Czy da się ocenić położenie działki pod kątem planowanego domu?

Czy da się ocenić położenie działki pod kątem planowanego domu?

Ukształtowanie terenu, infrastruktura, sąsiedztwo - wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na przebieg budowy i późniejsze zamieszkanie. Dlatego warto starannie rozważyć, czy odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Widok

Widok z okien przyszłego domu to ważny czynnik przemawiający za kupnem działki. Oprócz wrażeń estetycznych warto wiedzieć, że budowa najpiękniejszego nawet i najbardziej okazałego domu, z widokiem na blokowisko, stację benzynową, hurtownię czy tartak, może spowodować obniżenie jego wartości rynkowej poniżej poziomu poniesionych kosztów.

Ukształtowanie terenu

Ukształtowanie terenu też nie jest bez znaczenia, szczególnie dla osób wyczulonych na możliwości oszczędzania energii potrzebnej do ogrzania domu. Jeśli postawimy dom na południowym lub południowo-zachodnim stoku wzniesienia, możemy oszczędzić 5-10% energii w porównaniu z domem stojącym na terenie płaskim. Ale uwaga: koszt budowy domu na wzniesieniu może być wyższy.

Zieleń, a szczególnie duże drzewa, z działki budowlanej czyni rarytas. Tworzą bowiem korzystny dla ludzi mikroklimat. Rzucany przez nie cień powoduje, że upały są łatwiejsze do zniesienia i mniej dokuczają mieszkańcom silne wiatry. Jednak działka porośnięta drzewami iglastymi nie każdemu będzie odpowiadać, przede wszystkim z uwagi na ograniczenie dostępu światła dziennego. Znacznie korzystniejsze są drzewa liściaste. W pochmurne zimowe dni ich nagie gałęzie nie będą barierą dla promieni słonecznych. A dom w "szczerym polu", nawet z kilkoma rosnącymi obok drzewami, da nam za dużo przestrzeni.

Sąsiedztwo

Sąsiedztwo też może zaważyć na decyzji kupna działki. Dotyczy to szczególnie terenów miejskich, na których dominuje dość gęsta zabudowa. Warto rozważyć, czy znajdziemy z najbliższymi sąsiadami "wspólny język". Jest to istotne zwłaszcza dla dzieci i emerytów, czyli osób, które najczęściej będą miały kontakt z miejscowym środowiskiem. Nowi sąsiedzi mogą mieć trudności z zaakceptowaniem ich przez małe, zamknięte społeczności. Obcych sobie ludzi nic tak nie zbliża, jak pokonywanie podobnych problemów, czyli wspólne budowanie. Zatem korzystnym rozwiązaniem może być kupno działki w powstającym osiedlu domów jednorodzinnych.

Infrastruktura

Dobrze jest też zorientować się w infrastrukturze okolicy. Park, las, rzeka, wysypisko, ferma drobiu czy chlewnia to elementy mające zasadniczy wpływ na jakość mieszkania. Warto mieć również łatwy dostęp do sklepu, szkoły, lekarza, kina, policji czy straży pożarnej. Duże znaczenie ma także rodzaj lokalnej komunikacji oraz możliwość szybkiego i taniego dojazdu do pracy czy szkoły - bez konieczności korzystania z samochodu.

Redakcja BD
fot. otwierająca: macko333 / forum.budujemydom.pl
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz