Betonowe podkłady podłogowe. Zacieranie betonu krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Betonowe podkłady podłogowe. Zacieranie betonu krok po kroku

Cement jest podstawowym materiałem wiążącym, wykorzystywanym we wszystkich rodzajach budownictwa jako składnik mieszanek betonowych, zapraw i wielu produktów chemii budowlanej. Jest to spoiwo hydrauliczne, co oznacza, że proces jego twardnienia może przebiegać również pod wodą. W domach jednorodzinnych materiały betonowe są stosowane głównie przy pracach fundamentowych, tworzeniu podkładów podłogowych lub nawierzchni użytkowych. Czym charakteryzują się betonowe podłoża? Jak zacierać beton krok po kroku?

Betonowe podłoża - czym się charakteryzują?

Surowe podłoża z betonu, zwane taż jastrychem na konstrukcji stropowej czy na ocieplonym podłożu gruntowym, przeznaczone są najczęściej do pokrycia okładzinami podłogowymi, dostosowanymi do warunków użytkowania pomieszczenia. Niekiedy pozostawiane są w formie niewykończonej, np. w piwnicy czy w garażu. Jednak - oprócz nieatrakcyjnego wyglądu - są trudne do utrzymania w czystości, ponieważ beton pyli, a porowata struktura nie chroni przed wsiąkaniem zanieczyszczeń.

Nasilenie tych wad jest uzależnione od zestawienia składników mieszanki betonowej (głównie rodzaju cementu i klasy betonu), a także zabiegów pielęgnacyjnych po rozłożeniu pokrycia. Pylenie betonu jest zjawiskiem naturalnym i wiąże się z ciągłą reakcją chemiczną między związkami wapnia zawartymi w cemencie a dwutlenkiem węgla znajdującym się w powietrzu. Proces ten przebiega podobnie do wietrzenia skał naturalnych i nazywany jest karbonatyzacją betonu, która prowadzi do powierzchniowego jego kruszenia z emisją - powstającego w wyniku reakcji chemicznej pyłu - węglanu wapnia, a także odspojonych ziaren drobnego kruszywa. Temu zjawisku zapobiega pokrycie betonowej powierzchni powłoką ograniczającą dopływ dwutlenku węgla, która jednocześnie uszczelni podłoże.

Problemy podczas wykonywania podkładów podłogowych może stwarzać zjawisku skurczu mieszanki betonowej podczas twardnienia, co prowadzi do powstawania powierzchniowych pęknięć i naprężeń. Można temu zaradzić, tworząc tzw. dylatacje pośrednie lub układając zbrojenie przeciwprężne czy rozproszone. Istotne znaczenie ma również właściwa pielęgnacja twardniejącej mieszanki betonowej polegająca na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i zatarciu powierzchni.

Wykonywanie podkładów betonowych

Standardowy podkład betonowy powinien mieć klasę wytrzymałości co najmniej C20/25 i najczęściej przygotowywany jest z gotowych, zestawionych fabrycznie składników w agregacie mieszająco-pompowym - tzw. miksokrecie. Mieszanka betonowa powinna mieć odpowiednio gęstą konsystencję, co zapobiega rozwarstwieniu materiału. Zagęszczanie betonu z reguły nie jest konieczne przy stosunkowo cienkiej warstwie pokrycia lub wykorzystaniu listew wibracyjnych, które jednocześnie wyrównują powierzchnię.

Jak wykonać szlichtę cementową?

Zacieranie betonu krok po kroku

Istotnym zabiegiem na twardniejącym betonie jest zatarcie jego powierzchni. Ogranicza ono pojawienie się na wylewce tzw. mleczka cementowego i jednocześnie wygładza, utwardza i uszczelnia betonowe podłoże. Mleczko cementowe to zawiesina cementu w pojawiającej się na powierzchni wodzie, które ulega karbonatyzacji, a po wyschnięciu tworzy twardą, ale łuszczącą się powłokę, uniemożliwiającą utworzenie trwałego połączenia z pokryciem podłogowym, mocowanym na klej lub zaprawę.

Do zacierania powierzchni betonowych wykorzystuje się najczęściej zacieraczki mechaniczne, ale na niewielkich powierzchniach robi się to przy użyciu pacy. Moment przystąpienia do zacierania powinien odpowiadać stanowi stwardnienia betonu. Trudno określić, po jakim czasie można do niego przystąpić. W praktyce określa się to doświadczalnie, sprawdzając odpowiednią elastyczność podłoża - jeśli wejdziemy na betonową powierzchnię, powinien pozostać na niej płytki odcisk buta. Typowy sposób zacierania to wykończenie „na ostro”, co polega jedynie na wyrównaniu i uszczelnieniu powierzchni, która pozostaje dość chropowata. Bardziej zaawansowane zacieranie robione jest „na gładko” z użyciem preparatów uszczelniających, utwardzających i barwiących powierzchnię (w tzw. systemie DST), co pozwala na utworzenie, np. błyszczącej, jednolitej nawierzchni.

Zacieranie betonu
Zacieranie cienkowarstwowego betonu zacieraczką mechaniczną, fot. L. Jampolska.

Podkłady samorozlewne i wzmocnione 

Przy wyrównywaniu betonowego podłoża podłogowego grubość warstwy z tradycyjnego jastrychu cementowego nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm w najcieńszych miejscach. Specjalne zaprawy podłogowe pozwalają na znaczne zmniejszenie tej grubości - przy bezpośrednim nanoszeniu na wyrównywane podłoże tzw. wylewki samorozlewnej - nakładane są warstwą o grubości 2-10 mm. Przy prawidłowym wykonaniu uzyskuje się idealnie gładką powierzchnie, gdyż zaprawa przed stwardnieniem rozpływa się samoczynnie, tworząc równą płaszczyznę, podobnie jak lustro wody. Wylewanie takiej posadzki wymaga zapewnienia bardzo sprawnej organizacji, gdyż szybko twardnieje, a poszczególne porcje powinny łączyć się ze sobą w stanie płynnym. Bardzo istotne jest skuteczne zagruntowanie podłoża zabezpieczające przed odciąganiem wody z zaprawy.

Wylewka samorozlewna
Dzięki wylewce samorozlewnej można uzyskać idealnie gładką powierzchnię, fot. Weber.

Na podłożach wymagających zachowania spadku i o grubości wyrównania od 15 mm wykorzystywane są szybkowiążące zaprawy podłogowe, nakładane w tradycyjny sposób, które już następnego dnia można pokrywać, np. płytkami ceramicznymi. W przypadku układania jastrychu na warstwie separacyjnej (folii hydroizolacyjnej, papie), grubość jastrychu nie może być mniejsza niż 35 mm. Natomiast w przypadku pokrywania materiałów odkształcalnych (izolacji akustycznych i cieplnych ze styropianu, wełny mineralnej, pianki polietylenowej), dociskowa warstwa podłogowa musi mieć grubość co najmniej 45 mm z ewentualnym dodatkiem przeciwprężnym w postaci włókien rozproszonych.

Zacieranie cienkowarstwowego betonu zacieraczką mechaniczną
Wykonywanie podkładu podłogowego z jastrychu cementowego, fot. Atlas.

Gotowe wylewki średnio - i grubowarstwowe (do 40 mm i 80 mm) to produkty szybkowiążące o wysokiej wytrzymałości (do klasy C40), które są układane ręcznie bądź mechanicznie, a ich powierzchnia powinna być zawibrowana listwą i wyrównana zacieraczką.

Do wzmocnienia podkładów podłogowych - głównie ze względu na wyrównanie naprężeń skurczowych podczas twardnienia - wykorzystuje się dodatek do mieszanki betonowej tzw. zbrojenie rozproszone w postaci włókien polipropylenowych lub stalowych. Włókna z tworzywa, o dostosowanej do wymagań wytrzymałościowych długości, dodawane są podczas mieszania betonu w ilość 0,6-1,0 kg materiału na 1 m3 mieszanki betonowej, natomiast zbrojenie stalowe to wkład 15-40 kg /m3 betonu. W budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się włókna polipropylenowe, np. w jastrychach ogrzewania podłogowego bądź w pomieszczeniach gospodarczych, natomiast stalowe jako dodatek do podkładów podłogowych na gruncie lub w garażu.

Bezspoinowe pokrycia na podkładzie betonowym do wnętrz

Betonowemu podłożu można dość łatwo nadać własności użytkowe, pokrywając jego powierzchnię - po odpowiednim przygotowaniu polegającym na szlifowaniu i impregnacji - powłoką dekoracyjno-ochronną.

Do nakładania powłokowych pokryć podłogowych można przystąpić, gdy wilgotność betonowego podłoża nie przekracza 3% i po dokładnym okurzeniu powierzchni. Zależnie od grubości nakładanej warstwy, stosowane są różne techniki aplikacji. Powłoki malarskie w pomieszczeniach technicznych i gospodarczych nanosi się pędzlem lub natryskiem hydrodynamicznym bezpośrednio na odpowiednio przygotowane betonowe podłoże.

Do malowania podłogi najlepiej użyć farb chemoutwardzalnych na bazie żywicy epoksydowej lub poliestrowej. Dostępne są w kilku odmianach różniących się składem, rodzajem rozcieńczalnika, wymaganiami co do wilgotności podłoża. Przy pokryciach cienkowarstwowych dobrym materiałem są farby dwuskładnikowe, wodorozcieńczalne. Można je na nakładać nawet na wilgotny podkład, a malowanie wykonuje się przynajmniej jako dwuwarstwowe.

Posadzka betonowa
Odpowiednio wykończona posadzka betonowa jest eleganckim elementem wystroju wnętrz, fot. Bautech.

Większą trwałość nawierzchni zapewniają grubsze powłoki polimerowe (1-5 mm), przy czym umożliwiają one tworzenie dekoracyjnych pokryć wielobarwnych. Z reguły wymagane jest nałożenie 3 warstw żywicy. W przypadku tworzenia pokrycia wielokolorowego ostatnią warstwę wykonuje się z żywicy bezbarwnej. Inny sposób na dekorację takiej podłogi to rozsypywanie płatków lub włókien (głównie aluminiowych) na powierzchni nieutwardzonej jeszcze żywicy.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Bautech

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje