Kostka brukowa z likwidowanego składu brukarskiego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kostka brukowa z likwidowanego składu brukarskiego

Zakup kostki był spontaniczny, po prostu trafiłem na likwidujący się skład brukarski i atrakcyjną wyprzedaż. To był ostatni niesprzedany model kostki, ale okazało się, że jest popularny - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, który nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r.

Działka: grunt piaszczysty.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu.
 • Wymiary - grubość 8 cm, 11,9 × 8,9 cm, 11,9 × 11,9 cm, 11,9 × 17,9 cm.
 • Kolor - zestaw trzech rozmiarów i kolorów o nazwie złota jesień.
 • Obrzeża - z gotowych krawężników.
 • Położona na - podjeździe o powierzchni 105 m2.

Decyzja: po przeprowadzce do domu na wsi długo korzystałem, z żoną, tylko z ziemnego podjazdu. Zakup kostki był spontaniczny, po prostu trafiłem na likwidujący się skład brukarski i atrakcyjną wyprzedaż. To był ostatni niesprzedany model kostki, ale okazało się, że jest popularny.

Spodobały mi się zaokrąglone krawędzie, chropowata powierzchnia oraz klasyczna kolorystyka. Każdy rozmiar kostki miał inny kolor i można było je połączyć w melanż pasujący do naszych zabudowań. Kupiłem wszystkie, co do ostatniej, i położyłem na podjeździe.

Podjazd z kostki betonowej
Podjazd utwardzono dwuwarstwową kostką betonową o grubości 8 cm, na obrzeżach zabetonowano krawężniki.

Nawierzchnia z kostki betonowej - rady i przestrogi:

 • Brukarz ucieszył się z piaszczystego podłoża, sprzyjającemu wszelkim kostkom. Obserwowałem, jak wytycza w wykopie o głębokości 40 cm spadek od strony domu w kierunku wjazdu i boków, następnie po kolei wsypuje i ubija zagęszczarką rozmaite frakcje kruszywa na podbudowie, zaczynając od najgrubszego. Po wyrównaniu łatą mieszaniny piasku z cementem rozpoczął układanie nawierzchni.

  Zrobił to zgodnie ze sztuką budowlaną, bo przez 5 lat użytkowania nawierzchnia nigdzie się nie zapadła, ani nie pofałdowała, chociaż wjeżdżają na nią ciężarówki np. z drewnem opałowym do kominka. Woda nigdzie nie stoi, natychmiast wsiąka w podbudowę. Nawierzchnia z kostki betonowej ma to do siebie, że momentalnie wysycha po deszczu i szybko topnieje na niej lód i śnieg. Jest równiutka, więc łatwo się ją odśnieża.

 • Brukarz powiedział, żebym rok zaczekał z impregnacją. Kazał przedtem porządnie umyć nawierzchnię. Zapomniałem o tym i obudziłem się w ubiegłym roku, widząc że kolory wyblakły. Umyłem bruk myjką ciśnieniową i z radością stwierdziłem, że kolory wróciły, jakby kostka była tu od wczoraj! Potem odwołały mnie inne obowiązki i nawierzchnia znowu się zakurzyła, więc nie chciałem marnować impregnatu. Zamierzam nanieść go w tym roku, po uprzednim umyciu traktu.

  Rok temu się zdarzyło, że z samochodu gościa wyciekał olej i powstała ciemna plama. Byłem przerażony. Zmyłem olej benzyną, ale pozostała widoczna. Zniknęła sama po trzech miesiącach. W fugach pojawił się mech.

Nawierzchnia z kostki betonowej - koszty:

 • kostka betonowa z ułożeniem 13 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje