Ogrodzenia betonowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-07-12 03:36:45
Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia betonowe są bardzo popularne i stosunkowo niedrogie. Zwykle są alternatywą dla znacznie droższych ogrodzeń kamiennych, przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny).

Słupki z wibroprasowanego, barwionego w masie betonu w zależności od koloru mogą imitować np. piaskowiec
Słupki z wibroprasowanego, barwionego w masie betonu w zależności od koloru mogą imitować np. piaskowiec (fot. Gigam-Bis)

Ogrodzenia betonowe mogą występować w postaci prefabrykowanych paneli, zbrojonego betonu monolitycznego, a także różnego rodzaju bloczków i pustaków. Prefabrykaty betonowe mogą mieć różne kolory i faktury.

Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli

Jednym z najtańszych ogrodzeń w ogóle jest ogrodzenie z prefabrykowanych paneli, wykonanych z zagęszczonego przez wibrowanie betonu. Ma ono tę zaletę, że szybko się je montuje i rozmontowuje. Ogrodzenie składa się z betonowych, kwadratowych słupków o wysokości od 1 m do 2,5 m z przebiegającymi wzdłuż dwóch boków rowkami, w które wsuwa się betonowe panele. Słupki wystarczy wkopać w ziemię i zalać betonem, a następnie umieścić między nimi panele.

 

Tego typu ogrodzenia dostępne są w wielu wzorach (także ażurowe), jednak najlepiej prezentują się chyba te najprostsze, o gładkiej fakturze bez zdobień. Wadą płotów z betonowych paneli jest niezbyt atrakcyjny wygląd. Ogrodzenia takie można pomalować farbą akrylową, która dobrze łączy się z podłożem betonowym i jest stosunkowo tania lub jeszcze lepszą, choć nieco droższą, farbą silikatową. Można także obsadzić je krzewami lub pnączami. W sprzedaży dostępne są także panele z barwionego betonu (wtedy nie trzeba ich okresowo malować).

Ogrodzenie ze zbrojonego betonu monolitycznego

Kolejny typ ogrodzenia to ogrodzenie ze zbrojonego betonu monolitycznego. Aby nie wyglądało ono zbyt surowo, można obłożyć je płytkami kamiennymi lub klinkierowymi, ewentualnie pomalować i obsadzić pnączami. Innym rozwiązaniem jest tzw. suchy mur, czyli system kształtek betonowych z wyprofilowanymi w nich u dołu zamkami.

 

Ustawione bez zaprawy ogrodzenie (odpada nam konieczność spoinowania) zbroi się prętami stalowymi i wypełnia wewnątrz (od góry) betonem. Powierzchnia kształtek może imitować kamienie naturalne (granit, piaskowiec) o fakturze gładkiej lub łupanej, barwione na różne kolory. Ogrodzenia takie są trwałe, ładne i tańsze od konstrukcji z naturalnego kamienia.

Ogrodzenia z betonowych bloczków

Betonowe płoty można wznosić także z litych, łupanych bloczków, imitujących łupane kamienie (najczęściej piaskowiec). Są one dostępne w różnych kształtach, kolorach i fakturach. Elementy mogą być łupane jednostronnie lub dwustronnie. Układa się je jak cegły. Ogrodzenia z betonowych bloczków znakomicie komponują się z elementami kutymi i drewnianymi panelami.

Tomasz Wojciuk

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Brtaej

23 Wrz 2017, 18:55

Czesc. Czy wie ktos gdzie moge kupic bloczki jak w powyzszych przyhladach ale w rozmiarach najlepiej 29x29 x wysokosc zalezna od ilosc parti ktora ma 10 cm plus oczywiscie doliczenie fugi miedzy nimi

time image

Gość marcin

04 Sie 2015, 11:29

Ogrodzenia betonowe są trwałe i nie kosztują wiele. Płaciłem po 80zł za przęsło.

time image

04 Mar 2014, 20:14

Moja gmina dba o wyglad i asekuracyjnie (gdyby komus wpadl do glowy glupi pomysl) zabrania stawiania betonowych plotow

time image

04 Mar 2014, 19:39

Cytat przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny). Teraz to pojechałeś po bandzie.

time image

04 Mar 2014, 19:14

Ogrodzenia betonowe są bardzo popularne i stosunkowo niedrogie. Zwykle są alternatywą dla znacznie droższych ogrodzeń kamiennych, przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny).Ogrodzenia betonowe mogą występować ...

time image

26 Cze 2009, 20:56

Ja takie mam od ulicy kupiłem tylko grube słupy i dolne płyty a sztachetki zrobiłem sam

time image

Gość ula

26 Cze 2009, 07:44

Właśnie czegoś takiego szukałam, może to w końcu rozwiąże mój problem z wyborem ogrodzenia do domu, zwłaszcza, że skorzystam jeszcze z informacji, które znalazłam na bo wydają się rozsądne.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny