Wadliwie wykonany taras - boczne płytki szybko odpadły

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wadliwie wykonany taras - boczne płytki szybko odpadły

Płytki ułożone na bokach płyty szybko odpadły. Okazało się, że przyczyną tego jest brak ciągłego podkładu z betonu i układanie okładziny na placki kleju - mówią Patrycja i Czarek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2006 r.

Taras:

 • na płycie betonowej, o pow. 40 m2. 
 • Wykończenie – płytki mrozoodpornego i antypoślizgowego gresu. 
 • Zadaszenie – pergola z płytami poliwęglanu (przydymionymi). 
 • Położenie – wzdłuż bocznej ściany domu, przy salonie i jadalni, wystawa na północ.

Decyzja: taras powstawał na raty. Najpierw wylaliśmy płytę z betonu, a po dwóch latach wykończyliśmy ją płytkami gresu. Zależało nam na stałym zadaszeniu, więc wtedy jeszcze wykonawcy skonstruowali z sosnowej kantówki pergolę oraz balustrady z trzech stron.

Mamy 2 owczarki kaukaskie i założenie było takie, żebyśmy my mogli z gośćmi przebywać na tarasie, a psy swobodnie biegać po ogrodzie. Dla bezpieczeństwa gości musimy mieć wtedy szczelnie zamkniętą balustradę. Gdyby nie groźne zwierzaki nie budowalibyśmy balustrady.

Ze względu na nie musieliśmy pójść w rozwiązanie klasyczne, czyli w betonową płytę i płytki gresu z fugami. Nie mogliśmy położyć na gruncie kostki brukowej, bo psy brudzą taras zabłoconymi łapami, więc potrzebowaliśmy nawierzchni wygodnej do mycia, bez szczelin wypełnionych piaskiem.

Niechlujnie wylana płyta z betonu i układanie płytek na "placki" kleju to powody odpadania płytek na bokach tarasu.
Niechlujnie wylana płyta z betonu i układanie płytek na "placki" kleju to powody odpadania płytek na bokach tarasu.
Płytę z betonu wykończono płytkami gresu, ogrodzono balustradą i zadaszono płytami poliwęglanu.
Płytę z betonu wykończono płytkami gresu, ogrodzono balustradą i zadaszono płytami poliwęglanu.

Taras z zadaszoną pergolą - rady i przestrogi:

 • Patrycja: nawierzchnia jest ok – możemy ją umyć wodą lub aktywną pianą, szybko schnie, nie płowieje, nie jest śliska, no i nie pęka. Płytki ułożone na bokach płyty szybko odpadły. Okazało się, że przyczyną tego jest brak ciągłego podkładu z betonu i układanie okładziny na placki kleju. Poza tym wykonawcy położyli płytki poziome i pionowe na styk, co ułatwiło wodzie wpływanie pod nie.

  Na razie ubytki zamaskowaliśmy pod głazami. Czarek dostał na urodziny od kolegi 8 ton kamienia i wspólnie z synami, pomysłowym sposobem na plandece, rozrzucił je wokół tarasu. Zadaszony i przewiewny taras jest cudowny w lecie!
   
 • Czarek: pergola z zadaszeniem jest przemyślana. Chodziło nam o stałe zadaszenie całego tarasu. Wybraliśmy przezroczyste, lecz przydymione płyty poliwęglanu. Przydymione są lepsze, bo pochłaniają jaskrawe światło, a jednak nie zaciemniają salonu. Taki zabieg był konieczny nawet na tarasie, skierowanym na północ.

  Najpierw mieliśmy na dachu płyty faliste, lecz po siedmiu latach wymagały wymiany, bo skruszały. Uszkodzili je również trochę strażacy, wezwani do zlikwidowania os na dachu domu. Zastąpiliśmy je płytami z profilem trapezowym i są bardziej wytrzymałe. Kantówkę sosnową raz na 2 lata myjemy myjką ciśnieniową, a potem konserwujemy barwionym impregnatem.

Taras z zadaszoną pergolą - koszty:

 • pergola – kantówka sosnowa 500 zł; 
 • robocizna 2000 zł; 
 • gres z położeniem – 3500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Lip 2019, 06:45

Normalne. 

time image

Gość

12 Lip 2019, 04:09

Zrobiłam w zeszłym roku balkon, nowa wylewkę, papęodporna na mróz, wszystko tak jak trzeba,na koniec beton i płytki, martwi mnie, że spod spodu wycieka biała ciecz, powiedział fachowiec, że to normalne, bo wszystko pracuje, czy to napewno dobrze? Zaznaczam, że po bokach nie położone ...

time image

Gość Anii81

24 Lip 2017, 11:49

Miałam podobny problem.Dom koło Krakowa,oczywiście na kredyt,mąż za granicą a ja zostałam sama z koszmarem.Taras robiono 2 razy w przeciągu 3 lat.Płytki odchodziły a ja nie mogłam się doprosić o poprawki (jeszcze była gwarancja).Jak dzieci się pokaleczyły nie wytrzymałam. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny