W jaki sposób najlepiej myć nawierzchnie z kostki brukowej urządzeniami wysokociśnieniowymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób najlepiej myć nawierzchnie z kostki brukowej urządzeniami wysokociśnieniowymi?

W Polsce kostka brukowa jest materiałem bardzo często spotykanym, chętnie wybieranym do wykańczania podjazdów i ścieżek w ogrodzie. Zmorą wielu jej posiadaczy jest mech rosnący między elementami. Można się go pozbyć za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego i dyszy rotacyjnej, która wprawia strumień wody pod ciśnieniem w ruch wirowy. Takie mycie skutecznie usunie nie tylko mech i porosty, ale również plamy po oleju, farbach czy zaschniętym cemencie. Czyszcząc nawierzchnię należy kierować strumień wody pionowo z wysokości 20-30 cm. Najlepiej robić to pasmami z zakładkami, aby mieć pewność, że wyczyściło się dokładnie całą nawierzchnię.

aktualizacja: 2023-03-17 10:11:53

Wybierając myjkę ciśnieniową należy wziąć pod uwagę wielkość utwardzonej powierzchni i stopień jej zabrudzenia. Do mycia kostki nadają się myjki o ciśnieniu od 100 do 180 barów. Wąż powinien być wytrzymały, elastyczny i odporny na skręcanie. Jego długość wpływa na przepływ wody (im dłuższy wąż, tym mniejszy przepływ), ale także komfort pracy i swobodę ruchów. Optymalną przepustowość wody zapewnia wąż, który ma co najmniej 7,5 m.

Usuwanie innych zabrudzeń, zwłaszcza z większych powierzchni pokrytych kostką lub płytami betonowymi, ułatwi i przyspieszy użycie specjalnej przystawki do powierzchni płaskich, w które można wyposażyć myjkę ciśnieniową. Przystawka ma dwie płaskie dysze wysokociśnieniowe zamontowane na obracającym się śmigle. Dzięki nim, woda nie odbija się od nawierzchni i nie brudzi elewacji domu, ponieważ strumień jest skierowany dokładnie w miejsce, które chcemy wyczyścić. Efekty takiej pracy są znacznie lepsze.

Myjka wysokociśnieniowa przyda się nie tylko do czyszczenia nawierzchni ścieżek, podjazdu i tarasu, ale również do mycia mebli i narzędzi ogrodowych, bramy garażowej, ogrodzenia i elewacji. Do usuwania chwastów i mchu ze szczelin kostki można też użyć akumulatorowego wycinaka z szybko obracającą się głowicą z nylonowym włosiem.

Natalia Bała
Starszy Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej i PR KÄRCHER
Na zdjęciu otwierającym: Wybierając myjkę ciśnieniową należy zwrócić uwagę na wyposażenie standardowe zwierające, np. czterometrowy wąż wysokociśnieniowy, lancę jednostrumieniową, dyszę rotacyjną i przystawkę do czyszczenia płaskich powierzchni. (fot. Kärcher)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!