Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Chciałabym nadać wnętrzu wyrazisty akcent i kawałek ściany w pokoju pokryć kamiennymi płytkami. Jak powinno się to wykonać?

Odpowiedź eksperta: Kamień naturalny, czy sztuczny, dobrze współgra z innymi materiałami, takimi jak tynk, szkło, drewno. Dlatego stosowany jest we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Oferowane przez producentów płytki dekoracyjne imitujące kamień naturalny mają kształt nieregularny albo są przycięte w jednakowe prostopadłościany. Zamówienie może obejmować także kolor wyrobu. Jednak należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na wykonanie oraz transport.

Ściana, na której zaplanowano naklejanie elementów, musi być starannie przygotowana - oczyszczona z wszelkich zabrudzeń. Jeśli powierzchnia jest gładka i czysta, można ją od razu gruntować. Gdy na ścianie znajduje się łuszcząca, odspajająca od podłoża farba - usuwa się ją. Później, dla wyrównania, w miejscach ubytków nakłada się masę szpachlową (gotową lub przygotowaną wg instrukcji producenta).

Następnie ścianę pokrywa się środkiem gruntującym, aby poprawić jej przyczepność. Dopiero po 24 h na tak przygotowanej i wyschniętej powierzchni można układać kamienne płytki. Przed ich przyklejeniem, należy sprawdzić, czy nie mają one widocznych wad. Krawędzie kamienia wyrównuje się szpachelką bądź papierem ściernym, a tę jego powierzchnię, na którą nakłada się klej elastyczny, oczyszcza szczotką drucianą.

Elementy z kamienia można docinać na odpowiednią długość, używając szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia. Zachowaniu jednolitego zabarwienia na całej powierzchni ściany sprzyja mieszanie materiału z kilku różnych opakowań. Wcześniej trzeba zaplanować punkty świetlne i w odpowiednich miejscach wykonać bruzdy pod kable.

Klejenie płytek można przeprowadzić na dwa sposoby. W pierwszym, klej nanosi się na płytki kamienne punktowo lub rozprowadza go równą warstwą szpachelką, a potem równomiernie dociska moduły do podłoża. W drugim, klej nanosi się na ścianę za pomocą pacy zębatej. Dzięki temu łatwiej uzyskać warstwę tej samej grubości. Ewentualnie dodatkowo szpachelką pokrywa się i płytki cienką warstwą kleju. W tej metodzie łatwiej uniknąć ich przypadkowego zabrudzenia.

Po całkowitym wyschnięciu spoiny, ścianę zabezpiecza się, spryskując ją impregnatem. Dzięki temu kamień łatwiej utrzymać w czystości.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającymL Kamień dekoracyjny, montaż z fugą (fot. Bruk-Bet)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Maks2
02-09-2021 06:57
Tylko akrylowa farba będzie dobra?To jest jakaś specjalna do kamienia dekoracyjnego?Duzo małych kosteczek, uskoków, myślisz ze będzie to dobrze wyglądać jak pomaluje?
podczytywacz
02-09-2021 00:22
Wygląda nieciekawie... zamaluj, niekoniecznie na ciemniejszy odcień... będziesz miał trochę zabawy... Jakąś akrylową farbą
Maks2
01-09-2021 23:52
Kamień gipsowy,
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz