Sauna, czyli domowe SPA w pigułce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Sauna, czyli domowe SPA w pigułce

Dysponując odpowiednią powierzchnią, można przy okazji remontu domu rozważyć wybudowanie sauny. Nie musi być ona zlokalizowana w łazience, choć tak jest najwygodniej (po każdym seansie ciało powinno się schodzić pod prysznicem).

Ważne, by pomieszczenie było odpowiednio duże i miało sprawną wentylację. Ponadto trzeba do niego doprowadzić instalację elektryczną, a w podłodze - w miejscu przeznaczonym na kabinę - wykonać odpływ wody.

Powierzchnia przeznaczona na to pomieszczenie jest kluczowa. W saunie bowiem najlepiej jest relaksować się na leżąco. Zatem przynajmniej jeden z jej boków powinien mieć długość min. 2 m. W ostateczności można zdecydować się na mniejszą kabinę, z której korzysta się na siedząco - na jedną osobę powinno przypadać wtedy 60 cm długości ławki.

Do wyboru są kabiny różnych o wymiarach, np. 200 x 160 cm lub 200 x 200 cm. Wysokość 200 cm umożliwia wygodne siedzenie na górnych ławkach - dolne umieszcza się ok. 40 cm nad posadzką, a górne ok. 80 cm. W kabinie wyższej o 30 cm zmieszczą się trzy poziomy siedzisk. Sauna dla czteroosobowej rodziny powinna mieć minimum 200 × 200 × 200 cm.

Jednak w domach jednorodzinnych rzadko buduje się klasyczną saunę z piętrowymi, drewnianymi ławami i piecem elektrycznym. Najczęstszy wariant to zakup gotowej, jedno- lub dwuosobowej kabiny z generatorem pary. Można też zdecydować się na saunę infrared z lampami emitującymi promieniowanie podczerwone. Co istotne, żadne z wymienionych nowoczesnych źródeł ciepła nie wymaga oddzielnego przewodu kominowego.

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Żeby korzystać z sauny, nie trzeba chodzić do SPA - kabinę można zamontować także w domu. (fot. TYLÖHELO Group)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje