Jaką baterię wybrać do umywalki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaką baterię wybrać do umywalki?

Baterie umywalkowe różnią się wysokością, wielkością, sposobem montażu, długością wylewki… Zanim wybierzemy określony model, warto chwilę się zastanowić. Nonszalancja w tej materii nie popłaca.

aktualizacja: 2021-03-05 10:57:25

Przede wszystkim dobrze dopasujmy baterię do umywalki. Nie chodzi tylko o wygląd, ale głównie o proporcje. Do małej misy umywalkowej nie wybierzemy dużej i wysokiej baterii, bo woda będzie się rozpryskiwała poza umywalkę. I odwrotnie – niewielka bateria nie sprawdzi się w zestawie ze zbyt dużą umywalką. Kluczową sprawą jest też sposób montażu. Tu wiele zależy od tego, jak poprowadzone są instalacje wodne.

Baterie mogą być mocowane na ścianie nad umywalką, ale to rozwiązanie stosuje się przy starszych instalacjach. W nowoczesnych łazienkach chętniej montuje się baterie podtynkowe, czyli takie, w których cały mechanizm wewnętrzny zostaje ukryty w ścianie, a na zewnątrz widać tylko delikatną maskownicę, uchwyt i wylewkę. Decyzję o takim typie baterii należy podjąć, zanim położymy kafelki.

FERRO, Algeo Square bateria umywalkowa podtynkowa, wylewka 18 cm
FERRO, Algeo Square bateria umywalkowa podtynkowa, wylewka 18 cm

W przykładowej loftowej kompozycji z białą cegłą, betonem i drewnem zastosowano podtynkowy model Algeo Square marki FERRO o długiej na 18 cm wylewce, dopasowanej do wielkości umywalki. Bateria posiada regulator ceramiczny. Wylewka zakończona jest perlatorem, czyli elementem, napowietrzającym i rozpraszającym strumień wody, dzięki czemu mamy wrażenie, że płynie jej więcej, choć w rzeczywistości zużycie jest mniejsze. To ważne, jeśli zależy nam na ekologicznym gospodarowaniu wodą. Minimalistyczny wygląd armatury harmonizuje z prostą umywalką wpuszczoną w szeroki blat i przemysłowym klimatem aranżacji.

Alternatywą dla baterii ściennych są modele stojące, inaczej sztorcowe. Montuje się je na obrzeżu umywalki, która ma w tym celu wykonany specjalny otwór. Innym rozwiązaniem jest mocowanie na blacie, obok umywalki. Do takiego montażu przeznaczone są baterie nablatowe, które charakteryzują się nieco wyższym korpusem i dłuższą wylewką. Wybór mamy również pomiędzy tradycyjnymi bateriami z kurkami a jednouchwytowymi modelami. Większą popularnością cieszą się wersje z jedną dźwignią, ponieważ łatwiej i szybciej pozwalają ustawić strumień oraz temperaturę, co – oprócz wygody – ma jeszcze jedną pozytywną stronę: oszczędzamy.

Bateria umywalkowa Alba VerdeLine
Bateria umywalkowa Alba VerdeLine

Do aranżacji z okrągłym lustrem na rzemyku wybrano jednouchwytową, stojącą baterię umywalkową Alba VerdeLine, której komponenty pozwalają na ograniczenie zużycia wody aż do 50%. Zamontowana jest na umywalce. Posiada regulator ceramiczny, a także perlator wyposażony w ogranicznik zużycia wody oraz system łatwego usuwania kamienia wapiennego easy clean. W zestawie jest korek spustowy klik-klak. Bateria tworzy harmonijną całość z okrągłą umywalką nablatową. Prosty design chromowanej armatury współgra z interesującą stylizacją w tonacji bieli i pudrowego różu.

Baterie nablatowe Espacio
Baterie nablatowe Espacio

W aranżacji z bliźniaczymi misami umywalkowymi w oryginalnym, brązowym kolorze wykorzystano za to smukłe baterie nablatowe Espacio o łagodnie zaokrąglonych krawędziach, ładnie wyprofilowanych uchwytach i delikatnie spłaszczonych wylewkach. Baterie mają regulatory ceramiczne i trwałą, chromowaną powłokę. Dobrze pasują do jasnych kafli naśladujących marmur i połyskującej srebrzystej mozaiki.

Piotr Kolanowski
Product Manager – premium brands
FERRO S.A.

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje