Jaką bryłę budynku warto wybrać?

Jaką bryłę budynku warto wybrać?

Jeśli już wiemy, ile i jakich pomieszczeń powinno być w domu, możemy się zastanowić nad ich wzajemnym układem, pamiętając, o tym, że bryła budynku powinna być zwarta.

Bryła budynku

Najlepiej, jeśli rzuty kondygnacji są zbliżone do kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta. Dzięki temu powierzchnia przegród zewnętrznych (ściany, podłoga, dach) jest niewielka w stosunku do kubatury oraz powierzchni budynku. To zaś oznacza mniejsze koszty budowy oraz ogrzewania w czasie eksploatacji.

Niewskazane są:

  • balkony, które są przyczyną znacznych strat ciepła, gdyż płyta balkonu jest zwykle przedłużeniem płyty stropowej. Choć bardzo cenione w blokach mieszkalnych, w których są namiastką ogrodu, w domach otoczonych zielenią balkony są zwykle bezużyteczne;
  • skomplikowane wielopołaciowe dachy, które zwiększają straty ciepła, ponadto przy ich wykonaniu łatwo o błędy, a w konsekwencji przecieki. Najbardziej godne polecenia są proste dachy dwu lub czterospadowe. Te pierwsze pozwalają ponadto wygospodarować dużo miejsca na poddaszu;
  • załamania bryły budynku, wykusze itp., bo takie elementy komplikują konstrukcję stropów, a przy tym zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych (a przez to straty ciepła), choć tylko nieznacznie powiększają powierzchnię użytkową.

Pomieszczenia budynku powinny być zgrupowane ze względu na funkcje oraz potrzebne w nich instalacje. Najlepiej, jeśli łazienki umieszczone są obok siebie lub jedna nad drugą, bo wtedy można przyłączyć je do wspólnego pionu kanalizacyjnego, wystarcza też jeden komin z kanałami wentylacyjnymi. Możliwie blisko łazienek i kuchni powinno się też znaleźć pomieszczenie z kotłem przygotowującym ciepłą wodę. Dzięki temu woda będzie płynąć krótkimi odcinkami rur i nie będzie się wychładzać, co w sprzyjających warunkach pozwoli nawet zrezygnować z cyrkulacji c.w.u. - ciepła woda i tak będzie płynąć zaraz po odkręceniu kranu.


Ze względu na ograniczenie strat ciepła ważne, by dom miał prostą zwartą bryłę, a duże okna zaplanowano od strony południowej. Równocześnie trzeba pamiętać o możliwości ich skutecznego zacienienia - inaczej latem będą przyczyną przegrzania pomieszczeń (fot. L. Jampolska)

Warto też grupować pomieszczenia o tym samym przeznaczeniu, gdyż zapewnia to racjonalny podział domu na strefy służące podobnym potrzebom (np. do pracy i odpoczynku, a więc takie, w których panuje cisza) lub takie, w których będzie utrzymywana jednakowa temperatura.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość CzlowiekMajonez
06-09-2015 22:47
@nowypewnie dlatego atchitekci "cudują", bo kierują się jakimś własnym wybujałym poczuciem smaku. Rozmawiaj z projektantami, a nie architektami. Pozdrawiam.
Gość nowy
17-08-2015 15:27
Skoro tak prosto o racjonalizm w życiu i przy wyborze nowego domu dla siebie to niech mi pan odpowie dlaczego architekci tak bardzo "cudują" z projektami? to po pierwsze i nie ma dla nas, czyli inwestorów gotowych projektów pod szyldem "racjonalizm i prostota".
Gość damian
17-06-2015 08:56
ja to nazywam: "stodoła" i właśnie w takiej stodole mieszkam
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz