Bryła budynku
Najlepiej, jeśli rzuty kondygnacji są zbliżone do kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta. Dzięki temu powierzchnia przegród zewnętrznych (ściany, podłoga, dach) jest niewielka w stosunku do kubatury oraz powierzchni budynku. To zaś oznacza mniejsze koszty budowy oraz ogrzewania w czasie eksploatacji.
Niewskazane są:
- balkony, które są przyczyną znacznych strat ciepła, gdyż płyta balkonu jest zwykle przedłużeniem płyty stropowej. Choć bardzo cenione w blokach mieszkalnych, w których są namiastką ogrodu, w domach otoczonych zielenią balkony są zwykle bezużyteczne;
- skomplikowane wielopołaciowe dachy, które zwiększają straty ciepła, ponadto przy ich wykonaniu łatwo o błędy, a w konsekwencji przecieki. Najbardziej godne polecenia są proste dachy dwu lub czterospadowe. Te pierwsze pozwalają ponadto wygospodarować dużo miejsca na poddaszu;
- załamania bryły budynku, wykusze itp., bo takie elementy komplikują konstrukcję stropów, a przy tym zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych (a przez to straty ciepła), choć tylko nieznacznie powiększają powierzchnię użytkową.
Pomieszczenia budynku powinny być zgrupowane ze względu na funkcje oraz potrzebne w nich instalacje. Najlepiej, jeśli łazienki umieszczone są obok siebie lub jedna nad drugą, bo wtedy można przyłączyć je do wspólnego pionu kanalizacyjnego, wystarcza też jeden komin z kanałami wentylacyjnymi. Możliwie blisko łazienek i kuchni powinno się też znaleźć pomieszczenie z kotłem przygotowującym ciepłą wodę. Dzięki temu woda będzie płynąć krótkimi odcinkami rur i nie będzie się wychładzać, co w sprzyjających warunkach pozwoli nawet zrezygnować z cyrkulacji c.w.u. - ciepła woda i tak będzie płynąć zaraz po odkręceniu kranu.
Warto też grupować pomieszczenia o tym samym przeznaczeniu, gdyż zapewnia to racjonalny podział domu na strefy służące podobnym potrzebom (np. do pracy i odpoczynku, a więc takie, w których panuje cisza) lub takie, w których będzie utrzymywana jednakowa temperatura.
Redaktor: Jarosław Antkiewicz