Projektując i wykonując prysznic bez brodzika należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii, które są kluczowe dla bezpiecznej i bezawaryjnej eksploatacji takiego natrysku, a są to elementy niewidoczne dla użytkownika.
Natrysk bez brodzika - strefa o wysokiej klasie obciążenia wodą
Wszystkie łazienki można podzielić na strefy, a każda z tych stref ma różną klasę obciążenia wodą. Natrysk bez brodzika, czyli taki, gdzie stosujemy odpływ linowy lub punktowy w posadzce natrysku, jest strefą o wysokiej klasie obciążenia wodą. Wymusza to zastosowanie właściwego podłoża i wyprowadzenie spadku, wykonanie odpowiedniego uszczelnienia powierzchni, jak również dobór odpływu, który stworzy jedność z zastosowanym uszczelnieniem. Prysznic z kabiną typu walk-in, czyli otwartą, sprawia, że cała powierzchnia posadzki w łazience, musi być traktowana jako strefa o wysokiej klasie obciążenia wodą. W przypadku prysznica z kabiną zamkniętą, pozostała część posadzki w łazience ma umiarkowana klasę obciążenia wodą.
Podłoże prysznica musi być niewrażliwe na działanie wody, czyli np. beton, tynk cementowy (na ścianach), jastrych cementowy, a także posiadać odpowiedni spadek, który umożliwi sprawne odprowadzenie wody w kierunku odpływu. Zalecany spadek powierzchni to ok. 2%.
Odpowiednio uszczelnione podłoże prysznica to podstawa!
Podłoże musi być odpowiednio uszczelnione, ponieważ okładziny ceramiczne czy kamień naturalny wraz z fugami nie są uznawane za układy wodoszczelne. Należy zastosować odpowiednie uszczelnienie zespolone z płytkami. Kluczowe jest nanoszenie takiego uszczelnienia na suche podłoże, w przynajmniej 2 warstwach. W miejscach, gdzie występują szczeliny dylatacyjnych, ale również w narożach, należy koniecznie zastosować taśmy uszczelniające.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Poza odpowiednio przygotowanym i uszczelnionym podłożem, ogromne znaczenie dla szczelności i niezawodności natrysku ma odpowiednio dobrany odpływ. Musi on być wyposażony w kołnierz/mankiet uszczelniający, który jest w czasie montażu trwale łączony z uszczelnieniem zespolonym pomiędzy jego dwoma warstwami. Minimalna szerokość takiego mankietu to 50 mm. Odpływ musi być wykonany z trwałych i jakościowych materiałów i być odpowiednio dopasowany do sytuacji montażowej. Odpływy prysznicowe mają różną wysokość zabudowy, a co za tym idzie, różną wydajność odprowadzenia wody. Z reguły, wyższa wysokość zabudowy to większa wydajność odprowadzania wody, dlatego, jeśli tylko możemy, warto wybrać najwyższy możliwy odpływ. Wydajność odbioru wody przez odpływ warunkuje nam też jak wydajną deszczownicę możemy zastosować. Brak korelacji wydajności odpływu z wydajnością baterii prysznicowej jest częstym problemem, któremu możemy łatwo zapobiec przed montażem, rzetelnie sprawdzając podane przez producentów wartości.
Odpływ prysznica - szczelny, atrakcyjny i łatwy w czyszczeniu
Z punktu widzenia użytkownika, odpływ zamontowany pod prysznicem musi być nie tylko szczelny, atrakcyjny wizualnie i pasować do projektu łazienki, ale tez musi być łatwy w czyszczeniu. Zachęcam do zapoznania się z ofertą odpływów Dallmer, które spełniają wszystkie wymagania dotyczące szczelnej instalacji, ale też, dzięki możliwości wyjęcia całego syfonu, są niezwykle łatwe w czyszczeniu, a za swoje wzornictwo zdobyły wiele prestiżowych nagród z dziedziny designu, np. Red Dot Award.
Porada firmy Wirex