Artykuły: Działka
Okazja! Działka za milion!
W czym leży źródło błędów i improwizacji na budowach?
Jestem technikiem i myślałem, że rysunek techniczny jest taki sam w budownictwie jak np. w budowie maszyn. Okazuje się, że tak nie jest. Rysunek maszynowy pokazuje wszelkie szczegóły, rysunek budowlany natomiast jest w dużej mierze tych szczegółów pozbawiony.
Wspólna droga niepożądana
Mieszkamy w małej miejscowości pod Wrocławiem. Oprócz domu i 800-metrowego ogrodu jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki drogowej o powierzchni prawie 1300 m2. A właściwie "współposiadaczami", bo działka jest współwłasnością gestorów sześciu przylegających do niej posesji.
Czy potrzebne są badania geotechniczne gruntu?
Sąsiedzkie kłótnie
Chcę pokazać na przykładzie naszego osiedla domów, jak małym kosztem i całkiem bezinteresownie można popsuć stosunki w niewielkiej społeczności.
Obwodnica Warszawy - kto jest przeciw
Każdy, kto mieszka poza miastem, a Warszawą w szczególności, wie, jaką męką są korki na dojazdówkach. Sam doświadczam tego codziennie, od rogatek do centrum docieram dzięki różnym sztuczkom w 20 minut, ale wcześniej stoję dwa razy tyle na podmiejskim odcinku, którego nie ma jak ominąć. Sytuację rozładowałaby obwodnica, która jest w planach od lat 60.
Problem z brakiem pojemników do segregacji śmieci
Piszę zniechęcona traktowaniem mieszkańców podwarszawskich gmin przez swoje samorządy. Mieszkam z rodziną od 6 lat na terenie gminy Łomianki, która jeszcze kilka lat temu prowadziła w rankingach przedsiębiorczości, będąc jedną z trzech najszybciej rozwijających się w kraju.
Plan zagospodarowania przestrzennego
Chciałabym zwrócić uwagę na problem, którego skutki obserwuję od kilku lat w moim otoczeniu. Mam na myśli plany zagospodarowania przestrzennego - te stare, już dziś nieobowiązujące (ale to one ukształtowały nasz podmiejski krajobraz) i te przyszłe, które być może właśnie powstają na biurkach urzędników. Słowem, na dziedzinę, nazywaną zdaje się fachowo urbanistyką.
Nic nie jest tak ważne, jak lokalizacja działki!
Piszę do was z rozgoryczeniem, bo moją sytuację trudno dziś zmienić. Ale niech mój list pomoże innym uniknąć naszych błędów. Pięć lat temu kupiliśmy z mężem działkę na obrzeżach Warszawy. Pomysł przyszedł nagle i równie szybko przystąpiliśmy do realizacji. Wiele spraw udało się nam przemyśleć: finanse, projekt, dojazdy. Okazało się, że zabrakło wyobraźni dla tej najważniejszej...
Na co ma wpływ poziom wody gruntowej?
Poziom wody gruntowej może mieć decydujący wpływ na architekturę domu, a także koszt robót fundamentowych oraz izolacyjnych.
Czy da się ocenić położenie działki pod kątem planowanego domu?
Ukształtowanie terenu, infrastruktura, sąsiedztwo - wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na przebieg budowy i późniejsze zamieszkanie. Dlatego warto starannie rozważyć, czy odpowiadają naszym oczekiwaniom.
Czy musimy szczegółowo analizować warunki gruntowe?
Rodzaj gruntu ma bezpośredni wpływ na koszt robót fundamentowych, izolacji przeciwwilgociowej oraz przyłączy do sieci zewnętrznych. Ideałem jest grunt jednorodny o dobrej przepuszczalności. Wtedy odpada wiele problemów związanych z wodą gruntową i opadową. Nie ma także niebezpieczeństwa nierównomiernego osiadania budynku.
Dlaczego przestrzega się przed budową na gruntach wysadzinowych?
Zamarzająca w gruncie woda powoduje wzrost jego objętości. Zazwyczaj wiąże się to z uniesieniem gruntu.
Jakie uzgodnienia są potrzebne przed pozwoleniem na budowę?
Co musi zawierać projekt budowlany, żeby uzyskać pozwolenie na jego realizację?