Sposoby aranżacji sypialni na poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Sposoby aranżacji sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu to marzenie wielbicieli prywatności i przytulnych pomieszczeń. W jaki sposób zaaranżować taką przestrzeń, aby czuć się w niej komfortowo? Podpowiadamy, jak dobrać łóżko i pozostałe meble? Na jakie kolory warto postawić? Co z ogrzewaniem sypialni na poddaszu? 

Jakie łóżko wybrać do sypialni na poddaszu?

Przestrzeń na poddaszu jest ograniczona skosami. Jeżeli łóżko okaże się za wysokie, możemy spróbować obniżyć podstawę materaca. Czasem jednak to nie pomaga, a podczas wstawania istnieje ryzyko uderzenia się o sufit. Wobec tego warto rozważyć zakup niskiego łóżka tzw. japońskiego, np. o wysokości 20 cm, zamówienia łóżka na wymiar lub samodzielnego wykonania mebla z europalet.

Najwygodniejszym rozwiązaniem na ustawienie łóżka jest swobodny dostęp do niego z trzech stron. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, nie wybierajmy miejsca bezpośrednio pod skosami. 

Jednak czasem ograniczenia przestrzeni nam na to nie pozwalają, wtedy możemy ustawić łóżko na 2 sposoby:

  • zagłówek od strony ścianki kolankowej o wysokości min. 80 cm,
  • bok łóżka od strony ścianki kolankowej o wysokości min. 110 cm.

W ostateczności możemy także położyć materac na ziemi. Pamiętajmy jednak, że nawet najniższa rama będzie lepsza, bo zapewni odpowiednią wentylację. Łóżko na poddaszu powinno dać nam możliwość komfortowego snu i podejścia do mebla swobodnie w pozycji wyprostowanej.

Łóżko w sypialni na poddaszu
Jeśli jest taka możliwość, nie ustawiajmy łóżka bezpośrednio pod skosami, fot. Komandor.

Aranżacja sypialni - funkcjonalny układ pomieszczenia

Kluczową kwestią podczas aranżacji poddasza jest swoboda poruszania się i wygoda domowników. Warto przemyśleć montaż szafy wnękowej i postawienie niskiej komody na najpotrzebniejsze rzeczy. Zdecydowanie unikajmy, np. topornych meblościanek. W wyborze mebli na poddasze kierujmy się zasadą: im mniej, tym lepiej. Nie przesadzajmy również z nadmiarem dekoracji, na których będzie zbierał się kurz.

Jeżeli zamawiamy łóżko na wymiar, zaprojektujmy także pojemne szuflady na pościel.

Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednie oświetlenie. Poza głównym żyrandolem, można doświetlić przestrzeń kinkietami na bocznych ścianach lub punktowymi świetlikami na suficie. 

Szafa wnękowa
Szafy wnękowe są funkcjonalnym rozwiązaniem w sypialni na poddaszu, fot. Komandor.
Kinkiety na ścianach w sypialni na poddaszu
Warto wzbogacić oświetlenie sypialni na poddaszu, kinkietami na bocznych ścianach...
Oświetlenie sypialni na poddaszu
...i punktowym oświetleniem, fot. S. Chlebiński / czasnawnetrze.pl

Urządzenie sypialni na poddaszu - jakie kolory ścian i podłogi wybrać?

Poddasze jest słabo doświetlonym pomieszczeniem, dlatego starajmy się jak najbardziej je rozjaśnić. Na ścianach sprawdzą się satynowe farby w tonacjach bieli, beżu, jasnego błękitu, szarości. Unikajmy ciemnych, intensywnych barw, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z bardzo małym poddaszem o nietypowym układzie. Jasne kolory na ścianach optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą jej lekkości.

Podłoga na poddaszu może być wykonana z paneli podłogowych lub z drewna w jasnych odcieniach. Na większych przestrzeniach możemy pokusić się o wykonanie ciemnej podłogi, kontrastującej, np. z białymi ścianami.  

Jasne kolory ścian w sypialni na poddaszu
Aranżując sypialnię na poddaszu, postawmy na jasne odcienie barw na ścianach...
Kolor podłogi w sypialni na poddaszu
...i na podłodze, fot. Tikkurila, alexandre zveiger / stock.adobe.com.
Aranżacja sypialni na poddaszu w tonacji czarno-białej
Jeżeli mamy większe poddasze, możemy pozwolić sobie na wykonanie podłogi w ciemnych tonacjach, fot. Gacca.

Ogrzewanie na poddaszu - które będzie najlepsze?

Na poddaszu sprawdzą się zarówno tradycyjne grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe. Podłogówka jest polecana szczególnie w sypialni alergika, gdyż w pomieszczeniu unosi się znacznie mniej kurzu. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, to zrezygnujmy z wykładzin, dywanów, a meble powinny mieć nóżki.

Pamiętajmy, że nie każdy strop nadaje się do wykonania ogrzewania płaszczyznowego. W przypadku, gdy poddasze znajduje się nad nieogrzewanym pomieszczeniem, grubość jego ocieplenia, wylewki betonowej i posadzki podniesie poziom podłogi do niestandardowych rozmiarów i montaż podłogówki nie będzie dobrym pomysłem.

Problemy z wykonaniem stropu o odpowiednich parametrach pod ogrzewanie podłogowe wystąpią również w domach szkieletowych ze stropem drewnianym.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Victor zastol'skiy / stock.adobe.com

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!