Sauna, czyli domowe SPA w pigułce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Sauna, czyli domowe SPA w pigułce

Dysponując odpowiednią powierzchnią, można przy okazji remontu domu rozważyć wybudowanie sauny. Nie musi być ona zlokalizowana w łazience, choć tak jest najwygodniej (po każdym seansie ciało powinno się schodzić pod prysznicem).

Ważne, by pomieszczenie było odpowiednio duże i miało sprawną wentylację. Ponadto trzeba do niego doprowadzić instalację elektryczną, a w podłodze - w miejscu przeznaczonym na kabinę - wykonać odpływ wody.

Powierzchnia przeznaczona na to pomieszczenie jest kluczowa. W saunie bowiem najlepiej jest relaksować się na leżąco. Zatem przynajmniej jeden z jej boków powinien mieć długość min. 2 m. W ostateczności można zdecydować się na mniejszą kabinę, z której korzysta się na siedząco - na jedną osobę powinno przypadać wtedy 60 cm długości ławki.

Do wyboru są kabiny różnych o wymiarach, np. 200 x 160 cm lub 200 x 200 cm. Wysokość 200 cm umożliwia wygodne siedzenie na górnych ławkach - dolne umieszcza się ok. 40 cm nad posadzką, a górne ok. 80 cm. W kabinie wyższej o 30 cm zmieszczą się trzy poziomy siedzisk. Sauna dla czteroosobowej rodziny powinna mieć minimum 200 × 200 × 200 cm.

Jednak w domach jednorodzinnych rzadko buduje się klasyczną saunę z piętrowymi, drewnianymi ławami i piecem elektrycznym. Najczęstszy wariant to zakup gotowej, jedno- lub dwuosobowej kabiny z generatorem pary. Można też zdecydować się na saunę infrared z lampami emitującymi promieniowanie podczerwone. Co istotne, żadne z wymienionych nowoczesnych źródeł ciepła nie wymaga oddzielnego przewodu kominowego.

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Żeby korzystać z sauny, nie trzeba chodzić do SPA - kabinę można zamontować także w domu. (fot. TYLÖHELO Group)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje