm, 11,8 × 11,8 cm, 8,8 × 11,8 cm i 17,8 × 11,8.
Kolor - brązowy i wzory żółte, szary i brązowe wzory.
Obrzeża - na podjeździe i wzdłuż chodnika wylewki betonowe, na ganku i tarasie palisada.
Decyzja: po budowie domu musiałem szybko utwardzić główne szlaki komunikacyjne, bo grunt na działce jest okresowo grząski. Na pierwszy ogień poszła nawierzchnia przed wejściem do domu i garażem oraz opaska-chodnik wokół budynku.
Zleciłem firmie brukarskiej kompleksową usługę, od pomiarów i wykonania projektu, przez ułożenie podbudowy i wybranej kostki, po wypełnienie fug piaskiem. Sam podjazd ma szer. 10 m, dł. 7 m, reszta ze 120 m2 ułożonej wtedy nawierzchni to opaska-chodnik o szer. 1 m. Wybrałem z żoną popularną, ale dobrej jakości kostkę betonową.
Spodobały się nam jej zaokrąglone brzegi, porowata powierzchnia i to, że bruk powstaje z kostek o trzech różnych rozmiarach. W opisie technicznym doczytałem się, że wyroby są fabrycznie zabezpieczane przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Po ułożeniu bruku byłem zadowolony z jego wyglądu i funkcjonalności. Garaż w bryle domu jest mały, więc szybko zrodziła się potrzeba dobudowania przy nim wiaty parkingowej, a za nią jeszcze dwóch pomieszczeń gospodarczych.
W 2010 r. znowu wezwałem brukarzy, tym razem do rozbudowy istniejącej nawierzchni. Oczywiście, zamówiłem tę samą kostkę. Funkcjonalność bruku jest tak duża, że kilka lat później znowu użyłem go podczas remontu tarasu i budowy nowego ganku. Tym razem jednak wybraliśmy, z żoną, kostkę z posypką, imitującą granit. Kostka jest szara, wzory i palisada - brązowe. Rodzaj kostki dobraliśmy trafnie, rozjaśnia przestrzeń przy ganku i na tarasie, ale nie uwidacznia plam z tłuszczu i błota, jest antypoślizgowa.
Wokół domu od razu ułożono opaskę-chodnik o szer. 1 m.
Przy okazji remontu ganku, powstał podest z identycznej kostki, jak na tarasie.
Rozbudowa nawierzchni z kostki betonowej - rady i przestrogi:
Brukarze pociągnęli nawierzchnię pod całą wiatą. Wcześniej zdemontowali w tym obszarze chodnik i utworzyli z niego tak samo szeroki trakt na zewnątrz słupów podpierających dach wiaty, aby wygodnie się przy niej chodziło. Łącznie zużyli wtedy 50 m2 nowej kostki.
Trzeci etap modernizacji brukowanych nawierzchni nastąpił, kiedy z wylanej płyty tarasowej odpadła posadzka z płytek ceramicznych. Wezwani na wizję lokalną brukarze (ku mojej radości) orzekli, że można będzie zrobić z kostki nową posadzkę bez zbijania płyty betonowej. Była na tyle nisko, że na niej mogli położyć warstwę piasku zmieszanego z cementem i kostkę o gr. 4 cm. Postanowiliśmy wtedy z żoną powiększyć taras i zmienić jego kształt. Wcześniej miał 20 m2 i prostokątny kształt, obecnie - 45 m2 i kształt owalny.
Zakres remontu objął jeszcze ułożenie izolacji przeciwwilgociowej przy ścianie zewnętrznej budynku. Podczas pierwszej zimy weszły na ścianie mokre wykwity, więc konieczna była naprawa. Brukarze zdjęli od ściany pas kostek o szer. ok. 1 m i w tym obrębie skuli znajdującą się pod nim płytę betonową. Na ścianie domu położyli izolację przeciwwilgociową i warstwę styroduru, a na skutym podłożu - grubszą podbudowę i na niej zdjętą kostkę. Mając złe doświadczenia, radzę naśladowcom uważać na to newralgiczne miejsce tarasu i domu. Taką samą kostkę położyłem na dobudowanym ganku. Tu potrzebne było skucie poprzednich schodów.
Nawierzchnię tarasu i ganku oraz towarzyszące im schody kazałem ograniczyć palisadą, okrągłą na tarasie i kwadratową na ganku. Ostrzegam - te elementy nie są tanie. Wokół podjazdu i chodnika wolałem mieć wylewane obrzeża z betonu, bo nie podobają mi się gotowe krawężniki. Pod kostką poprowadziłem instalację elektryczną do napędu bramy wjazdowej i oświetlenia, instalację kanalizacyjną do szamba, przy rurach spustowych osadziłem wpusty i rury odwodnieniowe na deszczówkę z dachu.
Pod kostką na podjeździe znajduje się szambo, zamknięte płytą najazdową. W tym miejscu można swobodnie parkować.
Pielęgnacja obu rodzajów kostki polega na umyciu raz albo dwa razy w roku myjką ciśnieniową. Kiedy zanadto zarastają mchem lub chwastami, polewam je herbicydem. Na brązowej nawierzchni mniej odznacza się błoto, szara z posypką natomiast jest bardziej antypoślizgowa. Żadna z kostek nie wypłowiała.
Układanie pierwszej nawierzchni trwało 4 dni, drugiej 3. Tarasu i ganku tydzień. Najdłużej wykonuje się podbudowę i osadzanie obrzeży. Potem robota idzie jak z płatka.
Koszty rozbudowy nawierzchni z kostki betonowej:
I etap nawierzchni z materiałami i robocizną 96 zł/m2,
II etap 100 zł/m2.
Taras z naprawą i ganek - 12 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Podczas remontu tarasu, zastąpiono nawierzchnię z płytek ceramicznych kostką z posypką imitującą granit. Płytę i schody zabezpieczono palisadą o okrągłym kształcie elementów.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.