Remont instalacji w łazience

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Remont instalacji w łazience

Remont w łazience wykonuje się między innymi w celu poprawienia działania instalacji (wentylacji, ogrzewania, oświetlenia), oraz wyposażenia w funkcjonalniejszą i nowocześniejszą armaturę.

Najczęstszym problemem w łazience jest brak skutecznej wentylacji i izolacji przeciwwilgociowej na przegrodach oraz osady mineralne z na ogół twardej wody, zostawiające nieestetyczne ślady na sanitariatach, bateriach i przesłonach prysznicowych.

Objawem długotrwałego działania wilgoci mogą być np. mokre wykwity na ścianach, zagrzybienie fug, ubytki w spoinach, pożółkła armatura sanitarna. Jeśli do tego doda się nieergonomiczne rozlokowanie urządzeń, nieefektywnie funkcjonujące ogrzewanie i oświetlenie, a także przestarzały wygląd wyposażenia i mebli, od razu wiadomo, z jakich powodów te mokre pomieszczenia poddaje się remontowi średnio co 15 lat. Planując go, zleceniodawcy powinni przygotować się na niemałe nakłady finansowe i poprosić architekta o opracowanie projektu.

Dlaczego projekt łazienki jest ważny?

Ponieważ każda łazienka dosłownie roi się od szczegółów technicznych, wykonawczych i dekoratorskich. Podstawową zaletą profesjonalnej koncepcji jest to, że projektant uwzględnienia w niej rozmaite parametry, począwszy od przebiegu instalacji, przez ułożenie hydroizolacji, po dobranie i rozmieszczenie płytek, oświetlenia, urządzeń i mebli.

Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem
Przed remontem warto sporządzić projekt, żeby ergonomicznie wykorzystać przestrzeń i podzielić łazienkę na strefy. (fot. Radaway)

Modernizacja instalacji w łazience

Zmiana lokalizacji urządzeń sanitarnych, bądź zwiększenie ich liczby (np. o wannę, bidet), najczęściej wymaga przerobienia aż kilku instalacji łazienkowych. Zadania mogą dotyczyć doprowadzenia rur wody zimnej i ciepłej, podłączenia do kanalizacji, systemu ogrzewania i wentylowania tego wnętrza.

Modernizacja instalacji wodnej

Rodzaj użytych rur nie wpływa istotnie na funkcjonowanie tego systemu, jednak jeśli trzeba zastosować dużą liczbę kształtek, koszt wykonania nowego rurociągu może być znaczący. Nowe rury układa się, gdy następuje zmiana usytuowania urządzeń sanitarnych oraz w przypadku, gdy wiek starego zestawu przekroczył 20 lat.

Do baterii naściennej doprowadza się rury zimnej i ciepłej wody (odpowiednio) - w bruzdach ściennych lub w ściance instalacyjnej do konsoli przyłączeniowej. Do baterii stojącej końcówki rur doprowadza się poniżej sanitariatu i łączy z armaturą elastycznymi wężykami. Najczęściej stosuje się baterie z jednym uchwytem-dźwignią, która reguluje strumień i temperaturę wody. Na uwagę remontujących zasługują baterie bezdotykowe, oszczędzające wodę, termostatyczne (chronią przed poparzeniem).

Modernizacja instalacji kanalizacyjnej

Na pewno należy wymienić skorodowaną kilkudziesięcioletnią instalację z rur żeliwnych. Nieuszkodzony wariant z PVC zazwyczaj tylko się modernizuje, np. wtedy, gdy jego przebieg uniemożliwia podłączenie nowej armatury. Układ rur (mają dużą średnicę 50, 75 lub 110 mm) ustala się zaraz po rozebraniu dawnych elementów. Podczas ich składania trzeba zachować minimum 2% spadek w kierunku odpływu. Wyjścia syfonowe od sanitariatów mogą mieć średnicę 32-50 mm, ale dalszy odcinek instalacji kanalizacyjnej powinien powstać z elementów o średnicy przynajmniej 50 mm.

Przebieg rur zwykle jest różnorodny, niektóre udaje się schować w podłodze i ścianie, do zasłonięcia innych używa się ekranu maskującego, albo ścianki instalacyjnej. W przypadku tej ostatniej, w istniejącej ściance działowej montuje się ruszt z profili stalowych oraz stelaże do zawieszenia miski sedesowej i umywalek. Obudowuje się je płytami g-k (zielonymi, o zwiększonej odporności na zawilgocenie) i glazurą.

Podejścia kanalizacyjne do umywalki przygotowuje się w ścianie z wylotem na wysokości 50 cm od podłogi. Do stojącej miski sedesowej i bidetu wylot rury umieszcza się na wysokości 15 cm.

Sedes: model ze stelażem podtynkowym
Przy okazji remontu można zmienić standardową miskę ustępową na model ze stelażem podtynkowym. (fot. Cersanit)

Modernizacja ogrzewania w łazience

Elektryczna podłogówka w postaci mat pod płytkami to odpowiednik układanej w nowych domach wersji wodnej. Na ścianie zawiesza się zaś grzejnik z wbudowaną grzałką elektryczną (może to być model ozdobny lub popularna drabinka). Poza okresem działania instalacji c.o., taki grzejnik zapewnia szybkie doraźne ogrzanie łazienki i suszenie ręczników. Podczas remontu coraz powszechniej wyposaża się lustra w maty elektryczne, bo chronią je przed zaparowaniem (zakłada się je w ścianie za taflami), a włączane tylko w trakcie kąpieli nie generują wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Modernizacja wentylacji w łazience

Dawniej w łazienkach z grawitacyjną wentylacją projektowano okno, aby umożliwić jej wietrzenie. Obecnie, w celu poprawy wymiany powietrza, przy takim rodzaju systemu zakłada się wentylator, sprzężony z łącznikiem oświetlenia (zaczyna pracować po jego aktywacji i wyłącza się po nastawionym czasie). Jeszcze lepiej, gdy uruchamia go czujnik wilgotności powietrza. Oczywiście, wcześniej należy sprawdzić drożność kominowego kanału wentylacyjnego i czy wyposażono go w odpowiedni otwór i kratkę. Pamiętajmy, że wyłączony wentylator nie może blokować przepływu powietrza - trzeba założyć specjalną kratkę z miejscem na wentylator.

Przy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem usuwanie pary wodnej wraz z powietrzem nie następuje przez standardowy kominowy kanał wentylacyjny. W przeciwieństwie do suchych pomieszczeń, które obsługują przewody nawiewne, łazienki i toalety mają przewody wywiewne. One też muszą być drożne. Wymieniając drzwi należy wybrać model z podcięciem.

Modernizacja instalacji elektrycznej i oświetlenia w łazience

Wokół wanny i prysznica wyznacza się strefę ochronną o szerokości 60 cm, w której nie wolno montować gniazd elektrycznych. Dla bezpieczeństwa użytkowników - gniazda i urządzenia, znajdujące się poza tą strefą, powinny mieć uszczelnione oprawy klasy co najmniej IPX4.

Najlepiej jest, gdy punkty świetlne są różnorodne. Sufitowy plafon odpowiada za całościowe oświetlenie pomieszczenia. Iluminację typu rozgwieżdżone niebo lub nastrojową, rozświetlającą wybrane elementy architektoniczne, wykorzystuje się do uzyskania przytulnego nastroju podczas relaksowania się w wannie. Niektóre modele wanien i pryszniców mają fabrycznie wbudowane kolorowe diody LED o właściwościach chromoterapeutycznych, albo po prostu informują o aktualnej temperaturze wody.

Popularne kinkiety i niskonapięciowe oświetlenie halogenowe, zawieszone przy lustrze, ułatwiają codzienną toaletę i robienie makijażu. Standardowo oprawy naścienne zawiesza się na wysokości wzroku (czyli na ogół 150-160 cm nad posadzką), po obu stronach lustra, a jeśli lustro jest szerokie - nad jego górną krawędzią.

Szczelny pancerz na przegrodach

Łazienki zaliczamy do pomieszczeń mokrych, lecz ich przegrody powinny pozostawać suche. Nie mogą chłonąć ani kropli wody, dlatego trzeba je "ubrać" w wodoodporny i higieniczny płaszcz ochronny. Specjalne tapety i farby przeznaczone do łazienek oraz płytki i okładziny utworzą go, gdy przygotuje się pod nimi hydroizolację w postaci uszczelniaczy.

Skoro z samych płytek i fug nie uzyska się wodoodpornego szczelnego pancerza (newralgiczne miejsca to obręb prysznica i wanny), to należy zastosować izolację przeciwwodną podpłytkową. Do tego celu najlepiej wybrać tzw. folię w płynie. Sprzedaje się ją w wiaderkach w formie gotowej gęstej masy. Preparat nanosi się pędzlem na powierzchnię ścian i posadzki. Kiedy wyschnie, czynność trzeba powtórzyć (zaleca się trzy warstwy). Następnie, w narożnikach ścian i na styku z podłogą, nakleja się taśmę uszczelniającą.

Płytki układa się na specjalnej zaprawie klejowej, a przestrzenie między nimi wypełnia zaprawą spoinową. Do kafelków w mokrych pomieszczeniach zaleca się fugę epoksydową. Charakteryzuje się ona tym, że tworzy doskonałą barierę dla wilgoci - nie przepuszcza wody, pary wodnej, ani chemikaliów i kwasów. Nie traci koloru. Jest bardzo gładka, więc łatwo się ją myje.

Barwę fugi dobiera się do płytek według wzorników (każdy producent ma odmienny wachlarz kolorów). W narożnikach ścian, na styku ścian z podłogą, oraz okładzin z urządzeniami sanitarnymi (brodzikami, wannami, umywalkami, sedesami), czyli w miejscach potencjalnych minimalnych drgań materiałów, szczeliny wypełnia się elastycznym silikonem sanitarnym (sprzedaje się go w tubach i aplikuje przy pomocy pistoletu). W jego przypadku dobranie wersji barwnej do reszty fug i płytek również nie przysporzy problemu - musimy tylko zapamiętać numer koloru fugi i kupić silikon z identycznym numerem. Specjalistyczne preparaty, opisane przez producentów jako sanitarne, zawierają środki grzybobójcze (utrudniają rozwój pleśni).

Nowoczesne płytki ceramiczne w łazience przypominające beton
Nowoczesne płytki ceramiczne często przypominają beton. (fot. Ceramika Paradyż)

Wyposażenie łazienek

Minimalna powierzchnia toalety z sedesem i umywalką to 1,5 m2, małej łazienki z prysznicem 2,5-4,0 m2, natomiast łazienki z wanną powyżej 3,0 m2. Nie bez znaczenia jest kształt pomieszczenia. Do jego funkcjonalnego wyposażenia niezbędna jest przestrzeń na podłodze oraz na ścianach (tu liczy się wielkość i położenie okna). Przed remontem warto sprawdzić, czy na pewno to wnętrze pomieści zaplanowany program funkcyjny. Podobnie jak przy projektowaniu kuchni, w łazienkach istotne jest ergonomiczne ustawienie mebli i sprzętu, ponieważ użytkownicy muszą mieć do nich wygodny dostęp. Łazienkę urządza się adekwatnie do charakteru jej stref funkcjonalnych.

Strefa toalety osobistej - zawiera umywalkę z jedną lub dwiema bateriami, najlepiej oszczędzającymi wodę. Jeśli rodzina liczy powyżej dwóch osób i korzystają one ze wspólnej łazienki, stosuje się dwie umywalki, a przy nich szafki na przybory toaletowe, relingi na ręczniki, kilka gniazd elektrycznych.

Strefa sedesu i bidetu - ulokowana za zgrabną przegrodą stanie się bardziej intymna. Warto wybrać modele sanitariatów z ceramiki pokrytej supergładkim szkliwem z antybakteryjnymi jonami srebra, ponieważ te najnowsze zdobycze technologiczne ułatwiają czyszczenie. Wyroby produkuje się w wersji kompakt albo podwieszanej. W sprzedaży jest też wiele modeli elektronicznie sterowanych sedesów z funkcją bidetu.

Strefa kąpieli - obejmuje prysznic i/lub wannę. Najmodniejsze są podtynkowe panele prysznicowe. Kabiny z głębokim bądź płaskim brodzikiem często zastępuje się szklanym parawanem i liniowym systemem odprowadzania wody.

Strefa relaksu - czyli domowe SPA łatwo urządzić w pokojach kąpielowych, mieszczących wannę, prysznic, saunę, a nawet minisiłownię. Przy kupowaniu paneli prysznicowych z hydromasażem i deszczownicą, najlepiej wybrać modele z regulacją dysz i deszczownicy (do wzrostu i postury każdego użytkownika). Natomiast przy dobieraniu wanny - warto dopilnować, by zapewniała masaż wodny i powietrzny oraz chromoterapię.

W przypadku sauny, należy dopasować kategorię wyposażenia do preferencji domowników, uwzględniając odpowiedni dla nich rodzaj zabiegów (wcześniej trzeba sprawdzić, który wariant będzie najzdrowszy i najbezpieczniejszy - sauna mokra, sucha, czy na podczerwień).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Do malowania ścian i sufitów w łazienkach należy stosować farby do tego przeznaczone, czyli odporne na wilgoć. Nierówne ściany w remontowanym domu przed tym można wyrównać płytami gipsowo-kartonowymi. (fot. Kleib)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość zommbii

24 Wrz 2012, 13:06

Opis bardzo ciekawy no i przydatny. Bardzo dziekuję za rysunki poglądowe, bardzo mi pomogły. Mam małą łazienkę i dobra wentylacja to podstawa.

time image

05 Mar 2012, 13:28

Wyraźnie napisano : Cytat Modernizacja łazienki to także okazja do poprawienia w niej wentylacji Czyli jest wentylacja, czyli jest wlot i wylot. Natomiast kominiarz może zakwestionować ten wentylator na podstawie § 148.2. ...

time image

Gość qrczak

05 Mar 2012, 12:58

Szkoda że odnośnie wentylatora ograniczyliście się Państwo wyłącznie do kwestii stwierdzenia że trzeba do niego przygotować instalację. Natomiast w większości przypadków taki wentylator kominiarz nakaże zdemontować, jeżeli pomieszczenie nie ma zapewnionego dopływu świeżego powietrza..

time image

28 Wrz 2009, 10:48

Cytat A ja mam takie pytankogdzie znaleźć na jakiej wysokości powinny być mątowane podejścia do przyborów sanitarnych?Pozdrawiam To zależy od rodzaju a nawet modelu konkretnego przyboru. Standardowo wyprowadzenia instalacji ...

time image

Gość SirB

25 Wrz 2009, 07:06

A ja mam takie pytanko gdzie znaleźć na jakiej wysokości powinny być mątowane podejścia do przyborów sanitarnych? Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje