Najczęściej wybierane wzory ogrodzeń z betonu
Dużą popularnością cieszą się ogrodzenia betonowe bazujące na następujących szablonach wzorcowych.
Wzory ogrodzeń betonowych jednostronne:
- Bloczek łupany modern: w dwóch wariantach, ze słupkiem ozdobnym oraz daszkami na płytę;
- Żaluzja imitująca naturalne drewno;
- Klinkier;
- Piaskowiec: łuk, słupek ozdobny, ażur prosty, ażur w ramce łuk lub jego bezbramkowa odmiana;
- Cegła: w kratę łuk, prosta łuk, antyczna;
- Kamień wyciskany;
- Brykiet: francuski ażur środek, ażur prosty, ażur fala bądź piłka ażurowa.
Wzory ogrodzeń betonowych dwustronne:
Czy warto stawiać ogrodzenia betonowe?
Beton jest jednym z najtrwalszych materiałów, który kiedykolwiek wymyślono. Nie szkodzą mu ulewne deszcze, silne wiatry, czy srogie śnieżyce. Powstające z niego konstrukcje np. bloki mieszkalne, studzienki kanalizacyjne, ogrodzenia służą społeczności lokalnej przez długie lata.
Zaletą systemu stałego ogrodzenia jest jego łatwa aranżacja - jego powierzchnię możemy pomalować ulubionym kolorem.
Jakie są ceny ogrodzenia betonowego?
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Ogrodzenia betonowe pozostają na przyzwoitym oraz niezawyżonym poziomie. Kupimy je w cenie rozpoczynającej się od ok. 240 zł za kompletny element betonowy w odcieniach szarości o wysokości: 1,56 m. Innymi oferowanymi wysokościami na rodzimym rynku są: 1,50 m, 1,86 m, 2,16 m. Pamiętajmy - na ostateczną cenę mają wpływ: wysokość elementów ogrodzenia, kolorystyka i inne dodatki dekoracyjne.
Montaż betonowego ogrodzenia w praktyce
Jak zamontować betonowe ogrodzenie? Wykonanie systemu przydomowego ogrodzenia nie jest skomplikowaną czynnością. Konstrukcja ta jest przystosowana do szybkiej instalacji. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie usługi, w której pakiecie otrzymamy dostarczenie prefabrykowanych gotowych modułów + ich montaż na miejscu.
Możemy zdecydować się na samodzielne zainstalowanie ogrodzenia z pomocą osób, które nie boją się wytężonej pracy (przęsła są bardzo ciężkie).
Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać podczas montażu ogrodzenia betonowego, to wytyczenie przebiegu linii płotu w podłożu ziemi. Używajmy do tego celu lin stalowych lub sznurków lnianych. Regulacja ich naprężenia nie sprawi nam najmniejszego problemu, dzięki nim precyzyjnie określimy położenie szkieletu ogrodzenia. Pamiętajmy, że co do centymetra musimy odmierzyć odstępy pomiędzy słupkami ogrodzenia.
Istotne jest dobre rozplanowanie słupków, jeszcze przed ich zalaniem. Zalecamy ich osadzanie na głębokości od 65 do 120 cm poniżej punktu głębokości przemarzania gruntu. Ich wymiary muszą wynosić przynajmniej: 40×60 cm.
Należy odczekać 2-3 dni, aby betonowe słupki ogrodzeniowe nabrały wytrzymałości, po czym możemy zacząć instalowanie przęseł ogrodzenia pomiędzy nimi.
Pamiętajmy, że opcja samodzielnego montażu może finalnie okazać się bardziej czasochłonna i droższa.
Jeżeli do tej pory nie wyznaczaliśmy punktów granicznych naszej działki budowlanej, powinniśmy zlecić ich oznakowanie geodecie. Pozwoli to uniknąć nam ewentualnego sporu z sąsiadem o przebiegającą przez jego terytorium ogrodzenie.
Podsumowanie
W sytuacji domu zbudowanego na piaszczystym gruncie, zdecydowanie odradzamy wykonywanie spłycania dołów pod słupki. Ponieważ cała konstrukcja po zakończeniu montażu może zawalić się pod własnym ciężarem. Winę za taki stan rzeczy wówczas ponoszą zbyt płytko osadzone słupki w ziemi. Wiemy już jak przeprowadzić procedurę montażu płotu, teraz wystarczy zakasać rękawy i zabrać się do pracy.
Redakcja BD
fot. PREF-BET Systemy Ogrodzeń