Łazienka rodzinna: 7 m2. Prysznic - typu walk-in, o wymiarach 1,90 x 1,10 m, zasłonięty hartowaną szybą. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Jednokierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,7%.
Odpływ liniowy:
- Posadzkowy; wymiary 220 × 40 × 80 mm.
- Syfon - o przepływie wody 59 l/min.
- Maskownica - pełna, ze szczotkowanej stali nierdzewnej.
Decyzja: Podczas remontu łazienki poprosiłam wykonawcę o usunięcie wanny. Zamiast niej zaplanowałam obszerny natrysk typu walk-in, z odpływem liniowym i minimalistyczną podtynkową armaturą. Ponadto zamierzałam dodać w posadzce (w obrębie prysznica i sedesu) wodną podłogówkę. Po odkrywce okazało się jednak, że do położenia odpływu o standardowej głębokości 12 cm oraz typowych rurek podłogówki i nowego jastrychu jest za mało miejsca. Musiałam zatem szukać nietypowych rozwiązań.
Szczęśliwie w hipermarkecie budowlanym trafiłam na obeznanego młodego sprzedawcę, który poznawszy ograniczenia w mojej łazience i plan modernizacji, natychmiast zarekomendował zastosowanie mat z cieńszymi rurami grzewczymi (o połowę) oraz nowego modelu "liniówki" o małych wymiarach i z dobrym syfonem. Zapewnił, że na szkoleniu poznał parametry i zalety tego modelu i właśnie on najbardziej nadaje się do mojej płytkiej posadzki na stropie. Nie grymasiłam, tylko zaufałam fachowcowi.
Zgrabny odpływ liniowy, kabina walk-in i podłogówka to najlepsze elementy wyposażenia, jakie udało mi się wprowadzić. Remont okazał się bardzo udany.
Odpływ liniowy w kabinie typu walk-in - rady i przestrogi:
- Początkowo nie wierzyłam, że tak mały odpływ - ma długość tylko 22 cm i szerokość 4 cm - może szybko odbierać całą wodę z kąpieli. Przyznaję, że kupiłam go z duszą na ramieniu, nie był tani. Pierwsza kąpiel pod deszczownicą pozytywnie zweryfikowała moje obawy. Syfon okazuje się efektywny. Przekonałam się, że korytko wcale nie musi być duże. Pokrywa daje się łatwo podważyć palcem, dlatego często ją otwieram, wyjmuję z rynienki i syfonu włosy i zabrudzenia. Robię to przed kąpielą, ta czynność "weszła mi w krew". Co jakiś czas stosuję środki dezynfekujące oraz zapobiegające osadzaniu się kamienia i występowaniu grzybów. Żałuję tylko, że nie pomyślałam o zamontowaniu zmiękczacza wody - na fugach i hartowanej szybie osadza się nalot mineralny. Minimalistyczny wystrój natrysku podkreśla jednokierunkowy spadek na posadzce, duża prosta szyba, podtynkowa bateria i deszczownica (szczególnie lubię jej używać).
- Do uszczelnienia odpływu glazurnik wykorzystał załączony do zestawu kołnierz i taśmy wodoszczelne. Płytki przytwierdził zaprawą klejową, fugi wykonał z zaprawy epoksydowej (na ścianach są kafelki bez fug). Szkło przy prysznicu i armaturę uszczelnił silikonem sanitarnym.
Koszty zakupu odpływu liniowego:
- Odpływ liniowy 700 zł.
- Szyba hartowana 500 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Odpływ liniowy jest mały, ale zawiera efektywny syfon.
- Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu
- Jak odnowić fugę?
- Jak prać wełnę?
- Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu