Pielęgnacja nawierzchni ogrodowych ze względu na rodzaj
Nawierzchnia betonowa - w przypadku tańszej kostki betonowej zazwyczaj konieczna jest impregnacja. Bruk zabezpieczony za pomocą preparatów powierzchniowych jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor. Można też kupić bruk impregnowany w trakcie produkcji, który ma mniejszą nasiąkliwość, a co za tym idzie - jego odporność na mróz oraz ścieranie jest wyższa i jest mniej podatny na wykwity i zabrudzenia.
Nawierzchnia kamienna - kostka z wapienia i piaskowca (skał o niezbyt wysokiej trwałości) wymaga zabezpieczenia. Przed położeniem trzeba ją zaimpregnować specjalnym środkiem zabezpieczającym przed nasiąkaniem i płowieniem.
Nawierzchnia klinkierowa - impregnacja nie jest konieczna, jednak warto ją przeprowadzić po ułożeniu nawierzchni, aby wydobyć głębię koloru kostki i ochronić ją przez zanieczyszczeniami.
Nawierzchnia drewniana - kostka ta musi być impregnowana, ponieważ jest mało odporna na tzw. korozję biologiczną. O zabezpieczeniu należy pamiętać przed ułożeniem nawierzchni - o ile impregnacja nie została wykonana fabrycznie.
Impregnację wykonujemy w suchy, niezbyt słoneczny dzień, za pomocą pędzla lub natryskowo. Zabezpieczenie podjazdu zajmie kilka godzin. Cena impregnatu to 200-300 zł/5 l, co wystarczy na 20-30 m2 kostki.
- Jak ukryć kosz na śmieci na posesji?
- Jak zbudować kuchnię ogrodową?
- Czas na inteligentne ogrody!
- Jak ukryć szambo w ogrodzie?
Pamiętajmy, że co pewien czas, np. wiosną, trzeba uzupełniać piasek wypełniający szczeliny między kostkami. W miejscach wilgotnych i zacienionych nawierzchnia z czasem pokrywa się nalotem organicznym - aby temu przeciwdziałać, zanieczyszczenia organiczne należy usuwać za pomocą myjki ciśnieniowej, uważając, by nie wypłukać piasku z fug.
Chwasty wyrastające ze szczelin trudno wyrwać, dlatego lepiej potraktować je preparatem chwastobójczym.
Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Bruk-Bet