Przede wszystkim dobrze dopasujmy baterię do umywalki. Nie chodzi tylko o wygląd, ale głównie o proporcje. Do małej misy umywalkowej nie wybierzemy dużej i wysokiej baterii, bo woda będzie się rozpryskiwała poza umywalkę. I odwrotnie – niewielka bateria nie sprawdzi się w zestawie ze zbyt dużą umywalką. Kluczową sprawą jest też sposób montażu. Tu wiele zależy od tego, jak poprowadzone są instalacje wodne.
Baterie mogą być mocowane na ścianie nad umywalką, ale to rozwiązanie stosuje się przy starszych instalacjach. W nowoczesnych łazienkach chętniej montuje się baterie podtynkowe, czyli takie, w których cały mechanizm wewnętrzny zostaje ukryty w ścianie, a na zewnątrz widać tylko delikatną maskownicę, uchwyt i wylewkę. Decyzję o takim typie baterii należy podjąć, zanim położymy kafelki.
W przykładowej loftowej kompozycji z białą cegłą, betonem i drewnem zastosowano podtynkowy model Algeo Square marki FERRO o długiej na 18 cm wylewce, dopasowanej do wielkości umywalki. Bateria posiada regulator ceramiczny. Wylewka zakończona jest perlatorem, czyli elementem, napowietrzającym i rozpraszającym strumień wody, dzięki czemu mamy wrażenie, że płynie jej więcej, choć w rzeczywistości zużycie jest mniejsze. To ważne, jeśli zależy nam na ekologicznym gospodarowaniu wodą. Minimalistyczny wygląd armatury harmonizuje z prostą umywalką wpuszczoną w szeroki blat i przemysłowym klimatem aranżacji.
Alternatywą dla baterii ściennych są modele stojące, inaczej sztorcowe. Montuje się je na obrzeżu umywalki, która ma w tym celu wykonany specjalny otwór. Innym rozwiązaniem jest mocowanie na blacie, obok umywalki. Do takiego montażu przeznaczone są baterie nablatowe, które charakteryzują się nieco wyższym korpusem i dłuższą wylewką. Wybór mamy również pomiędzy tradycyjnymi bateriami z kurkami a jednouchwytowymi modelami. Większą popularnością cieszą się wersje z jedną dźwignią, ponieważ łatwiej i szybciej pozwalają ustawić strumień oraz temperaturę, co – oprócz wygody – ma jeszcze jedną pozytywną stronę: oszczędzamy.
Do aranżacji z okrągłym lustrem na rzemyku wybrano jednouchwytową, stojącą baterię umywalkową Alba VerdeLine, której komponenty pozwalają na ograniczenie zużycia wody aż do 50%. Zamontowana jest na umywalce. Posiada regulator ceramiczny, a także perlator wyposażony w ogranicznik zużycia wody oraz system łatwego usuwania kamienia wapiennego easy clean. W zestawie jest korek spustowy klik-klak. Bateria tworzy harmonijną całość z okrągłą umywalką nablatową. Prosty design chromowanej armatury współgra z interesującą stylizacją w tonacji bieli i pudrowego różu.
W aranżacji z bliźniaczymi misami umywalkowymi w oryginalnym, brązowym kolorze wykorzystano za to smukłe baterie nablatowe Espacio o łagodnie zaokrąglonych krawędziach, ładnie wyprofilowanych uchwytach i delikatnie spłaszczonych wylewkach. Baterie mają regulatory ceramiczne i trwałą, chromowaną powłokę. Dobrze pasują do jasnych kafli naśladujących marmur i połyskującej srebrzystej mozaiki.
Piotr Kolanowski
Product Manager – premium brands
FERRO S.A.
- Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu
- Jak odnowić fugę?
- Jak prać wełnę?
- Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu