Kostka brukowa z likwidowanego składu brukarskiego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kostka brukowa z likwidowanego składu brukarskiego

Zakup kostki był spontaniczny, po prostu trafiłem na likwidujący się skład brukarski i atrakcyjną wyprzedaż. To był ostatni niesprzedany model kostki, ale okazało się, że jest popularny - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, który nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r.

aktualizacja: 2022-01-20 08:14:55

Działka: grunt piaszczysty.

Kostka brukowa:

  • Dwuwarstwowa z betonu.
  • Wymiary - grubość 8 cm, 11,9 × 8,9 cm, 11,9 × 11,9 cm, 11,9 × 17,9 cm.
  • Kolor - zestaw trzech rozmiarów i kolorów o nazwie złota jesień.
  • Obrzeża - z gotowych krawężników.
  • Położona na - podjeździe o powierzchni 105 m2.

Decyzja: po przeprowadzce do domu na wsi długo korzystałem, z żoną, tylko z ziemnego podjazdu. Zakup kostki był spontaniczny, po prostu trafiłem na likwidujący się skład brukarski i atrakcyjną wyprzedaż. To był ostatni niesprzedany model kostki, ale okazało się, że jest popularny.

Spodobały mi się zaokrąglone krawędzie, chropowata powierzchnia oraz klasyczna kolorystyka. Każdy rozmiar kostki miał inny kolor i można było je połączyć w melanż pasujący do naszych zabudowań. Kupiłem wszystkie, co do ostatniej, i położyłem na podjeździe.

Podjazd z kostki betonowej
Podjazd utwardzono dwuwarstwową kostką betonową o grubości 8 cm, na obrzeżach zabetonowano krawężniki.

Nawierzchnia z kostki betonowej - rady i przestrogi:

  • Brukarz ucieszył się z piaszczystego podłoża, sprzyjającemu wszelkim kostkom. Obserwowałem, jak wytycza w wykopie o głębokości 40 cm spadek od strony domu w kierunku wjazdu i boków, następnie po kolei wsypuje i ubija zagęszczarką rozmaite frakcje kruszywa na podbudowie, zaczynając od najgrubszego. Po wyrównaniu łatą mieszaniny piasku z cementem rozpoczął układanie nawierzchni. Zrobił to zgodnie ze sztuką budowlaną, bo przez 5 lat użytkowania nawierzchnia nigdzie się nie zapadła, ani nie pofałdowała, chociaż wjeżdżają na nią ciężarówki np. z drewnem opałowym do kominka. Woda nigdzie nie stoi, natychmiast wsiąka w podbudowę. Nawierzchnia z kostki betonowej ma to do siebie, że momentalnie wysycha po deszczu i szybko topnieje na niej lód i śnieg. Jest równiutka, więc łatwo się ją odśnieża.
  • Brukarz powiedział, żebym rok zaczekał z impregnacją. Kazał przedtem porządnie umyć nawierzchnię. Zapomniałem o tym i obudziłem się w ubiegłym roku, widząc że kolory wyblakły. Umyłem bruk myjką ciśnieniową i z radością stwierdziłem, że kolory wróciły, jakby kostka była tu od wczoraj! Potem odwołały mnie inne obowiązki i nawierzchnia znowu się zakurzyła, więc nie chciałem marnować impregnatu. Zamierzam nanieść go w tym roku, po uprzednim umyciu traktu. Rok temu się zdarzyło, że z samochodu gościa wyciekał olej i powstała ciemna plama. Byłem przerażony. Zmyłem olej benzyną, ale pozostała widoczna. Zniknęła sama po trzech miesiącach. W fugach pojawił się mech.

Koszty ułożenia nawierzchni z kostki betonowej:

  • kostka betonowa z ułożeniem 13 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!