Zalety wanien żeliwnych
Wanny żeliwne są solidne i trwałe. Niektóre mają ozdobne nóżki w kształcie antycznych rzeźb czy lwich łap. Bardzo dobrze pasują do łazienek urządzonych w stylu retro. Wanny żeliwne nie niszczą się mimo upływu czasu. Pokryte trwałą emalią przez długie lata są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
Można powiedzieć, że kupuje się je na całe życie. Mają dużą bezwładność cieplną, dzięki czemu utrzymuje się w nich stała temperatura wody, ale puste są zimne w dotyku. Żeliwo jest bardzo ciężkie - wanna o wymiarach 150x70 cm waży 80 kg. Trudno więc wnieść ją do mieszkania. Wadą jest również mała różnorodność kolorów i kształtów - wanny żeliwne najczęściej są białe i prostokątne.
Zalety wanien stalowych
Wanny stalowe są dostępne w wielu kolorach, kształtach i wymiarach. Nowoczesne emalie, którymi się je pokrywa, gwarantują odporność na uderzenia, zarysowania i działanie detergentów. Nie są zbyt ciężkie - wanna o wymiarach 150x70 cm waży około 30 kg. Łatwiej zatem jest je przenosić. Ich wadą jest to, że nienapełnione wodą są zimne.
Stal dobrze przewodzi ciepło, dlatego ciepła woda szybko w nich stygnie. Można temu zaradzić montując obudowę styropianową. Izoluje ona wannę termicznie oraz ją wygłusza (nalewanie wody nie powoduje hałasu). Dobra stalowa wanna to na pewno taka, którą wytłoczono z jednego arkusza grubej blachy. Wanna jest od wewnątrz pokryta warstwą emalii. Im cieńsza warstwa, tym trwalsza staje się powłoka. Cienka warstwa zachowuje bowiem większą elastyczność i jest bardziej odporna na odpryśnięcia.
- Jak przykleić lustro na ścianie?
- Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu
- Jak odnowić fugę?
- Jak prać wełnę?
Zalety wanien akrylowych
Wanny akrylowe mają różnorodną kolorystykę i kształty. Są najlżejsze ze wszystkich rodzajów wanien. Wanna o wymiarach 150x100 cm waży 20 kg. Wanny akrylowe długo utrzymują stałą temperaturę; są też dźwiękochłonne.
Powierzchnia wanny jest gładka, przyjemna i ciepła w dotyku. Łatwo ją utrzymać w czystości, nie powstają na niej zacieki ani ślady rdzy. Ponadto wanny akrylowe nie przebarwiają się.
Minusem jest dość duża podatność materiału na zarysowania i uderzenia. Dlatego niektóre modele wzmacniane są mieszanką żywicy poliestrowej z włóknem szklanym. Kupując wannę warto o to zapytać.
Producenci oferują również wanny ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych. Na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej więc zachować higienę.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Ravak
-
Jakie są zalety wanien żeliwnych?
Wanny żeliwne są solidne, trwałe, odporne na uszkodzenia, dobrze utrzymują ciepło i mają klasyczny styl. Jednak są ciężkie i występują w ograniczonej gamie kolorów i kształtów. -
Jakie są zalety wanien stalowych?
Wanny stalowe są lżejsze, dostępne w różnych kolorach i kształtach, a nowoczesne emalie zapewniają trwałość. Jednak szybko tracą ciepło, co można poprawić montując obudowę styropianową. -
Jakie są zalety wanien akrylowych?
Wanny akrylowe są lekkie, dostępne w wielu kolorach i kształtach, długo utrzymują temperaturę i są dźwiękochłonne. Ich powierzchnia jest gładka i ciepła, ale łatwo ulega zarysowaniom. -
Jakie są wady wanien żeliwnych?
Wanny żeliwne są bardzo ciężkie, trudne do transportu i mają ograniczoną różnorodność kolorów oraz kształtów. Puste są zimne w dotyku. -
Jakie są wady wanien akrylowych?
Wanny akrylowe są podatne na zarysowania i uderzenia, choć niektóre modele wzmacnia się, aby zminimalizować te problemy. -
Czytaj więcej Czytaj mniej