Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Chciałabym nadać wnętrzu wyrazisty akcent i kawałek ściany w pokoju pokryć kamiennymi płytkami. Jak powinno się to wykonać?

aktualizacja: 2019-09-12 09:03:07

Odpowiedź eksperta: Kamień naturalny, czy sztuczny, dobrze współgra z innymi materiałami, takimi jak tynk, szkło, drewno. Dlatego stosowany jest we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Oferowane przez producentów płytki dekoracyjne imitujące kamień naturalny mają kształt nieregularny albo są przycięte w jednakowe prostopadłościany. Zamówienie może obejmować także kolor wyrobu. Jednak należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na wykonanie oraz transport.

Ściana, na której zaplanowano naklejanie elementów, musi być starannie przygotowana - oczyszczona z wszelkich zabrudzeń. Jeśli powierzchnia jest gładka i czysta, można ją od razu gruntować. Gdy na ścianie znajduje się łuszcząca, odspajająca od podłoża farba - usuwa się ją. Później, dla wyrównania, w miejscach ubytków nakłada się masę szpachlową (gotową lub przygotowaną wg instrukcji producenta).

Następnie ścianę pokrywa się środkiem gruntującym, aby poprawić jej przyczepność. Dopiero po 24 h na tak przygotowanej i wyschniętej powierzchni można układać kamienne płytki. Przed ich przyklejeniem, należy sprawdzić, czy nie mają one widocznych wad. Krawędzie kamienia wyrównuje się szpachelką bądź papierem ściernym, a tę jego powierzchnię, na którą nakłada się klej elastyczny, oczyszcza szczotką drucianą.

Elementy z kamienia można docinać na odpowiednią długość, używając szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia. Zachowaniu jednolitego zabarwienia na całej powierzchni ściany sprzyja mieszanie materiału z kilku różnych opakowań. Wcześniej trzeba zaplanować punkty świetlne i w odpowiednich miejscach wykonać bruzdy pod kable.

Klejenie płytek można przeprowadzić na dwa sposoby. W pierwszym, klej nanosi się na płytki kamienne punktowo lub rozprowadza go równą warstwą szpachelką, a potem równomiernie dociska moduły do podłoża. W drugim, klej nanosi się na ścianę za pomocą pacy zębatej. Dzięki temu łatwiej uzyskać warstwę tej samej grubości. Ewentualnie dodatkowo szpachelką pokrywa się i płytki cienką warstwą kleju. W tej metodzie łatwiej uniknąć ich przypadkowego zabrudzenia.

Po całkowitym wyschnięciu spoiny, ścianę zabezpiecza się, spryskując ją impregnatem. Dzięki temu kamień łatwiej utrzymać w czystości.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Redakcja BD
fot. Bruk-Bet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Mar 2018, 22:03

Montaż kamienia dekoracyjnego nie musi być trudny. Wystarczy odpowiednia instrukcja dostosowana do konkretnego typu kamienia (polecamy zerknąć tutaj: http://www.stegu.pl/porady/instrukcje-montazu/) i ciut wolnego czasu. Duma po zakończeniu remontu - bezcenna  W razie jakichkolwiek ...

time image

Gość lapp

11 Lut 2015, 21:10

Mam podobny kamień ze zdjęcia, sam go zamontowałem, jestem z siebie dumny. Impregnację polecam każdemu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny