Kostka brukowa z likwidowanego składu brukarskiego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kostka brukowa z likwidowanego składu brukarskiego

Zakup kostki był spontaniczny, po prostu trafiłem na likwidujący się skład brukarski i atrakcyjną wyprzedaż. To był ostatni niesprzedany model kostki, ale okazało się, że jest popularny - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, który nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r.

Działka: grunt piaszczysty.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu.
 • Wymiary - grubość 8 cm, 11,9 × 8,9 cm, 11,9 × 11,9 cm, 11,9 × 17,9 cm.
 • Kolor - zestaw trzech rozmiarów i kolorów o nazwie złota jesień.
 • Obrzeża - z gotowych krawężników.
 • Położona na - podjeździe o powierzchni 105 m2.

Decyzja: po przeprowadzce do domu na wsi długo korzystałem, z żoną, tylko z ziemnego podjazdu. Zakup kostki był spontaniczny, po prostu trafiłem na likwidujący się skład brukarski i atrakcyjną wyprzedaż. To był ostatni niesprzedany model kostki, ale okazało się, że jest popularny.

Spodobały mi się zaokrąglone krawędzie, chropowata powierzchnia oraz klasyczna kolorystyka. Każdy rozmiar kostki miał inny kolor i można było je połączyć w melanż pasujący do naszych zabudowań. Kupiłem wszystkie, co do ostatniej, i położyłem na podjeździe.

Podjazd z kostki betonowej
Podjazd utwardzono dwuwarstwową kostką betonową o grubości 8 cm, na obrzeżach zabetonowano krawężniki.

Nawierzchnia z kostki betonowej - rady i przestrogi:

 • Brukarz ucieszył się z piaszczystego podłoża, sprzyjającemu wszelkim kostkom. Obserwowałem, jak wytycza w wykopie o głębokości 40 cm spadek od strony domu w kierunku wjazdu i boków, następnie po kolei wsypuje i ubija zagęszczarką rozmaite frakcje kruszywa na podbudowie, zaczynając od najgrubszego. Po wyrównaniu łatą mieszaniny piasku z cementem rozpoczął układanie nawierzchni.

  Zrobił to zgodnie ze sztuką budowlaną, bo przez 5 lat użytkowania nawierzchnia nigdzie się nie zapadła, ani nie pofałdowała, chociaż wjeżdżają na nią ciężarówki np. z drewnem opałowym do kominka. Woda nigdzie nie stoi, natychmiast wsiąka w podbudowę. Nawierzchnia z kostki betonowej ma to do siebie, że momentalnie wysycha po deszczu i szybko topnieje na niej lód i śnieg. Jest równiutka, więc łatwo się ją odśnieża.

 • Brukarz powiedział, żebym rok zaczekał z impregnacją. Kazał przedtem porządnie umyć nawierzchnię. Zapomniałem o tym i obudziłem się w ubiegłym roku, widząc że kolory wyblakły. Umyłem bruk myjką ciśnieniową i z radością stwierdziłem, że kolory wróciły, jakby kostka była tu od wczoraj! Potem odwołały mnie inne obowiązki i nawierzchnia znowu się zakurzyła, więc nie chciałem marnować impregnatu. Zamierzam nanieść go w tym roku, po uprzednim umyciu traktu.

  Rok temu się zdarzyło, że z samochodu gościa wyciekał olej i powstała ciemna plama. Byłem przerażony. Zmyłem olej benzyną, ale pozostała widoczna. Zniknęła sama po trzech miesiącach. W fugach pojawił się mech.

Nawierzchnia z kostki betonowej - koszty:

 • kostka betonowa z ułożeniem 13 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje