Trójwarstwowe deski podłogowe sprawdzają się przy dzieciach i gościach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Trójwarstwowe deski podłogowe sprawdzają się przy dzieciach i gościach

Chociaż fabrycznie deski zaimpregnowano olejowoskiem to wykonawcy doradzili nam położenie dodatkowego zabezpieczenia. Gorąco to polecamy - mówi Ania, która posadzkę układała w 2019 r.

Posadzka:

  • z trójwarstwowej deski podłogowej przemysłowo zaimpregnowanej olejowoskiem, grubość warstwy dekoracyjnej z dębu 4,5 mm, kolor Classic Vulcano; produkt polski.

Podkład: z wodnym ogrzewaniem podłogowym (pod nim termoizolacja ze styropianu o grubości 20-25 cm), anhydrytowy.

Decyzja: Oboje, z mężem, lubimy drewno, ze względu na jego wygląd, dodawanie wnętrzom przytulności, miłe wrażenie "ciepła" przy dotykaniu. Stworzyliśmy z niego podstawowy element wystroju domu. Ponieważ staraliśmy się ograniczyć ilość materiałów wykończeniowych i kolorystyki, w strefie dziennej użyliśmy drewno dębowe w rozmaitej formie, np. okładziny ściennej, mebli, schodów, no i koniecznie - wykończenia posadzki. Przy tej ostatniej musieliśmy poszukać desek na ogrzewanie podłogowe.

Wybraliśmy trójwarstwową wersję deski, z grubą częścią dekoracyjną. Starannie dopasowaliśmy jej kolor - musiał współgrać z miodowym odcieniem innych elementów drewnianych, jednocześnie z szarym kamieniem na obudowie kominka, oraz z betonową ścianą przy klatce schodowej. Najodpowiedniejszy wydał się nam odcień o ton ciemniejszy i nieco bardziej chłodny od barwy reszty drewna (po to, żeby połączył "ciepłe" tradycyjne elementy z "zimnymi" nowoczesnymi). Woleliśmy jasny surowiec na posadzce, bo wtedy odbija się od niego światło i w pomieszczeniach jest widniej, optycznie powiększa się przestrzeń, kurz i rysy nie odznaczają się tak, jak na ciemnych powierzchniach.

Deski z montażem (klejeniem), zamówiliśmy w specjalistycznym sklepie.

Posadzka ma odcień ciemniejszy i zimniejszy od reszty elementów z drewna
Posadzka ma odcień ciemniejszy i zimniejszy od reszty elementów z drewna.

Trójwarstwowe deski podłogowe - rady i przestrogi:

  • Zgodnie z zaleceniem producenta, posadzkarze przykleili deski do podkładu, wcześniej go zagruntowali (użyli elastycznych preparatów przeznaczonych na ogrzewanie podłogowe). Na obwodzie, przy ścianach, zostawili szczelinę dylatacyjną, którą na końcu zamaskowali listwami przypodłogowymi. Chociaż fabrycznie deski zaimpregnowano olejowoskiem to wykonawcy doradzili nam położenie dodatkowego zabezpieczenia. Argumentowali, że istniejąca powłoka ochronna jest dość miękka (więc trzeba ją będzie stosować olej raz w roku), natomiast kolejna warstwa z wosku (wskazali twardy olejowy) będzie bardziej trwała i wytrzymała. Zleciliśmy im zatem woskowanie poleconym preparatem i gorąco to polecamy, bo przez prawie 3 lata użytkowania ani razu nie musieliśmy całościowo odnawiać desek, choć mamy dwoje małych dzieci i często przyjmujemy gości. Wystarczy odkurzanie i mycie mopem.

    Ale przestrzegam - twardy wosk jest odporny na plamy z wina i soków, lecz nie na środek do mycia szyby w kominku (niestety kropla tego płynu wżarła się w deskę i zniszczyła również warstwę drewna, radzę na to bardzo uważać). Ponadto nie jest łatwo go zarysować (jednemu z gości się to udało, gdy usiadł na krześle z uszkodzoną filcową podkładką - łepek gwoździa zrobił bruzdy w wosku). Taka posadzka dobrze przewodzi ciepło w zimie, w lecie nie jest lodowata jak gres, przyjemnie chodzi się po niej boso. Wygląda naturalnie, efektownie i sprzyja osiągnięciu wrażeniu przytulności wnętrza.

  • Warto zamówić u producenta desek impregnat barwiący. Naprawiliśmy nim ubytek po środku do kominka, wykończyliśmy parapety w pokojach dzieci. Do mycia desek kupujemy specjalistyczny środek. O drewnianą podłogę staramy się dbać w sposób profesjonalny, żeby długo utrzymywać jej piękny wygląd.

Koszty ułożenia trójwarstwowych desek podłogowych:

  • deska 186 zł/m2 + 8% VAT + klej i grunt + montaż i dodatkowe zabezpieczenie woskiem twardym olejnym.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Trójwarstwowe deski zostały fabrycznie zabezpieczone olejowoskiem, po ułożeniu dodatkowo woskiem twardym olejowym.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje