Nieogrzewana oranżeria nie zawsze się sprawdza!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nieogrzewana oranżeria nie zawsze się sprawdza!

Jak się sprawdza nieogrzewana oranżeria? Nie spodziewałam się, że będzie w zimie aż tak chłodna. Temperatura jest tu o zaledwie 7-8°C wyższa niż na zewnątrz - mówi Ela, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogród zimowy użytkuje od 2014 r.

Ogród zimowy:

 • Nieogrzewany, narożny, na planie litery L, powierzchnia 30 m2.
 • Profile - z aluminium, bez przekładki termicznej.
 • Szkło - pojedyncze, na dachu bezpieczne o grubości 9 mm, na ścianach bezpieczne 6 mm.
 • Drzwi - dwoje, przesuwne.
 • Nachylenie dachu 40°.

Wystawa: południowo-wschodnia.

Nieogrzewana oranżeria

Decyzja: Najpierw przy salonie zbudowaliśmy z mężem narożny taras, utwardzony kostką betonową. Jednak źle się na nim siedziało, bo zawsze czuliśmy przeciąg - powstawały tu silne zawirowania od wiatru. Jesienią nawiewał na posadzkę liście z ogrodu. Mieliśmy taras, ale nie dawało się z niego korzystać, dlatego postanowiliśmy go zabudować.

Już widzieliśmy się w salonie, zamkniętym potrójnymi szybami, ogrzewanym, wentylowanym, wypełnionym roślinami, kiedy na ziemię sprowadził nas kosztorys. Opiewał na 70 000 zł!

Zaczęliśmy ciąć koszty. Ponieważ nadal upieraliśmy się przy konstrukcji z aluminium, skończyło się na braku przekładek termicznych w profilach i uchylnych elementów w oknach i dachu oraz na pojedynczych szybach - powstała zimna oranżeria, za połowę pierwszej ceny. Sami przygotowaliśmy betonowe ławy.

Narożna oranżeria
Narożną oranżerię zamontowano na istniejącym tarasie.
Ogród zimowy - profile z aluminium
Profile z aluminium przykręcono do więźby pod okapem dachu.

Nieogrzewana oranżeria - rady i przestrogi:

 • Producent uprzedził nas, że nawet "odchudzona" konstrukcja, jest ciężka, dlatego ławy muszą być solidne. W wyznaczonych miejscach na tarasie murarze zdjęli kostkę betonową, ponadmetrowe wykopy zazbroili stalowymi prętami i wlali beton. Konstrukcję przywieziono do nas w kilku częściach i postawiono w jeden dzień.

 • Jak się sprawdza nieogrzewana oranżeria? Nie spodziewałam się, że będzie w zimie aż tak chłodna. Temperatura jest tu o zaledwie 7-8°C wyższa niż na zewnątrz, więc niekiedy wchodzi tu mróz. W czasie pierwszej zimy po zamontowaniu, czułam rozczarowanie, bo spodziewałam się, że będę mogła uprawiać tu rośliny przez cały rok. Pocieszyłam się tym, że w słoneczne dni przeszklenie kumuluje ciepło. Wtedy mogę nawet otworzyć drzwi między nim a salonem i wpuścić ogrzane powietrze do domu.

  Pierwszej wiosny stało się jasne, że obudowany taras nareszcie nadaje się do komfortowego wypoczynku, za jakim tęskniłam. Wiatr przestał przeszkadzać! O każdej porze dnia jest tu ciepło, nie ma potrzeby opatulania się swetrem.

  Kilka lat temu lato nie było jeszcze tak gorące, jak ostatnie, więc do wietrzenia wystarczało otwieranie na przestrzał przesuwnych drzwi. W tym roku było inaczej. Bez okien uchylnych trudno było pozbyć się gorąca, samo otwieranie drzwi to było za mało. Po długich upałach przełożyło się to na okropne gorąco w strefie dziennej - cała wschodnia i południowa ściana bardzo się nagrzewała od oranżerii. Musiałam uruchomić na parterze klimatyzację. Założyłam ją w jadalni. I pomogło.

  Ostatnie lato skłoniło mnie również do planowania jakiejś osłony na dach. Pewnie będą to wewnętrzne rolety, bo na zewnętrzne nie ma miejsca.

Nieogrzewana oranżeria - koszty:

 • oranżeria i fundamenty - 40 000 zł.
Przesuwne drzwi w ogrodzie zimowym
Przesuwne drzwi założono z dwóch stron.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje