Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras...

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras...

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras, ponieważ się bardzo brudzą. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, użytkuje taras od 2009 r.

Drewno sosnowe stolarz zabezpieczył farbą do drewna. Po 5 latach widać ubytki od nasłonecznionej strony

Powierzchnia: tarasu 30 m2, domu 200 m2, działki 970 m2. Taras na podniesionej płycie betonowej o długości 11,5 m i szerokości do 4 m, wykończony płytkami klinkierowymi (30 x 30 cm), umocowanymi na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej.

 

Zadaszenie: ażurowa pergola z kantówki sosnowej nad 1/3 powierzchni tarasu.

 

Położenie: południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie i jadalni.

 

Decyzja: dom, który powstał według projektu z katalogu, miał zaprojektowaną z tyłu betonową płytę bez żadnego zadaszenia. Nie zmieniłem tego klasycznego rozwiązania i podczas wykańczania budynku zleciłem ułożenie na płycie i schodach płytek z klinkieru.

 

Wybrałem ten tradycyjny materiał, bo na końcu budowy już brakowało mi pieniędzy, a pasował do koloru dachu. Dopiero po upływie roku poprosiłem stolarza o zbudowanie pergoli nad częścią tarasu. Jako osłona przed słońcem bardziej mi się podoba, niż markiza. Nie chciałem pełnego dachu, dlatego ażurową konstrukcję obsadziłem glicynią oraz winoroślą.

Płytki z klinkieru na taras - rady i przestrogi:

 • Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru, ponieważ się bardzo brudzą. Widać na nich kurz oraz ślady butów. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. Czarnych plam nie daje się umyć. Nawierzchnia nie jest natomiast śliska, a przez 5 lat żadna z płytek nie odpadła.

   

  Płyta tarasowa nieznacznie osiadła w gruncie, co widzę po małej szparze przy cokole. Muszę uzupełnić elastyczną fugę. Dziś zbudowałbym taras na gruncie, bez płyty betonowej, który wykończyłbym nowoczesnymi wyrobami z betonu.

   

 • Odpowiada mi wielkość, kształt, zadaszenie oraz ekspozycja tarasu. Jedynym mankamentem jest materiał na posadzce. W Polsce jest tak mało dni słonecznych, że lubię pogrzać się w słońcu. Tylko niekiedy rozkładam dodatkowo parasol pod pergolą. W zasadzie pnącza wystarczają do ochrony przed słońcem. Komunikacja z tarasem jest wygodna, potrawy podaję na taras przez okno w jadalni.

   

 • "Parasol" gazowy świetnie zdaje egzamin, pod warunkiem, że nie ma wiatru. Jeśli jest, ciepło szybko się rozwiewa. Parasol służy głównie wieczorami. Jedna butla gazowa (11 kg gazu za 50 zł) wystarcza na kilkugodzinne ogrzewanie przez 10 dni. Używam jej zwykle przez piątek, sobotę i niedzielę, a napełniam co miesiąc. Nie polecam natomiast promiennika elektrycznego, bo zużywa dużo prądu – ma moc 2000 W, a daje średnie efekty.
Na stropie pergoli umocowano promiennik elektryczny (rzadko się go używa, bo jest energochłonny) Ażurowa pergola latem jest obrośnięta pnączami

Płytki z klinkieru na taras - koszty:

 • Płytki z klinkieru 5000 zł. 
 • Pergola, kratownice i barierki 4000 zł. 
 • Meble 700 zł. 
 • "Parasol" gazowy 800 zł. 
 • Promiennik elektryczny 250 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat [b]Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras, ponieważ się bardzo brudzą. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się ...

time image

Gość stach

20 Cze 2016, 10:09

Cytat Oczywiscie kostka brukowa czy płyty odpadają bo jest taras wylany z betonu A dlaczego oczywiście odpadają???Przy zachowaniu pewnych warunków (odległość/wysokość do progu drzwi tarasowych, możliwość odwodnienia, ...

time image

20 Cze 2016, 08:24

Drewno naturalne, drewno egzotyczne lub deska kompozytowa i na samym końcu ewentualnie płytki ceramiczne lub im podobne.

time image

Gość Damian

20 Cze 2016, 08:15

Witam, co zatem na betonowy taras polecacie? Proszę o rady. Oczywiscie kostka brukowa czy płyty odpadają bo jest taras wylany z betonu

time image

29 Sie 2015, 17:52

Zawsze możesz je jeszcze porządnie umyć i zaimpregnować. A zamiatanie nie zależy od nawierzchni.

time image

Gość Ela

29 Sie 2015, 04:56

Płytki z klinkieru na taras to porażka ciągłe mycie a i tak taras jest brudny --tragedia nikomu nie polecam

time image

Gość Ela

29 Sie 2015, 04:55

Płytki z klinkieru na taras to porażka ciągłe mycie a i tak taras jest brudny --tragedia nikomu nie polecam

time image

Gość Taymoo

31 Mar 2015, 06:28

no cóż człowiek uczy się na błędach, nam na szczęście znajomy od razu doradził by pójść w stronę właściwych płyt tarasowych i je zaimpregnować to i nam zaoszczędziło problemów.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny