Pielęgnacja nawierzchni w ogrodzie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pielęgnacja nawierzchni w ogrodzie

Poszczególne rodzaje nawierzchni ogrodowej różnią się sposobem układania i trwałością, zatem wymagają odmiennej pielęgnacji.

aktualizacja: 2021-05-11 12:03:34

Pielęgnacja nawierzchni ogrodowych ze względu na rodzaj

Nawierzchnia betonowa - w przypadku tańszej kostki betonowej zazwyczaj konieczna jest impregnacja. Bruk zabezpieczony za pomocą preparatów powierzchniowych jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor. Można też kupić bruk impregnowany w trakcie produkcji, który ma mniejszą nasiąkliwość, a co za tym idzie - jego odporność na mróz oraz ścieranie jest wyższa i jest mniej podatny na wykwity i zabrudzenia.

Nawierzchnia kamienna - kostka z wapienia i piaskowca (skał o niezbyt wysokiej trwałości) wymaga zabezpieczenia. Przed położeniem trzeba ją zaimpregnować specjalnym środkiem zabezpieczającym przed nasiąkaniem i płowieniem.

Nawierzchnia klinkierowa - impregnacja nie jest konieczna, jednak warto ją przeprowadzić po ułożeniu nawierzchni, aby wydobyć głębię koloru kostki i ochronić ją przez zanieczyszczeniami.

Nawierzchnia drewniana - kostka ta musi być impregnowana, ponieważ jest mało odporna na tzw. korozję biologiczną. O zabezpieczeniu należy pamiętać przed ułożeniem nawierzchni - o ile impregnacja nie została wykonana fabrycznie.

Impregnację wykonujemy w suchy, niezbyt słoneczny dzień, za pomocą pędzla lub natryskowo. Zabezpieczenie podjazdu zajmie kilka godzin. Cena impregnatu to 200-300 zł/5 l, co wystarczy na 20-30 m2 kostki.

Pamiętajmy, że co pewien czas, np. wiosną, trzeba uzupełniać piasek wypełniający szczeliny między kostkami. W miejscach wilgotnych i zacienionych nawierzchnia z czasem pokrywa się nalotem organicznym - aby temu przeciwdziałać, zanieczyszczenia organiczne należy usuwać za pomocą myjki ciśnieniowej, uważając, by nie wypłukać piasku z fug.

Chwasty wyrastające ze szczelin trudno wyrwać, dlatego lepiej potraktować je preparatem chwastobójczym.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Bruk-Bet

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje