Kłopotliwe markizy w czasie burzy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kłopotliwe markizy w czasie burzy

Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje od roku.

aktualizacja: 2018-06-22 04:54:50

Parametry domu: parterowy o pow. 230 m2, z tarasem o pow. 70 m2.

Markizy:

  • w pełnej kasecie i bez kaset. Dwie górne markizy o szer. 300 cm i wysięgu 300 cm; dwie boczne o wym. 300 x 250 cm. 
  • Poszycie w markizach górnych – z grubej impregnowanej tkaniny akrylowej, odpornej na wodę i promienie UV, kolor szary; w markizach bocznych – z tkaniny cieńszej, siatkowej. 
  • Konstrukcja bez składanych ramion, poszycie przesuwa się w aluminiowych prowadnicach, przytwierdzonych do konstrukcji pergoli z aluminium. 
  • Gwarancja 3 lata.

Sterowanie: markizy na dachu pergoli wyposażyliśmy w czujnik wiatru, regulujemy nimi dwoma pilotami, boczne na ścianie – tylko ręcznie, przy pomocy korbki. Poprosiliśmy monterów o wyregulowanie czujnika wiatru tak, aby uruchamiał się dopiero wtedy, kiedy wiatr wieje dłużej niż 10 sekund i jest silniejszy. Nie chcieliśmy, żeby markizyreagowały na każdy podmuch. Nie zastosowaliśmy czujnika słońca w obawie, że w zimie markizy niepotrzebnie zasłonią wnętrza.

Lokalizacja: na pergoli, zwróconej na południe.

Montaż: wykonali fachowcy z firmy, produkującej markizy. Na konstrukcję i markizy czekaliśmy 4 tygodnie.

Na dachu pergoli zamontowano dwie markizy, regulowane pilotem, na ścianie – dwie boczne markizy, obsługiwane ręcznie Poszycie chowa się całkowicie w pełnej i szczelnej kasecie
Na dachu pergoli zamontowano dwie markizy, regulowane pilotem, na ścianie – dwie boczne markizy, obsługiwane ręcznie Poszycie chowa się całkowicie w pełnej i szczelnej kasecie

Decyzja: dom ma prostą nowoczesną bryłę, do której nie pasują tradycyjne markizy w paski i z falbanką. W Internecie znaleźliśmy więc producenta nowoczesnych markiz, który pokazał nam również aluminiowe profile, idealne do zbudowania, zgodnie z naszym wcześniejszym planem, dwóch pergoli na tarasie w kształcie litery L.

Wybraliśmy solidne profile, odrzuciliśmy mniejsze i lżejsze. Chodziło o to, żeby pergole miały solidny, kształtny szkielet, pasujący do niskiej mocnej bryły domu i dekorowały ją przez cały rok. Dlatego na ich dachu ułożyliśmy kilka belek, choć każda z górnych markiz porusza się w prowadnicach, przytwierdzonych tylko do dwóch. Poszycie górnych markiz jest grubsze, dając głębszy cień, niż czynią to boczne. Te na dachu pergoli mają za zadanie chronić taras i wnętrza dzienne przed słońcem, intensywnym światłem i gorącem, natomiast te boczne – przed gorącem i przechodniami, bo pergola znajduje się blisko drogi.

Aluminiowa konstrukcja powstała z polskich materiałów, markizy ze szwajcarskich. Mąż zamocował na dachu konstrukcji taśmy LED-owe. Z markiz jesteśmy bardzo zadowoleni, bo dzięki nim taras stał się bardziej funkcjonalny. Już z niego nie uciekamy, kiedy jest słonecznie. Wnętrza także są teraz chłodniejsze.

Boczne markizy na południowej ścianie pergoli łopoczą podczas wiatru, choć są przymocowane do stalowych linek Czujnik wiatru automatycznie uruchamia pracę górnych markiz
Boczne markizy na południowej ścianie pergoli łopoczą podczas wiatru, choć są przymocowane do stalowych linek Czujnik wiatru automatycznie uruchamia pracę górnych markiz

Górne i boczne markizy - porady i przestrogi:

  • Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz.

    Zaczynamy też czuć potrzebę dołożenia trzeciej bocznej, na zachodniej krawędzi pergoli, bo tamtędy wpada słońce po południu. Osłonięcie markizami z trzech stron sprawi, że pergola okazyjnie zmieni się w intymny pokój. Wadą bocznych markiz, umocowanych do stalowych linek, jest łopotanie podczas wiatru.

Górne i boczne markizy - koszty zakupu i montażu:

  • markizy z pergolami 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość piter82

30 Kwi 2015, 12:24

Witam pania,szukałem w sieci coś podobnego co pani posiada a tu proszę niespodzianka miła :) jestem również zainteresowany takim układem jak w treści opisane, jak mogę znaleźć firmę która posiada takie cuda? Czy jest możliwość złożenia samemu takiej konstrukcji,zaznacze ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny