Ogrodzenie z bloczków: stylowo, szybko i prosto!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrodzenie z bloczków: stylowo, szybko i prosto!

Po budowie domu nadchodzi czas na aranżację przestrzeni dookoła posesji. Pierwsze pytanie, które się wówczas nasuwa, to: z czego zbudować ogrodzenie wokół domu. Podpowiadamy, jak można je wznieść w szybki, prosty i stylowy sposób z pustaków betonowych.

aktualizacja: 2022-03-01 07:33:27
Polbruk S.A.

Materiałów, z których można zbudować ogrodzenie wokół domu, jest naprawdę wiele. Począwszy od naturalnych, takich jak kamień czy drewno poprzez różnego rodzaju panele ogrodzeniowe, siatki metalowe, aż po tworzywa sztuczne. Najciekawszym rozwiązaniem pod względem estetyki, prostoty i szybkości budowy są pustaki betonowe. Ich atutem jest również trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym zachowują efektowny wygląd przez długie lata. Ich niewątpliwą zaletą jest również design, a także dostępna bogata gama kolorystyczna, która pozwala na dopasowanie ich do stylu niemal każdej posesji.

Nowocześnie czy klasycznie?

Choć wszystkie dostępne na rynku pustaki betonowe mają geometryczny, prostokątny kształt, to różnią się one fakturą. Gładka jest szczególnie chętnie stosowana w nowoczesnych aranżacjach, gdzie pożądane jest wyeksponowanie "betonowego" charakteru prefabrykatów. Do tego zadania idealnie nadaje się ogrodzenie Neo. Jest to pustak o wymiarze 20x60 cm i wysokości 10 cm, który występuje w dwóch pełnych kolorach - grafitowym i stalowym.

Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo

Podobny efekt ogrodzenia zbudowanego z "betonowych" prostopadłościanów uzyskamy, wykorzystując bloczki ogrodzeniowe Murro dostępne w tych samych odcieniach. Mają również gładką fakturę i są nieco krótsze niż Neo - 50 cm długości, ale za to są wyższe o 10 cm. Ogrodzenie Murro doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach, ale również tam, gdzie mile widziany jest wygląd naturalnego kamienia, bowiem doskonale imituje jego niejednorodną barwę.

Za wrażenie to odpowiada melanżowy charakter dostępnych wersji kolorystycznych, które łączą w sobie kilka barw kryjących się pod nazwami: nerino (biało-szaro-czarny), nerino blue (biało-szaro-niebieski), onyx (biało-szaro-pomarańczowy) oraz latte (biało-jasno-piaskowy). Pierwsze trzy doskonale sprawdzają się jako ogrodzenia posesji zaaranżowanych w stylach: nowoczesnym, skandynawskim oraz japońskim. Ostatnia pozwala stworzyć idealną granicę dla posiadłości w stylu klasycznym, który cechuje się elegancją i ponadczasowością.

Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro

A może kamienna faktura?

Nie wszystkie betonowe pustaki służące do budowy ogrodzenia posiadają gładką fakturę. Część z nich swoim wyglądem przypomina ciosany, nieregularny kamień. Tym właśnie przyciąga wzrok faktura łamana. Prefabrykaty o nieregularnej powierzchni są obecnie bardzo popularne. Używa się ich do budowy ogrodzeń wszędzie tam, gdzie pożądany jest kamień o naturalnym wyglądzie.

Przykładem jest ogrodzenie Antara II. Elementy tego systemu ogrodzeniowego posiadają wymiar 40x18 cm oraz wysokość 20 cm i są dostępne w dwóch fakturach łamanych (dwukrotnie i czterokrotnie) oraz w czterech wersjach kolorystycznych. Pierwsze dwie to szarości, grafitowy i nerino, które znakomicie nadają się do budowy kamiennych murów dookoła posesji w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim, a nawet angielskim. Natomiast pozostałe dwa odcienie, czyli paloma i latte, pozwalają stworzyć ogrodzenia posesji zaprojektowanych w stylu śródziemnomorskim. Pierwszy z nich jest bardziej zbliżony klimatem do ciepłej Grecji, natomiast drugi do słonecznych Włoch i gorącej Hiszpanii.


Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II

Ażurowe czy pełne?

Po wyborze rodzaju, faktury i kolorystyki prefabrykatów do budowy ogrodzenia, należy zastanowić się nad jego charakterem. Czy będzie to pełny, lity mur, czy może w większym stopniu zależy nam na ogrodzeniu o nieco bardziej otwartej formule, które umożliwia szeroki dopływ światła do ogrodu. Wybór konstrukcji często jest uwarunkowany położeniem nieruchomości.

Jeśli znajduje się ona blisko ruchliwej ulicy, to bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie pełne ogrodzenie. Zapewnia ono barierę akustyczną dla hałasu dobiegającego z ulicy, a także tworzy granicę chroniącą naszą prywatność. Mankamentem tego rozwiązania jest dość mocne ograniczenie dostępu światła do ogrodu. To jest z kolei atutem ogrodzenia ażurowego, gdzie pomiędzy słupkami zbudowanymi z prefabrykatów umieszczamy przęsła wykonane z metalu, drewna czy innych materiałów. Dzięki temu promienie słoneczne mają swobodny dostęp do roślin w ogrodzie. Minusem tego rozwiązania jest z kolei mniejsza ochrona prywatności oraz brak jakiejkolwiek ochrony przed hałasami otoczenia. Z tego właśnie powodu ogrodzenie należy dobrać do indywidulanych preferencji, zawsze powinno ono odpowiadać naszym potrzebom i lokalizacji posesji.

Szybki przepis na sukces

Ogrodzenia z bloczków betonowych to nie tylko ciekawy i uniwersalny design, który sprawdzi się w aranżacjach posesji zaprojektowanych w różnych stylach. Są one również łatwe i szybkie w budowie. Wznosząc je musimy jednak zachować odpowiednią kolejność prac, aby uzyskać właściwy efekt. Na początku należy wytyczyć ogrodzenie w terenie, uwzględniając przy tym rozmieszczenie bram, furtek i innych elementów, takich jak na przykład wiata śmietnikowa. Gdy już to zrobimy, wykonujemy fundament o szerokości minimum 30 cm i na głębokość równą strefie przemarzania gruntu.

Warto tutaj pamiętać także o szczelinach dylatacyjnych, które chronią ogrodzenie przed zmienną wilgotnością, temperaturą czy osiadaniem jego elementów. Po 24 godzinach należy wykonać szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość musi wynosić minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości muru. W ławie umieszcza się następnie elementy zbrojenia, które wzmacniają fundament oraz umożliwiają przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie ewentualnych słupków. W przypadku, gdy decydujemy się na pełny mur, zbrojenie pionowe nie jest konieczne. W dalszej kolejności elementy poziome należy zalać betonem klasy C20/25. Po tej czynności trzeba wykonać jeszcze izolację poziomą zapobiegającą podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od dołu.

Na końcu montujemy ogrodzenie i łączymy bloczki na mokro z użyciem zaprawy. Gdy budujemy ogrodzenie pamiętajmy, że w murze musimy umieścić odpowiednie mocowania tak, żeby móc później osadzić w nich bramę czy furtkę. W przypadku ogrodzeń niepełnych konieczny jest również montaż elementów, do których zamontujemy przęsła. Zwieńczeniem wysiłków przy budowie ogrodzenia jest umieszczenie na szczycie konstrukcji daszków, których funkcją jest ochrona jej przed warunkami atmosferycznymi. Jak widać nie jest to zadanie specjalnie skomplikowane, aczkolwiek wymaga wprawy i nieco pracy.

Zaprojektuj swoje ogrodzenie w bezpłatnej aplikacji

Ogrodzenie można samodzielnie zaprojektować przy pomocy "Kalkulatora ogrodzeń". Jest to bezpłatna i intuicyjna aplikacja, która pozwala na przygotowanie projektu oraz dokonanie jego szacunkowej wyceny.

Można w niej wybrać klasyczny lub nowoczesny styl posesji oraz rodzaj elewacji, a także preferowane kolory bloczków ogrodzeniowych. Program umożliwia narysowanie schematu ogrodzenia w układzie liniowym. Podpowiada też domyślne rozwiązania na frontowe ogrodzenie - z miejscem na furtkę oraz bramę w standardowych wymiarach, ale łatwo można je zmienić, podobnie jak wymiary przęseł czy ilość warstw muru. Każda zmiana jest widoczna dzięki podglądowi 3D. Efekt końcowy to raport z wykazem użytych produktów i orientacyjny kosztorys.

Kalkulator jest dostępny na stronie: www.polbruk.pl/pl/kalkulator-ogrodzen.html

W przypadku budowy ogrodzenia z pustaków betonowych, pewne jest, że bez problemu dobierzemy wygląd prefabrykatów do stylu posesji, a także zyskamy ogrodzenie, które będzie ozdobą i wizytówką domu na lata.

Polbruk S.A. - to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc - jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Mar 2022, 15:11

No i nie ma żurawi przy studniach ani sławojek na podwórkach...

time image

Gość Nmnnrn

31 Mar 2022, 15:01

Te sztampowe, bezduszne szare, czarne metalowe, nowoczesne ogrodzenia zalały teraz Polskę a nie pasują do polskiego krajobrazu, zwłaszcza o charakterze zabytkowym. Ile ładniejsze są klasyczne z pionowych prętów ogrodzenia. Na wsi, w małych miastach (niektore regiony mazowieckiego, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje