Dlaczego warto wybrać ogrodzenia betonowe i jak to jest z montażem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego warto wybrać ogrodzenia betonowe i jak to jest z montażem?

Dzisiejsza nowoczesna technika budowlana pozwala osiągnąć rozmaite wzory i kolory natychmiast produktów. Do takich zaliczamy również ogrodzenia wykonane z prefabrykowanego betonu, gotowe do natychmiastowej instalacji. Poznajmy sposób ich montażu.

aktualizacja: 2021-07-16 08:26:26

Najczęściej wybierane wzory ogrodzeń z betonu

Dużą popularnością cieszą się ogrodzenia betonowe bazujące na następujących szablonach wzorcowych.

Wzory ogrodzeń betonowych jednostronne:

  • Bloczek łupany modern: w dwóch wariantach, ze słupkiem ozdobnym oraz daszkami na płytę;
  • Żaluzja imitująca naturalne drewno;
  • Klinkier;
  • Piaskowiec: łuk, słupek ozdobny, ażur prosty, ażur w ramce łuk lub jego bezbramkowa odmiana;
  • Cegła: w kratę łuk, prosta łuk, antyczna;
  • Kamień wyciskany;
  • Brykiet: francuski ażur środek, ażur prosty, ażur fala bądź piłka ażurowa.

Wzory ogrodzeń betonowych dwustronne:

Czy warto stawiać ogrodzenia betonowe?

Beton jest jednym z najtrwalszych materiałów, który kiedykolwiek wymyślono. Nie szkodzą mu ulewne deszcze, silne wiatry, czy srogie śnieżyce. Powstające z niego konstrukcje np. bloki mieszkalne, studzienki kanalizacyjne, ogrodzenia służą społeczności lokalnej przez długie lata.

Zaletą systemu stałego ogrodzenia jest jego łatwa aranżacja - jego powierzchnię możemy pomalować ulubionym kolorem.

Jakie są ceny ogrodzenia betonowego?

Ogrodzenia betonowe pozostają na przyzwoitym oraz niezawyżonym poziomie. Kupimy je w cenie rozpoczynającej się od ok. 240 zł za kompletny element betonowy w odcieniach szarości o wysokości: 1,56 m. Innymi oferowanymi wysokościami na rodzimym rynku są: 1,50 m, 1,86 m, 2,16 m. Pamiętajmy - na ostateczną cenę mają wpływ: wysokość elementów ogrodzenia, kolorystyka i inne dodatki dekoracyjne.

Montaż betonowego ogrodzenia w praktyce

Jak zamontować betonowe ogrodzenie? Wykonanie systemu przydomowego ogrodzenia nie jest skomplikowaną czynnością. Konstrukcja ta jest przystosowana do szybkiej instalacji. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie usługi, w której pakiecie otrzymamy dostarczenie prefabrykowanych gotowych modułów + ich montaż na miejscu.

Możemy zdecydować się na samodzielne zainstalowanie ogrodzenia z pomocą osób, które nie boją się wytężonej pracy (przęsła są bardzo ciężkie). 

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać podczas montażu ogrodzenia betonowego, to wytyczenie przebiegu linii płotu w podłożu ziemi. Używajmy do tego celu lin stalowych lub sznurków lnianych. Regulacja ich naprężenia nie sprawi nam najmniejszego problemu, dzięki nim precyzyjnie określimy położenie szkieletu ogrodzenia. Pamiętajmy, że co do centymetra musimy odmierzyć odstępy pomiędzy słupkami ogrodzenia.

Istotne jest dobre rozplanowanie słupków, jeszcze przed ich zalaniem. Zalecamy ich osadzanie na głębokości od 65 do 120 cm poniżej punktu głębokości przemarzania gruntu. Ich wymiary muszą wynosić przynajmniej: 40×60 cm.

Należy odczekać 2-3 dni, aby betonowe słupki ogrodzeniowe nabrały wytrzymałości, po czym możemy zacząć instalowanie przęseł ogrodzenia pomiędzy nimi.

Pamiętajmy, że opcja samodzielnego montażu może finalnie okazać się bardziej czasochłonna i droższa.

Jeżeli do tej pory nie wyznaczaliśmy punktów granicznych naszej działki budowlanej, powinniśmy zlecić ich oznakowanie geodecie. Pozwoli to uniknąć nam ewentualnego sporu z sąsiadem o przebiegającą przez jego terytorium ogrodzenie.

Podsumowanie

W sytuacji domu zbudowanego na piaszczystym gruncie, zdecydowanie odradzamy wykonywanie spłycania dołów pod słupki. Ponieważ cała konstrukcja po zakończeniu montażu może zawalić się pod własnym ciężarem. Winę za taki stan rzeczy wówczas ponoszą zbyt płytko osadzone słupki w ziemi. Wiemy już jak przeprowadzić procedurę montażu płotu, teraz wystarczy zakasać rękawy i zabrać się do pracy.

Redakcja BD
fot. PREF-BET Systemy Ogrodzeń

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Paź 2021, 07:34

E tam, za tujami płotowi wszystko jedno z czego jest.

time image

Gość Architekt

17 Paź 2021, 06:41

Betonowe ogrodzenie to fatalny pomysł , wygląda to okropnie. Może nadaje się do ogrodzenia chlewni albo kurnika. Na pewno nie dla domu.

time image

Gość Brtaej

23 Wrz 2017, 18:55

Czesc. Czy wie ktos gdzie moge kupic bloczki jak w powyzszych przyhladach ale w rozmiarach najlepiej 29x29 x wysokosc zalezna od ilosc parti ktora ma 10 cm plus oczywiscie doliczenie fugi miedzy nimi

time image

Gość marcin

04 Sie 2015, 11:29

Ogrodzenia betonowe są trwałe i nie kosztują wiele. Płaciłem po 80zł za przęsło.

time image

04 Mar 2014, 20:14

Moja gmina dba o wyglad i asekuracyjnie (gdyby komus wpadl do glowy glupi pomysl) zabrania stawiania betonowych plotow

time image

04 Mar 2014, 19:39

Cytat przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny). Teraz to pojechałeś po bandzie.

time image

04 Mar 2014, 19:14

Ogrodzenia betonowe są bardzo popularne i stosunkowo niedrogie. Zwykle są alternatywą dla znacznie droższych ogrodzeń kamiennych, przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny).Ogrodzenia betonowe mogą występować ...

time image

26 Cze 2009, 20:56

Ja takie mam od ulicy kupiłem tylko grube słupy i dolne płyty a sztachetki zrobiłem sam

time image

Gość ula

26 Cze 2009, 07:44

Właśnie czegoś takiego szukałam, może to w końcu rozwiąże mój problem z wyborem ogrodzenia do domu, zwłaszcza, że skorzystam jeszcze z informacji, które znalazłam na bo wydają się rozsądne.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje