Ogród zimowy o charakterze śródziemnomorskim za 100 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogród zimowy o charakterze śródziemnomorskim za 100 000 zł

Przed budową ogrodu zimowego dowiedziałam się, że najpierw muszę postanowić, czy oranżeria ma mieć charakter tropikalny, czy śródziemnomorski. Dobór wielu kolejnych elementów budowlanych i wyposażeniowych również wynikał z pierwszej decyzji - mówi Grażyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogród zimowy użytkuje od 2017 r.

Ogród zimowy:

 • Ogrzewany wodną podłogówką, powierzchnia 22 m2, na planie prostokąta.
 • Konstrukcja murowana, z betonu zbrojonego i zaizolowana styropianem.
 • Okna pionowe z górnymi lufcikami i przesuwne drzwi tarasowe (rozsuwane na szerokość 3 m), wszystkie z ramami wykonanymi w technologii ciepłego aluminium i z pakietem dwóch szyb termoizolacyjnych.
 • Dach - konstrukcja z profili aluminiowych z przekładkami termicznymi o wysokim stopniu izolacyjności, szyby hartowane z powłoką samoczyszczącą, orynnowanie.
 • Akcesoria przeciwsłoneczne - nad dachem markizy z napędem elektrycznym, czujnikiem wiatru i mechanizmem automatycznego zwijania i rozwijania (obsługa pilotem).
 • Na granicy oranżerii i salonu przeszklona składana ściana harmonijkowa z drzwiami, wykonana w konstrukcji aluminiowej, jednokomorowej.

Wystawa: południowo-zachodnia.

Ogród zimowy w stylu śródziemnomorskim
Ogród zimowy ma murowaną konstrukcję, dobrze zintegrowaną z bryłą budynku

Decyzja: O własnej cieplarni zaczęłam myśleć podczas podróży w egzotyczne miejsca, z których przywoziłam nasiona tropikalnych roślin. Choć szybko wyleczyłam się z ich uprawiania, chęć zbudowania ogrodu pod szkłem została. Zanim zaczęłam go projektować w nowym domu, przeczytałam kilka książek dotyczących tego specyficznego pomieszczenia. Szczegółów technologicznych, technicznych i praktycznych było tak dużo, że odwiedziłam nawet autora jednej z nich - spotkanie było długie i bardzo pouczające.

 

Dowiedziałam się między innymi, że najpierw muszę postanowić, czy oranżeria ma mieć charakter tropikalny, czy śródziemnomorski. Zdecydowanie wolałam ten drugi, bo w naszym klimacie łatwiej jest w zimie zapewnić w niej temperaturę 6-9°C, niż tropikalną. A skoro tak wybrałam, to na przykład nie musiałam planować tu drogich okien trzyszybowych, tylko dwuszybowe, lecz wtedy konieczne było zaprojektowanie przegrody na granicy z resztą pomieszczeń dziennych.

Dobór wielu kolejnych elementów budowlanych i wyposażeniowych również wynikał z pierwszej decyzji. Postarałam się niczego nie zaniedbać!

Ogród zimowy - okna z uchylnymi lufcikami
W pionowych oknach są uchylne lufciki. Dach jest przeszklony.

Ogród zimowy o charakterze śródziemnomorskim - rady i przestrogi:

 • Rewelacyjnym posunięciem było wybudowanie murowanego stelaża, a nie stawianie go z profili aluminiowych. Technologicznie jest solidnie zintegrowany z domem, łatwo się go budowało, nic nie pęka. Daje poczucie stabilności i związania z bryłą. Nie ma problemów z rozszczelnianiem się elementów wypełniających ściany i dach. Zadbaliśmy z mężem o wysoką jakość przeszkleń. Mają ramy odpowiednio trwałe i ciepłe - wewnątrz profili z aluminium znajdują się wkładki termiczne i usztywniające, kolor farby proszkowej to antracyt.

  Okna pionowe zamknęliśmy pakietem dwóch szyb termoizolacyjnych. Hartowane szyby w dachu wyposażyliśmy w powłokę samoczyszczącą. Okna pionowe zamówiliśmy razem z oknami do reszty pomieszczeń, natomiast przeszklenia w dachu wykonywała firma specjalizująca się w budowaniu ogrodów zimowych. Pierwsza firma zlecenie zrealizowała w umówionym terminie, druga spóźniła się o... 3 miesiące. Kompletnie nas zaskoczyła niefrasobliwość wykonawcy, zlecenie nie było tanie. Żałujemy, że w umowie nie zapisaliśmy kar za opóźnienie.
Dach ogrodu zimowego
Dach (z hartowanych i samoczyszczących się szyb) można zasłonić cieniującymi markizami elektrycznymi.
 • Duże pionowe okna w ścianach oranżerii koniecznie powinny mieć u góry uchylne skrzydło. Nasze lufciki znajdują się wysoko, ale nie mamy problemu z ich otwieraniem i zamykaniem, dzięki zamontowanej przekładni z klamką. Uchylamy je od wiosny do jesieni, unikając w ten sposób tworzenia się pod szklanym dachem poduchy gorącego powietrza. Kiedy górny przeciąg nie wystarcza, albo zaczynają się upalne dni, zaciągamy nad przeszklonym dachem, przy pomocy pilota, elektryczne markizy. Rozmyślnie są to osłony zewnętrzne, a nie wewnętrzne, ponieważ specjalna tkanina odbija promienie słoneczne i nie dopuszcza do nagrzewania się szkła. Polecam takie rozwiązanie - gorąca jest wtedy mniej w pomieszczeniu, nie ma potrzeby montowania klimatyzatora.

  Na zimę markizy przechowujemy w kasetach. Są jednak długie okresy w roku, kiedy absolutnie nie chcemy pozbawiać się korzyści płynących z energii słonecznej, dlatego zastosowaliśmy na dachu przeszklenia, a nie lite połacie zacieniające wnętrze na stałe. Dzięki nim oranżeria nie tylko zdobi dom, ale również go doświetla i grzeje. Jest to możliwe po złożeniu harmonijkowej ściany ze szkła, zbudowanej na granicy z salonem. Dłuższa część przeznaczona jest do składania - możemy ją otwierać całkowicie lub częściowo, w zależności od aktualnych potrzeb. Krótsza obejmuje drzwi wejściowe.

  Przy pełnym otwarciu strefa dzienna powiększa się, lecz nawet w pozycji zamkniętej szkło optycznie niweluje podział. Cieszymy się z widoku na cieplarnię. Wewnętrzną ściankę zamykamy najczęściej w listopadzie, gdy włączamy ogrzewanie, zaczynamy otwierać już w lutym, skoro w słoneczne dni ogród zimowy nagrzewa się aż do 27°C. W zimie nasza suka uwielbia w nim spędzać noc, bo jest chłodniejszy, niż inne pomieszczenia.
Granica oranżerii i salonu
Na granicy oranżerii i salonu zamontowano składaną ścianę ze szkła oraz drzwi.
 • Cały parter, w tym oranżerię, ogrzewamy wodną instalacją podłogową, współpracującą z pompą ciepła. Oczywiście, to wnętrze obejmuje oddzielny obieg. Celowo zrezygnowałam z ciemnej nagrzewającej się w lecie posadzki, wolałam mieć identyczną, jak w innych pokojach. Do jednej części wstawiłam wygodne meble wypoczynkowe, rozłożyłam dywan. Do drugiej - urządzenia do ćwiczeń.

Ogród zimowy o charakterze śródziemnomorskim - koszty:

 • cała oranżeria ok. 100 000 zł,
 • w tym konstrukcja murowana 7000 zł,
 • szklany dach z montażem 27 000 zł,
 • okna pionowe i drzwi tarasowe 36 000 zł,
 • elektryczne markizy z akcesoriami i montażem 17 500 zł,
 • wewnętrzna ściana ze szkła 12 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

02 Lis 2019, 14:07

Ależ bym chciała mieć ogród zimowy....

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje